کد خبر : ۳۴۹۷۶۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

شدت آلودگی صوتی شب های تهران از روز بیشتر است

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نتایج اندازه گیری آلودگی صوتی تهران در سال ۹۹، نشان می دهد شدت آلودگی صوتی در دوره زمانی شب، نسبت به دوره زمانی روز بیشتر است.

شدت آلودگی صوتی شب های تهران از روز بیشتر است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، حسین شهیدزاده با استناد به نتایج بررسی تراز صوتی ایستگاه های ثابت سنجش صوت در تهران، تأکید کرد: میانگین تراز صوتی برای تمامی ایستگاه ها در دو دوره زمانی روز و شب برحسب ساعت های مختلف شبانه روز در سال ۹۹، از حد استاندارد کاربری تجاری و مسکونی به عنوان کاربری غالب ایستگاه های ثابت سنجش صوت، بالاتر بوده است.

وی با اشاره به اینکه استاندارد آلودگی صوتی در ساعات شب، ۱۰ دسی بل آرام تر و کم سر و صداتر از ساعات روز است، اظهار کرد: بر اساس نتایج اندازه گیری آلودگی صوتی تهران در سال ۹۹، میزان تراز صدای روز و شب در این کلان شهر خیلی به هم نزدیک است که این موضوع، نشان می دهد شدت آلودگی صوتی در دوره زمانی شب، نسبت به دوره زمانی روز بیشتر است.

شهیدزاده با بیان اینکه آلودگی صوتی یکی از مهم ترین آلاینده های محیط زیستی است که سلامتی انسان را در ابعاد مختلف به خطر می اندازد، تصریح کرد: از جمله اثرات آلودگی صوتی بر انسان، کاهش تمرکز، اختلال در یادگیری و اضطراب است، ضمن اینکه افزایش ضربان قلب و فشار خون و زخم معده و روده نیز از آثار بلندمدت آلودگی صوتی بر سلامت انسان است.

وی درباره راهکارهای کاهش آلودگی صوتی توضیح داد: یکی از شناخته شده ترین راهکارها برای کنترل آلودگی صوتی، نصب دیوارهای صوتی در بزرگراه ها و در مجاورت مکان هایی با کاربری های حساس به صداست که سبب کاهش آلودگی صوتی می شوند.

شهیدزاده با اشاره به اینکه نوع متحرک دیوارهای صوتی می تواند برای کاهش سر و صدای ناشی از تجهیزات ساختمانی و اقدامات عمرانی مورد استفاده قرار گیرد، اظهار کرد: این نوع دیوارها به راحتی قابل نصب و جابه جایی هستند و می توانند به عنوان یکی از ملزومات فعالیت های ساختمانی و عملیات عمرانی با یک بار خرید توسط پیمانکار، در پروژه های متعدد استفاده شوند.

وی با بیان اینکه اگر ساختمان های با کاربری حساس به صدا در مجاورت آلودگی های صوتی ناشی از تردد خودروها، حرکت قطارها و پرواز هواپیماها قرار داشته باشند، رعایت مبحث ۱۸ مقررات ملی ساختمان به منظور دریافت صدای استاندارد در مورد آنها ضروری است، تصریح کرد: برای مثال، در این گونه ساختمان ها، جانمایی مناسب اتاق ها و استفاده از پنجره های چند جداره، پرده های آکوستیک و مصالح مناسب، دارای اهمیت بالایی است.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، اهمیت و ضرورت آموزش و افزایش سطح آگاهی و شناخت جامعه در مورد آلودگی صوتی و دلایل و عوامل آن را مورد تأکید قرار داد و خاطرنشان کرد: عدم استفاده از بوق به عنوان یکی از عوامل آلودگی صوتی تهران، عدم کارکرد درجای خودرو، مراجعه به موقع به مراکز معاینه فنی خودرو و عدم دست کاری اگزوز از جمله مواردی اند که با رعایت آنها می توانیم برای داشتن شهری آرام سهیم باشیم.

کلید واژه :

آلودگی صوتی

،

تهران

ثبت نظرات
captcha