کد خبر : ۳۴۹۷۶۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

صرفه جویی آب از منظر قرآن

در قرآن کریم هشت آیه به طور مستقیم و حدود شصت آیه به طور غیرمستقیم به اهمیت و نقش آب در زندگی و چرخه طبیعت اشاره کرده است.

صرفه جویی آب از منظر قرآن

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، اشتن بعضی از نعمت ها آنقدر برای ما عادت شده که شاید هیچ وقت به ذهنمان خطور نکند که این نعمت بزرگ خدا، جای شکر بزرگی هم دارد و به زندگی ما برکت می دهد. اگر روزی نباشد زندگی مان از ریشه مختل می شود و همه کارهایمان بی نتیجه می ماند. کافی است یک لحظه شیر آب را باز کنیم و هیچ آبی از لوله آن سرازیر نشود. همه آب های ذخیره شده در یخچال را هم که مصرف کنیم، باز هم برای شست وشو و خورد و خوراک بقیه روز در حسرت چند جرعه آب می مانیم. همان موقع است که تازه قدر این نعمت بزرگ خدا را می دانیم، چون نبودنش بدجوری زندگی مان را لنگ می کند؛ اما باز هم به محض اینکه آب وصل شود و روی نعمت را ببینیم، از شکرش غافل می مانیم. شکری که بهترین نمود آن در مصرف درست و بهینه است. به همین دلیل است که مصرف درست از نعمت های خدا به خصوص آب، یکی از دستورات مؤکد اسلام و قرآن است که مقررات خاصی هم برای آن وضع شده است.

با مرور آموزه های دینی به اهمیت نقش آب در زندگی و ضرورت صرفه جویی در مصرف این مایع حیاتی از منظر قرآن و حدیث اهل بیت علیهم السلام پرداخته است.

ضرورت صرفه جویی در مصرف آب

اصل و اساس حیات و زندگی ما انسان ها و همه جانداران روی زمین، آب است. این همان نکته مهمی است که در قرآن کریم بارها به آن اشاره شده، به طوری که 8 آیه از قرآن کریم به طور مستقیم و حدود 60 آیه هم به طور غیرمستقیم درباره اهمیت و نقش آب در زندگی و چرخه طبیعت اشاره می کند.

به همه این موارد، تعداد زیادی از احادیث و روایات را هم باید اضافه کرد تا مشخص شود که این مایع حیاتی تا چه اندازه در زندگی انسان و موجودات و نسل های آینده اهمیت دارد.

از طرف دیگر کاربرد آب در زندگی ما و جانداران دیگر تنها به نوشیدن و شست وشو مربوط نمی شود. خوب است بدانیم که یکی از مواد ضروری در صنعت و پیشرفت فناوری هم آب است و به همین دلیل است که پیش بینی شده به دلیل خشک سالی و کمبود منابع آبی، تا چند سال آینده تعداد زیادی از صنایع مهم در ایران و تعداد دیگری از کشورها با بحران و مشکل مواجه می شوند. از طرف دیگر کمبود آب توسعه فعالیت های اقتصادی را هم محدود می کند و به همین دلیل در بررسی مشکلات اقتصادی هم توجهی به منابع آبی داشته باشیم.

همه این مشکلات نشان می دهد که مردم مسلمان در کشور ما به دلیل بهره مندی از آموزه های اسلامی، باید بیشتر از بقیه مردم جهان در صرفه جویی و دقت در مصرف آب تلاش کنند و این صرفه جویی باید به فرهنگ عمومی مردم تبدیل شود.

 

آیا تجسم شیطان در قالب انسان ممکن است؟

اینفوگرافی مهمترین رویدادهای زندگی سلمان فارسی

جایگاه رأی گیری و مشورت حکومت با مردم از منظر قرآن/ آیا پیامبر(ص) با مردم مشورت می کرد؟

همه موجودات زنده از آب آفریده شده اند

تقریباً تمام آیاتی به طور مستقیم درباره آب سخن گفته اند، به اهمیت بسیار زیاد آن در زندگی موجودات زنده اشاره دارند. به عنوان مثال خداوند متعال در آیه 164 سوره مبارکه بقره آب را عامل زنده شدن زمین می داند و می فرماید: «و ما انزل الله من السماء من ماء فاحیا به الارض بعد موتها؛ و با آبی که خداوند از آسمان فروفرستاد، زمین مرده را زنده کرد.»

و همچنین در آیه سی ام سوره مبارکه انبیاء می فرماید: «أولم یر الذین کفروا أن السموات والارض کانتا رتقا ففتقناهما و جعلنا من الماء کل شیء حی أفلا یؤمنون؛ آیا کافران ندیدند که آسمان ها و زمین بسته بودند (و آب و گیاه نمی دادند) و ما آب ها را شکافتیم و از آب هر چیز زنده ای را آفریدیم؟ آیا ایمان نمی آورند؟»

شکر نعمت آب

یکی از ارکان شکر هر نعمتی، در استفاده صحیح از آن نعمت است. به عبارت دیگر، بهره برداری از نعمت های نامحدود خدا در راهی که او راضی است، شکر حقیقی نعمت های الهی است.

در این راستا استفاده بهینه از آب به خصوص آب های قابل نوشیدن مهم ترین مسئولیت ما در برابر این نعمت بزرگ و اساسی است. توجه به قدرت خدا که می تواند هر لحظه آب های گوارا را برای ما تلخ و ناخوشایند کند، طبیعتاً ما را قدردان نعمت های الهی قرار می دهد.

همان طور که در آیات 68 تا 70 سوره مبارکه واقعه دراین باره می فرماید: «أفرأیتم الماء الذی تشربون أنتم أنزلتموه من المزن أم نحن المنزلون لو نشاء جعلناه أجاجا فلولا تشکرون؛ آیا آبی را که می نوشید دیده اید؟ آیا شما آن را از ابر فرو فرستاده اید یا ما؟ اگر می خواستیم آن را تلخ می گرداندیم؛ پس چرا شکر نمی کنید؟»

کاربردهای آب در زندگی

خیر و برکت آب در زندگی ما و موجودات زنده دیگر آنقدر هست که نتوان به سادگی از کنار آن گذشت. به چند نمونه از مهم ترین کاربردهای آب در زندگی می توان اشاره کرد:

1- پاکیزگی و سلامت بدن: یکی از مهم ترین کاربردهای آب در زندگی، شست وشو و پاکیزه نگه داشتن بدن است. در کتاب الخصال نوشته شده که حضرت امیرالمؤمنین امام علی علیه السلام در این باره فرموده اند: «خودتان را با آب از بوی نامطبوعی که مایه آزار دیگران است پاکیزه سازید و به (سر و وضع) خودتان برسید؛ زیرا خداوند بلندمرتبه از بندگان کثیف (که توجهی به نظافت خود ندارند) و هر کسی که با آنها می نشیند از آنها بیزار می شود، نفرت دارد.»

2- پاکیزگی لباس: در کتاب سنن ابی داوود نوشته شده که جابر بن عبدالله انصاری که یکی از یاران پیغمبر اسلام صلی الله علیه و آله بود، تعریف کرده است که یک روز آن حضرت نزد ما آمده و مردی را دیدند که لباس هایی چرک و آلوده بر تن کرده بود. فرمودند: «آیا این مرد آبی پیدا نکرده که لباسش را بشوید؟»

درواقع آن حضرت آب را مایه پاکیزگی پوشاک و لوازم زندگی می دانستند و به دیگران توصیه می فرمودند که با بهره بردن از این نعمت خدا، خود و لباس های خود را پاکیزه نگه دارند.

3- حیات و زندگی موجودات زنده: خطبه 115 کتاب شریف نهج البلاغه به بخش زیادی از برکت ها و ثمرات آب باران اشاره دارد. حضرت علی علیه السلام در این خطبه ضمن شکر و قدردانی از خدای متعال به این برکت ها اشاره فرموده اند که: «خدایا ما را با بارانی سیراب کن که حیات بخش، سیراب سازنده، فراگیر باشد و به همه جا رونده، پاکیزه و بابرکت، گوارا و پرنعمت. بارانی که گیاهان بسیار از آن رشد کند، شاخه های آن به بار بنشیند و برگ های تازه و آبدار دهد. با چنان بارانی بنده ناتوان را توان می بخشی، و شهرهای مرده را زنده می سازی. خدایا! بارانی بده که بسیار ببارد تا زمین های بلند ما پر گیاه شود، و در زمین های پست روان گردد و نعمت های فراوان در اطراف ما گسترش یابد تا با آن میوه های ما بسیار، گله های ما زنده و فراوان، و سرزمین های دورتر از ما نیز بهره مند گردند.»

4- رویش گیاهان و درختان: وابستگی گیاهان و روییدنی های زمینی به آب از یک سو و نیازمندی شدید ما انسان ها به گیاهان از سوی دیگر، مسئولیت ما را نسبت به پاسداشت موقعیت آب و استفاده بهینه از این نعمت بزرگ الهی بیشتر می کند. زندگی بدون آب یعنی گرسنگی، بی نشاطی، پژمردگی و این ها پیام آور مرگ و نابودی اند. حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام در کتاب نهج البلاغه در این باره می فرمایند: «هیچ روینده ای (و هرچه از زمین می روید) از آب بی نیاز نیست.»

5- رهایی از فقر و گرسنگی: در کتاب قرب الاسناد نوشته شده که حضرت امیرالمؤمنین امام علی علیه السلام فرمودند: «هر کسی که با داشتن آب و خاک، همچنان فقیر و نیازمند باشد خدا (از رحمت خود) دورش می گرداند.»

از این سخن نقش مؤثر آب و خاک در زندگی انسان ها فهمیده می شود. درواقع با استفاده بهینه از آب و خاک می توان زندگی را از رحمت الهی سرشار کرد.

نگهداری و صرفه جویی در مصرف آب

شیوه های زیادی برای صرفه جویی در مصرف آب وجود دارد. از باز نگه نداشتن بیهوده شیر آب گرفته تا دقت در شست وشو. در روایت های اسلامی هم نمونه های خوبی درباره پرهیز از اسراف کاری در مصرف آب وجود دارد، مانند:

1- جدا کردن آب آشامیدنی و شست وشوها: در کتاب کافی نوشته شده است که روزی امام صادق علیه السلام شخصی را دیدند که در آب آشامیدنی غسل می کرد. به او فرمودند: «آب آشامیدنی این مردم را فاسد نکن.»

بنابراین استفاده از آب آشامیدنی برای شست وشو اشکال شرعی دارد. مگر در شهرهایی مانند تهران که آب نوشیدنی و آبی که مخصوص شست وشو است از یکدیگر تفکیک نشده. البته در این مورد هم بیشتر ضرورت دارد که مردم در مصرف آب صرفه جویی کرده و در شست وشوها دقت داشته باشند.

2- فاصله داشتن آب چاه ها از فاضلاب ها: شیوه دیگری که در دین اسلام در مورد پاکیزه نگه داشتن و مصرف آب مورد تأکید است، این است که میان چاه آب آشامیدنی تا فاضلاب فاصله باشد. در این باره در کتاب وسائل الشیعه نوشته شده که هر قدر زمین نرم تر و خاک روان تری دارد، باید فاصله چاه آب تا فاضلاب بیشتر شود. از طرف دیگر اگر چاه آب در سطح بالاتری از فاضلاب قرار بگیرد بهتر است.

3- پوشاندن ظرف آب آشامیدنی:در کتاب الخصال نوشته شده که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله روی ظرف آب را می پوشاندند.

درواقع با پوشاندن ظرف آبی که برای نوشیدن است، گرد و خاک و حشرات راه برای ورود به آن پیدا نمی کنند و به این ترتیب کسی در موقع نوشیدن آب به دردسر نمی افتد و آن آب را به هدر نمی دهد.

منابع آب در زمین

طبق آیات قرآن کریم، آب از دو منبع اصلی به انسان ها و بقیه موجودات زنده می رسد: آب باران و چشمه ها یا همان منابع زیرزمینی. پس یکی از منابع اصلی آبی که در مصرف های خوراکی، شست وشو، صنعت و بسیاری کارهای دیگر استفاده می شود، آب باران است. به همین دلیل است که بر پاکیزه نگه داشتن هوا تأکید می شود، چون آلودگی هوا یکی از موانع اصلی در بارش باران به حساب می آید.

در قرآن کریم هم به اهمیت آب باران اشاره شده است. به عنوان مثال خداوند در آیه 57 سوره مبارکه اعراف می فرماید: «و هو الذی یرسل الریاح بشرا بین یدی رحمته حتی اذا اقلت سحابا ثقالا سقناه لبلد میت فانزلنا به الماء فاخرجنا به من کل الثمرات کذلک نخرج الموت لعلکم تذکرون؛ و اوست که بادها را پیشاپیش (باران) رحمتش مژده رسان می فرستد، تا آنگاه که ابرهای گرانبار را بردارند، آنها را به سوی سرزمین مرده برانیم و آب از آنها فرود آوریم، با آن همه گونه محصولات برآوریم، و مردگان را نیز همین گونه بیرون می آوریم، باشد که متذکر شوید.»

و همچنین درباره اهمیت آب باران در آیه 32 سوره مبارکه ابراهیم می فرماید: «الله الذی خلق السموات والارض و انزل من السماء ماء فاخرج به من الثمرات رزقا لکم ...؛ خداست که آسمان ها و زمین را آفرید و باران را از آسمان فروبارید تا با آن انواع محصولات و حبوبات را روزی شما کند.»

چشمه ها و منابع زیرزمینی هم یکی دیگر از منابع اصلی آب است که در این باره خداوند در آیه 12 سوره مبارکه قمر می فرماید: «و فجرنا الارض عیونا؛ و با چشمه هایی زمین را شکافتیم.»

گاهی هم آب های زیرزمینی از دل سنگ ها می جوشد و بیرون می آید تا آب موردنیاز جانداران روی زمین را تأمین کند. در این مورد هم در آیه 74 سوره مبارکه بقره فرموده است: «و ان من الحجارة لما یتفجر منه الانهار و ان منها لما یشقق فیخرج منه الماء و إن منها لما یهبط من خشیة الله؛ از برخی سنگ ها جوی های آب می جوشند و پاره ای از آنها می شکافد و آب از آن خارج می شود و برخی از آنها از هیبت خدا فرومی ریزد.»

نویسنده و محقق: مریم مرتضوی

خبرگزاری تسنیم

 

کلید واژه :

صرفه جویی مصرف آب

،

قرآن

ثبت نظرات
captcha