کد خبر : ۳۴۹۷۵۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

بیش از ۷ هزار روستا در کشور فاقد آب آشامیدنی هستند

یک کارشناس محیط زیست گفت: مهمترین چالش محیط زیستی ایران سوء مدیریت در حوزه منابع آبی و نزاع بر سر آب است.

بیش از ۷ هزار روستا در کشور فاقد آب آشامیدنی هستند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،

محمدرضا محبوب فر کارشناس محیط زیست، در گفت وگو با اشاره به اینکه مهمترین چالش محیط زیستی ایران در حال حاضر سوء مدیریت در حوزه منابع آبی این کشور است، اظهار کرد: نزاع بر سر آب در کشور افزایش یافته است و نقشه جغرافیایی ایران از نظر دسترسی به منابع آب لحظه به لحظه بحرانی تر می شود.

او با بیان اینکه وضعیت منابع آبی کشور در سال ۱۴۰۰ ایران را به ورشکستگی آبی کشانده است، گفت: اکنون بیش از ۷ هزار روستا در کشور فاقد آب آشامیدنی هستند و شرایط به گونه ای است که روز های بی آبی را سپری می کنند و تأمین هزینه های آب نیز برای ساکنین روستا ها کمرشکن شده است.

این کارشناس محیط زیست افزود: در پی کم آبی رودخانه ها و واردشدن فاضلاب به آب های جاری بخش عظیمی از حیوانات اهلی روستانشینان و عشایر دچار بیماری های عفونی، سوختگی پوست و سقط جنین شده اند و برخی از آنان تلف شده اند.

محبوب فر تصریح کرد: بحران آب در کشور این روز ها چنان سر باز کرده است که در مناطق پرآب ایران مانند خوزستان و دشت های همجوار کارون، گیلان، مازندارن و سیستان و بلوچستان که در مجاورت دریای عمان به سر می برد، کم آبی و بحران آب باعث مهاجرت های داخلی و خارجی کشاورزان و عشایر به شهر های ایران یا کشور های گرجستان و تاجیکستان شده است.


بیشتر بخوانید

انتقال آب دریای خزر مخالف طرح توسعه پایدار محیط زیست است

طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان امکان پذیر نیست


کلید واژه :

بیش از ۷ هزار روست

،

کشور

،

آب آشامیدنی

ثبت نظرات
captcha