کد خبر : ۳۴۹۷۴۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

افزایش خطر ابتلای کودک به آسم با استنشاق هوای آلوده در بارداری

نتیجه یک مطالعه نشان می دهد، زنان بارداری که در معرض سطوح بالایی از آلودگی هوا قرار دارند، خطر ابتلای کودکان آنها به آسم بیشتر است.

افزایش خطر ابتلای کودک به آسم با استنشاق هوای آلوده در بارداری

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، از روزنامه دیلی میل، محققان دانشکده پزشکی «مونت سینای» در نیویورک در این مطالعه ۳۷۶ مادر و نوزادان آنها را مورد بررسی قرار دادند تا متوجه شوند که آیا قرار گرفتن در معرض ذرات بسیار ریز موجود در هوای آلوده در دوران بارداری به نوزادان نیز منتقل می شود.

آنها دریافتند که کمی بیش از ۱۸ درصد کودکان مادرانی که در دوران بارداری در معرض آلودگی ذرات بسیار ریز هوا قرار دارند، به آسم مبتلا می شوند. در مقایسه، تنها هفت درصد از کودکان در ایالات متحده  به آسم مبتلا هستند.

به گفته این محققان، این اولین بار است که ابتلا به آسم با قرار گرفتن در معرض این نوع آلودگی هوا در دوران پیش از تولد مرتبط شده است. آسم یک بیماری تنفسی است که تقریباً از هر ۱۲ نفر بزرگسال در انگلیس یک نفر به آن مبتلا است.

محققان «سرویس همگانی انگلیس» توضیح  دادند که آسم یک بیماری شایع ریوی است که هر از گاهی مشکلات تنفسی ایجاد می کند. این بیماری همه سنین را تحت تأثیر قرار می دهد و اغلب از کودکی شروع می شود. اگرچه ممکن است برای اولین بار در بزرگسالان نیز بروز کند. این بیماری بر اثر تورم لوله های تنفسی که هوا را به داخل ریه ها منتقل و خارج می کنند، ایجاد می شود.

محققان در این مطالعه جدید، تصمیم گرفتند، بررسی کنند که آیا آسم نیز می تواند در اثر قرار گرفتن در معرض آلودگی ذرات بسیار ریز هوا در رحم ایجاد شود.

آلودگی ذرات بسیار ریز، شامل ذراتی است که از متوسط عرض یک تار موی انسان کوچکتر هستند. موضوع نگران کننده این است که اندازه کوچک این ذارت باعث می شود آنها به عمق ریه ها نفوذ کنند و حتی وارد جریان خون شوند.

زنانی که در مجاورت خیابان های اصلی با تراکم ترافیک بالا زندگی می کنند، بیشتر در معرض این ذرات ریز قرار می گیرند. محققان سپس سه سال بعد مادران شرکت کننده در این مطالعه را مورد پیگیری قرار دادند تا دریابند آیا فرزندان آنها به آسم مبتلا شده اند یا خیر.

نتایج نشان داد که کمی بیش از ۱۸ درصد کودکان متولد شده از مادرانی که به شدت در معرض آلودگی ذرات ریز هوا قرار دارند، به آسم مبتلا می شوند. در مقایسه، تنها هفت درصد از کودکان در آمریکا به آسم مبتلا هستند.

محققان با تحقیق بیشتر متوجه شدند که نوزادان دختر کمی بیشتر از پسران به آسم مبتلا می شوند. در حالی که دلیل این یافته ها مشخص نیست اما محققان حدس می زنند که آلودگی هوا ممکن است سیستم خاص نظارتی بدن مانند عملکرد غدد درون ریز و سیستم ایمنی را تغییر دهد.

کلید واژه :

استنشاق هوای آلوده

،

بارداری

،

آسم

ثبت نظرات
captcha