کد خبر : ۳۴۹۷۶۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

جایگرینی مالچ های زیست فناورانه با مالچ های نفتی برای مقابله با ریزگردها

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست از جایگزینی مالچ های زیست فناورانه با مالچ های نفتی برای مقابله با ریزگردها خبر داد.

جایگرینی مالچ های زیست فناورانه با مالچ های نفتی برای مقابله با ریزگردها

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مسعود تجریشی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در نشست خبری آنلاین خود اظهار کرد: 40 درصد از کانون های بحرانی کشور در حوزه تالاب هاست که قرار است با وزارت نیرو تمام این کانون ها از حیث وضعیت آبی، نیازسنجی شود.

وی با بیان اینکه وزارت نیرو باید نسبت به تأمین حقآبه تالاب ها متعهد شود، گفت: طبق قانون تالاب ها وزارت نیرو باید حقآبه تعیین شده برای هر تالاب را جهت جلوگیری از خشک شدن و یا حتی در بلندمدت، از بین رفتن تالاب ها را تأمین کند، گرچه ما نسبت به وضعیت منابع آبی کشور واقفیم و می دانیم که کمبودهایی وجود دارد.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه وضعیت تالاب صالحیه را جزو اولویت های سازمان متبوعش دانست و تصریح کرد: عمده کانون های ریزگردهای تهران از سمت تالاب صالحیه است که با موافقت صندوق ملی محیط زیست قرار شده با تخصیص مبلغی، جریان آب های سرگردان را به این تالاب برسانیم تا از وقوع ریزگردها از این ناحیه به سمت تهران جلوگیری کنیم.

انتقال سند تالاب ها به وزارت نیرو منتفی شد

ورود دادگستری گیلان به ترک فعل ها درباره ثبت 8 تالاب در کنوانسیون رامسر

دولت سهم بودجه ای مقابله با "ریزگردها" در سال 1400 را صفر کرد!

بحران ریزگردهای خوزستان زنگ خطری برای استان های دیگر مانند خراسان رضوی است

تجریشی همچنین به برنامه های سازمان محیط زیست برای مهار ریزگردها اشاره و تأکید کرد: براساس مطالعاتی که از کانون های بین المللی ریزگردها داشته ایم، این مطالعات سال گذشته پایان یافته که بر این اساس طرحی را با کمک وزارت خارجه آماده و تدوین کرده ایم.

وی اضافه کرد: براساس این طرح که همکاری وزارت امور خارجه نیز بسیار مؤثر بوده است، با چند سازمان بین المللی همکاری هایی داشته ایم که طبق این طرح، سازمان ملل موظف شده از ظرفیت های این سازمان برای مهار ورود گرد و غبار و ریزگردها به داخل ایران استفاده کند.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: البته اجرای طرح مشترک همکاری ها با سازمان ملل در جهت مهار ریزگردها و گرد و غبار از کانون های بین المللی به داخل کشور هنوز نهایی نشده و قرار است با همکاری و هماهنگی با وزارت امور خارجه این طرح به مرحله اجرایی برسد.

تجریشی با بیان اینکه 2 میلیون هکتار کانون بسیار بحرانی در داخل کشور و نیز 350 میلیون هکتار کانون در خارج کشور شناسایی شده است، گفت: در حدود 3 سال گذشته، بیش از 450 میلیون یورو منابع برای و اعتبارات برای مقابله با ریزگردها هزینه شده است.

وی همچنین در ادامه، 40 درصد از کانون های بحرانی ریزگردها و گرد و غبار را در حوزه تالاب ها عنوان کرد و گفت: طبق قراری که با وزارت نیرو داشته ایم، نیاز آبی این کانون های گرد و غبار، نیازسنجی شده که وزارت نیرو نیز می بایست تعهداتش نسبت به تخصیص حقآبه این تالاب ها را انجام دهد.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست، مالچ پاشی را یکی از راه های جلوگیری از انتشار گرد و غبار و مقابله با پدیده ریزگردها دانست و افزود: ما طی 50 سال گذشته برای جلوگیری از انتشار گرد و غبار و گسترده شدن ریزگردها، اقدام به مالچ پاشی می کردیم، اما 3 سال پیش مجلس مصوب کرد که به جای مالچ های نفتی از مالچ های زیست فناورانه و دوستدار محیط زیست استفاده شود که در این زمینه پس از ایجاد دستورالعمل هایی و نیز ارزیابی های صورت گرفته، اقداماتی انجام شد.

تجریشی ادامه داد: طبق ارزیابی هایی که از وضعیت مالچ های زیست فناورانه و غیرنفتی داشتیم، 3 نوع مالچ شناسایی شد که در چند نقطه کانونی ریزگردها، از جمله یزد به صورت آزمایشی از این مالچ ها استفاده کردیم که یک نوع از آن، پس از طی مراحل آزمایشی و تست های مختلف، شاخص های لازم را کسب کرد.

وی افزود: پس از کسب شاخص های لازم از سوی یک نوع مالچ غیرنفتی و زیست فناورانه، مذاکراتی با صندوق ملی محیط زیست انجام و قرار شد که با انجام سرمایه گذاری های مورد نیاز، اولین مالچ غیرنفتی به بهره برداری برسد و به تدریج نیز این نوع مالچ ها، جایگزین مالچ های نفتی شود.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اقدامات انجام شده برای شناسایی صنایع آلاینده زیست محیطی، گفت: با همکاری وزارت "صمت" سامانه ای طراحی شده که براساس آن 100 هزار صنعت دارای هویت، میزان آلایندگی شان اندازه گیری می شود که این اقدام تأثیر به سزایی در پایش صنایع و میزان انتشار آلایندگی آنها خواهد داشت، البته این سامانه هنوز به صورت آنلاین و لحظه ای نیست که به دنبال این هستیم که به سامانه ای آنلاین تبدیل شود.

تجریشی در پایان با اشاره به اقدامات انجام شده برای حل معضل آلودگی هوا نیز اظهار کرد: در سال 97 ارتباط خوبی با دانشگاه ها در جهت حل معضل آلودگی هوا برقرار کردیم، به طوری که 13 دانشگاه در 9 کلانشهر مطالعاتی در این زمینه انجام دادند و راهکارهایی نیز پیدا کرده اند.

کلید واژه :

مالچ زیست فناورانه

،

مالچ های نفتی

،

مقابله با ریزگردها

،

ریزگرد

ثبت نظرات
captcha