کد خبر : ۳۴۹۷۷۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آیا مصرف زیاد ویتامین ب ۱۲ ضرر دارد؟

یکی از ویتامین هایی که نقش حیاتی برای بدن ما دارد، ویتامین ب ۱۲ است.

آیا مصرف زیاد ویتامین ب ۱۲ ضرر دارد؟

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از پایگاه «healthline»، ویتامین ب ۱۲، یک ماده مغذی محلول در آب است که نقش حیاتی برای بدن ما ایفا می کند اما برخی اشخاص تصور می کنند که مصرف دوز بالا از ویتامین ب ۱۲، بهترین گزینه برای سلامتی آنهاست. دراینجا قصد داریم تا به این پرسش پاسخ دهیم.

فوائد مکمل های غذایی دارای ویتامین ب ۱۲

تردیدی نیست که ویتامین ب ۱۲ برای سلامت بدن ما ضروری به حساب می آید. این ماده مغذی مسئول عملکرد های زیادی در بدن شما از جمله تشکیل گلبول های قرمز خون، تولید انرژی، تشکیل DNA و حفظ اعصاب است.

اگرچه ویتامین ب ۱۲ در بسیاری از غذا ها مانند گوشت، مرغ، غذا های دریایی، تخم مرغ، لبنیات و غلات غنی شده یافت می شود، بسیاری از افراد به اندازه کافی از این ویتامین مهم استفاده نمی کنند.

شرایط سلامتی مانند بیماری التهابی روده (IBD)، دارو های خاص، جهش های ژنتیکی، سن و محدودیت های غذایی همه و همه می توانند در افزایش نیاز به ویتامین ب ۱۲ موثر باشند.

کمبود ویتامین B۱۲ می تواند منجر به عوارض جدی مانند آسیب عصبی، کم خونی و خستگی شود؛ به همین دلیل افراد در معرض خطر باید یک مکمل با کیفیت بالا B۱۲ به رژیم غذایی خود اضافه کنند.

همچنین باید توجه داشت افرادی که مقدار کافی غذای غنی از B۱۲ مصرف می کنند و قادر به جذب مناسب و استفاده از این ماده مغذی هستند، لزوماً نیازی به استفاده از مکمل های حاوی ویتامین ب ۱۲ ندارند.

آیا مصرف دوز های بالای ویتامین ب ۱۲ برای بدن ضرر دارد؟

باید گفت از آنجایی که ویتامین ب ۱۲ یک ویتامین محلول در آب محسوب می شود، به طور کلی دوز های بالای آن نیز بی خطر به حساب می آیند. به دلیل سطح پایین مسمومیت آن، حد بالایی برای مصرف ویتامین ب ۱۲ (UL) در نظر گرفته نشده است. UL اشاره به ماکسیمم دوز روزانه از یک ویتامین است که بعید است در عموم مردم سبب عوارض جانبی گردد.

این حد آستانه ای (ماکسیمم حد مصرف) برای ویتامین ب ۱۲ تعیین نشده است؛ چرا که بدن شما هر میزانی از آن را که نیاز نداشته باشد، از طریق ادرار دفع می کند.

با این حال مکمل هایی با سطح بالای ب ۱۲ ممکن است با برخی عوارض جانبی همراه باشند.

شماری از مطالعات نشان داده اند مصرف بسیار بالا از این ویتامین می تواند به آکنه و روزاسه (آکنه دوران بزرگسالی) منجر شود. البته باز هم باید یادآور شد بیشتر این تحقیقات که از عوارض منفی آن سخن گفته اند، بر مصرف ویتامین ب ۱۲ به شکل تزریقی بجای مصرف این ویتامین به شکل قرص تمرکز داشته اند.

همچنین برخی شواهد نشان می دهد که دوز های بالای ب ۱۲ ممکن است منجر به نتایج منفی در سلامتی در افراد دیابتی یا بیماری کلیوی شود.
مطالعه دیگری در زنان باردار نشان داده است که سطح بسیار زیاد ب ۱۲، خطر ابتلا به اختلال اوتیسم را در فرزندان آن ها افزایش می دهد.

میزان مناسب ویتامین ب ۱۲ چقدر است؟

میزان توصیه شده روزانه (RDI) ویتامین d۱۲ برای مردان و زنان ۲.۴ میکروگرم است، اگرچه زنان باردار و شیرده نیاز بیشتری دارند.

نکنه پایانی

ویتامین ب ۱۲ یک ماده مغذی مهم است که به عنوان مکمل غذایی حتی در افرادی که کمبود این ویتامین را ندارند، استفاده می شود. اگرچه مصرف این ویتامین تا دوز های ۲ هزار میکروگرم (۲ میلی گرم) نیز بی خطر تلقی می شود، اما بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا متوجه شوید مصرف مکمل های حاوی ویتامین ب ۱۲ برای شما ضروری است یا خیر.

کلید واژه :

ویتامین ب ۱۲

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha