کد خبر : ۳۴۹۷۶۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

سهم یک درصدی رمزارزها از کل مصرف برق کشور

دولت در حالی علت قطعی برق را استخراج رمزارزها اعلام کرده است که به اذعان کارشناسان و نمایندگان مجلس علت خاموشی های اخیر را باید در جای دیگری جستجو کرد.

سهم یک درصدی رمزارزها از کل مصرف برق کشور

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، با شروع فصل گرما، قطعی برق و خاموشی های مداوم به یکی از چالش های اساسی مردم تبدیل شده است و عده بسیار زیادی از این بابت متضرر شده اند. یکی از دلایل مهمی که توسط دولت برای قطعی برق و خاموشی های اخیر عنوان می شود، استخراج رمزارز است. در این باره، حسن روحانی رئیس جمهور در جلسه اخیر هیئت دولت با اعلام اینکه تولید و استخراج رمز ارزها در کشور حتی مراکز دارای مجوز، تا پایان شهریور ممنوع شده است، گفت:  برق برای استخراج رمز ارزها با مجوزش 300 مگاوات است اما غیر مجازش 2000 مگاوات است. هر کسی تعدادی ماینر گذاشته و این بیت کوین را استخراج می کند. از امروز تا پایان شهریور هر نوع استخراج رمز ارز ممنوع و غیر قانونی است.

عدم سرمایه گذاری دولت در صنعت برق، عامل خاموشی های اخیر

اما به اذعان کارشناسان و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، علت اصلی قطعی برق، رمزارزها نیستند و علل و عوامل اصلی قطعی برق را باید در جای دیگری جستجو کرد. در این باره مجتبی توانگر رئیس کمیته اقتصاد انرژی مجلس با بیان اینکه سهم کشور از کل صنعت استخراج رمزارز در دنیا کمتر از 5 درصد است، گفت:  علت قطع برق، استخراج رمز ارز نیست بلکه علت توقف سرمایه گذاری و فرسودگی شبکه توزیع و تولید است.

وی با بیان اینکه میزان برق مصرفی در صنعت استخراج رمزارز در دنیا 12000 مگاوات است، اضافه کرد: سهم میزان برق مصرفی در صنعت استخراج در واحدهای مجاز 300 مگاوات و در واحدهای غیرمجاز 300 مگاوات است، همچنین سهم برق صنعت استخراج در کشور از کل برق تولیدی یک درصد است.

رئیس کمیته اقتصاد انرژی مجلس اظهار کرد: درخصوص ارتباط احتمالی قطعی برق و استخراج رمزارزها، موضوع را در کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس بررسی کردیم؛ ظرفیت اسمی تولید برق در کشور 85000 مگاوات و ظرفیت واقعی تولید برق در کشور 60000 مگاوات است.

محمدرضا پور ابراهیمی نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه مهمترین عامل و دلیل اصلی این خاموشی ها و قطعی برق عدم سرمایه گذاری جدید در حوزه صنعت برق است گفت: به طور متوسط سالی بین 8 تا 10 درصد مصرف برق خانگی ما افزایش پیدا می کند. وزارت نیرو که متولی راه اندازی نیروگاه های جدید است در 5 سال گذشته هیچ سرمایه گذاری در این حوزه نکرده است. بزرگترین مشکل ما همین مساله است و بنده در جلسه سران قوا که رئیس جمهور هم حضور داشت این گزارش را ارائه کردم که در 5 سال اخیر هیچ گونه سرمایه گذاری جدیدی در نیروگاه های کشور انجام نشده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه براساس آمار بین 58 تا 60 هزار مگا وات برآورد تولید برق واقعی ما در کشور است و مصرف ما هم بیش از 55 هزار مگا وات نبوده تصریح کرد: سوءمدیریت و بی برنامگی وزارت نیرو در کشور را شاهد هستیم.

ارتباط معاهده پاریس با قطعی برق

یکی از دلایل دیگر خاموشی های اخیر که مطرح شده است، معاهده زیست محیطی پاریس و نزولی بودن شیب افزایش ظرفیت نیروگاه ها در دولت های یازدهم و دوازدهم نسبت به دولت های قبل با عمل به این معاهده است. در این باره اینگونه استدلال می شود که با توجه به اینکه نیروگاه ها یکی از منابع اصلی تولید گازهای گلخانه ای مثل کربن دی اکسید هستند، در نتیجه دولت به دلیل اجرای چراغ خاموش توافق پاریس، ظرفیت نیروگاهی را به اندازه کافی افزایش نداده است تا بدین صورت گاز کمتری در نیروگاه ها بسوزد و کربن دی اکسید کمتری تولید شود.

در این باره مصطفی طاهری نماینده مردم زنجان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه یکی از عوامل کاهش ساخت نیروگاه در کشور معاهده پاریس است معتقد است: در این معاهده که سال 97 توسط خانم ابتکار امضا شد دولت تعهد داد برای همکاری های محیط زیستی از ساخت نیروگاه جدید خودداری کند. براساس آمار و بررسی های صورت گرفته متاسفانه، میزان ساخت نیروگاه در کشور در طول 8 سال گذشته نسبت به زمان قبل از آن حداقل به نصف کاهش پیدا کرده است. 

به گفته نماینده مردم زنجان در مجلس شورای اسلامی، متاسفانه دولت قبل از اینکه این معاهده به لحاظ قانونی به تایید شورای نگهبان برسد تعهدات خود را اجرایی کرد و متعهد شد که توسعه نیروگاه در کشور را تا 12 درصد کاهش دهد. 

سهم یک درصدی رمزارزها از برق تولیدی کشور

محمدرضا شرفی عضو انجمن بلاکچین ایران نیز با بیان اینکه ارتباط دادن خاموشی های اخیر به مصارف مراکز ارز دیجیتال نوعی فرافکنی است و باید ریشه کمبود برق را در مدیریت ضعیف صنعت برق دنبال کرد. می گوید: بنا به آمارهای جهانی سهم ایران از استخراج ارز دیجیتال بین 5 تا 7 درصد است که این میزان مصرف معادل یک درصد از تولید برق کشور است.

عضو انجمن بلاکچین ایران با اشاره به اینکه به دلیل نوپا بودن صنعت استخراج ارز دیجیتال این بخش به نوعی بلاگردان ضعف مدیریت وزارت نیرو برای تولید برق شده است معتقد است:  با شروع گرمای زودرس استفاده مردم از سیستم های سرمایشی مصرف برق رشد محسوسی داشته است، اما متأسفانه مدیران صنعت برق تمام این کمبودها را ناشی از استخراج ارز دیجیتال می دانند در حالی که سایر صنایع مانند فولاد و خودرو نیز سهم عمده ای از مصرف برق دارند.

بیشتر بخوانید:

اطلاعیه توانیر در خصوص خاموش کردن مراکز مجاز استخراج رمزارز

برآورد جدید از مصرف 2000 مگاواتی تولید غیرمجاز رمزارزها / تولید رمز ارز خانگی هم مسئله ساز شد

تعلل بانک مرکزی در تعیین تکلیف رمزارزها/ فاجعه ای دیگر در راه است؟

به گفته شرفی انتقاد به صنعت استخراج ارزهای دیجیتال با وجود دریافت تعرفه سنگین 1800 تومانی به ازای هر کیلووات را می توان به نوعی فرار رو به جلو وزارت نیرو از اجرای تعهدات خود برای توسعه شبکه برق دانست.

علیرضا کفشکنان کارشناس حوزه انرژی نیز با اشاره به کمبود برق و خاموشی های اخیر معتقد است چرایی کمبود برق مستلزم شفاف سازی و ارائه آمار و اطلاعات دقیق و کامل از سوی مسئولان وزارت نیرو است، به نظر می رسد در این زمینه فرافکنی صورت می گیرد و متولیان امر ترجیح می دهند توجهات را به سمت عوامل کم اثرتری مانند خشکسالی یا استخراج رمزارز ها معطوف سازند.

وی افزود: برخی برآورد ها نشان می دهد کمتر از 5 درصد استخراج رمزارز های جهان سهم ایران است که معادل 700 مگاوات انرژی برق است، اگر آمار اخیر سخنگوی صنعت برق یعنی سهم 10 درصدی جهان نیز ملاک قرار گیرد حداکثر 1500 مگاوات برق به این صنعت اختصاص می یابد؛ که این میزان در سبد ظرفیت 85 هزارمگاواتی تولید برق کشور چندان مشکل ساز نیست.

کلید واژه :

رمزارزها

،

مصرف برق کشور

ثبت نظرات
captcha