کد خبر : ۳۴۹۷۷۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ناسا شدت طوفان ها را چگونه پیش بینی می کند؟

دانشمندان با استفاده از ابزار جدید و به کارگیری شیوه های خاص خود که در ادامه به آن ها اشاره شده است شدت طوفان ها را تشخیص می دهد.

ناسا شدت طوفان ها را چگونه پیش بینی می کند؟

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از تک اکسپلوریست، صاعقه های قدرتمند معمولا نشان دهنده قدرت بالای طوفان هستند اما گاهی حتی طوفان های ضعیف نیز می توانند صاعقه های بزرگی را به همراه داشته باشند. به همین دلیل افرادی که به پیش بینی این موضوعات می پردازند باید دقت بسیاری را چاشنی مشاهدات و آزمایش های خود کنند.

دانشمندان با استفاده از ابزار جدیدی به نام " نقشه بردار صاعقه زمین ثابت" (Geostationary Lightning Mapper) که بر روی جدیدترین ماهواره های زیست محیطی عملیاتی اداره ملی اقیانوسی و جوی وجود دارد، اطلاعاتی درباره صاعقه در طوفان ها جمع آوری کردند و به طور خاص به بررسی دو نوع از بزرگ ترین صاعقه ها در داخلی ترین قسمت یا هسته داخلی توفند دوریان پرداختند.

آنها دریافتند هنگامی که شدت طوفان زیاد شده بود، برخورد صاعقه در آن توفند نیز بزرگتر و پرانرژی تر از قبل بوده است. این ابزار با تشخیص مداوم اندازه و انرژی برخوردهای صاعقه، حتی در اقیانوس های آزاد (open oceans) کار می کند. این ابزار مجهز به یک حسگر است که به عنوان یک آشکارساز رویداد نوری عمل می کند و تغییرات ایجاد شده در قله ابر که توسط رعد و برق به وجود آمده را تشخیص می دهد.

 این ابزار همچنین می تواند مکان، مساحت متوسط و کل انرژی نوری صاعقه را تشخیص دهد. این ویژگی ابزار یاد شده به دانشمندان امکان می دهد تا از چندین منظر جدید صاعقه را بررسی کنند. محققان قصد دارند در آینده تعداد زیادی از طوفان ها را تجزیه و تحلیل کنند تا تفاوت الگوهای صاعقه بین طوفان های مختلف را شناسایی کنند.

کلید واژه :

ناسا

،

شدت طوفان

ثبت نظرات
captcha