کد خبر : ۳۴۹۷۹۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تاثیر گرمایش زمین بر حوادث و خسارات پیش آمده در ایران

رئیس فراکسیون محیط زیست درمجلس شورای اسلامی گفت: در کشور ما شواهدی چون افزایش متوسط دما، کاهش بارش ها، افزایش تعداد و شدت حوادث زیست محیطی شدید (مانند سیل و خشکسالی) نشان دهنده بروز روز افزون اثرات گرمایش می باشد.

تاثیر گرمایش زمین بر حوادث و خسارات پیش آمده در ایران

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، سمیه رفیعی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در مورد تغییر اکوسیستم و عدم توانایی برای تبدیل تهدیدها به فرصت ها گفت: در چند سال اخیر با تغییرات متعددی در اکوسیستم طبیعت روبرو بودیم که نه تنها نتوانستیم از آنها به درستی استفاده کنیم بلکه  با شدت گیری آنها شاهد خسارات جانی و مالی فراوانی هستیم.

از بین ۵ ریسک اصلی برای حیات بشر، ۴ نوع آن مربوط به محیط زیست است

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس یازدهم افزود: براساس آخرین گزارش مجمع جهانی اقتصاد، از بین ۵ ریسک اصلی و اساسى موجود برای حیات بشر، ۴ نوع آن مربوط به محیط زیست و تغییرات اقلیمی است که خاورمیانه و شمال آفریقا، بیشترین خسارات و صدمات اقتصادی را از گرمایش جهانی متحمل خواهند شد درحالی که کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی کمترین خسارات را خواهند دید؛ در کشور ما شواهدی چون افزایش متوسط دما، کاهش بارش ها، افزایش تعداد و شدت حوادث زیست محیطی شدید (مانند سیل و خشکسالی) نشان دهنده بروز روز افزون اثرات گرمایش جهانی و تغییر اقلیم در کشور است. 

تمام شواهد و قرائن موجود نشان مى دهد که تغییرات اقلیمی کشور مارا  تحت تاثیر خود قرار داده و باید نسبت به این تغییرات عکس العمل مناسبی داشته باشیم تا بیش از این تغییرات تهدیدی برای جان هموطنان نباشد

وی در ادامه تاکید کرد: تمام شواهد و قرائن موجود نشان مى دهد که تغییرات اقلیمی کشور ما را تحت تاثیر خود قرار داده و باید نسبت به این تغییرات عکس العمل مناسبی داشته باشیم تا بیش از این تغییرات تهدیدی برای جان هموطنان نباشد، ما در شمال و جنوب کشور هر ساله شاهد رویدادهایی همچون خشکسالی و بی آبی در شهرهای جنوبی و باران های سیل آسا در زمستان و بهار هستیم یا به فرض مثال استانی همچون سیستان و بلوچستان با طوفان های حاره ای یا ۱۲۰ روز روبرو است. آیا برنامه ای برای این اتفاقات پیش بینى شده وجود داشته است؟

نبود عزم جدی برای حل مشکلات محیط زیستی

عضو کمیسیون کشاورزى مجلس یازدهم یادآور شد: در حال حاضر ایران با بحران آبی بسیار مواجه است اما باید اعتراف کنیم که نتوانستیم از تهدیدهایی همچون باران های سیل آسا که در سیستان و بلوچستان و خوزستان شاهد آن هستیم، استفاده کنیم و حتی شاهد سرازیر شدن این حجم از آب شیرین به دریای عمان هستیم. تمام این موارد نشان می دهد که به لحاظ منابع آبی مشکلی نداریم اما به جهت استفاده از منابع با یک عقب ماندگی روبرو هستیم که در سایه بازی های سیاسى دستخوش تغییرات قرار گرفته و متاسفانه عزم جدى از طرف مسئولان و متولیان اصلى نیست.

بی توجهی به آب، بی توجهی به حیات بشر است

رفیعى یادآور شد: بی مهری به آب بی توجهی به حیات بشر است؛ حیات بشر نیازمند تغذیه از خاک به واسطه کشاورزی است، سیلاب هایی که مرغوبترین خاک های کشاورزی را با هر بارندگی سیل آسا به همراه دارند و مسئولانی که توانایی استفاده از خاک و آب را ندارند. متاسفانه آنچه امروز جای سوال دارد، چرا باید روى تمام ظرفیت هایی که نام تهدید به خود گرفته اند چشم پوشى کنیم و حتی شاهد خروج آنها از کشور باشیم؟

وى افزود: بخش زیادی از زندگی بشر وابسته به محیط زیست است و متاسفانه این موضوع در مختصات هیچ برنامه ای در قالب چشم انداز بلند مدت تعریف نشده است؛ زمانی که نتوانیم پدیده های محیط زیستی را کنترل کنیم تبدیل به بحران می شوند و راهکارهای مقطعی برای جبران و حل تمام مشکلات مطرح می شود.

بیشتر بخوانید:

سرخرود به خون قوهای مهاجر آغشته شده است

شعله ور شدن آتش سوزی جنگل ها در سایه سوءمدیریت/ قوه قضائیه با متخلفان محیط زیست با قاطعیت برخورد کند

رئیس فراکسیون محیط زیست در پایان خاطر نشان کرد: کشور ایران ۹ درصد ثروت جهان را در خود دارد در حالی که فقط یک درصد جمعیت کل دنیا دارد، چرا باید با معضلات متعدد زیست محیطى و آسیب هاى اجتماعى روبرو باشد که تمام آنها به مسیری به نام اقتصاد بیمار ختم می شود./

پایان پیام

کلید واژه :

گرمایش زمین

،

حوادث

،

خسارات

ثبت نظرات
captcha