کد خبر : ۳۴۹۷۳۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

گیرنده gecko دانشگاه استنفورد در ایستگاه فضایی بین المللی آزمایش شد

یک گیرنده رباتیک توسط مهندسان استنفورد ساخته و در داخل ISS آزمایش شد، این گیرنده از چسب بسیار قوی استفاده می کند.

گیرنده gecko دانشگاه استنفورد در ایستگاه فضایی بین المللی آزمایش شد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از میراگ نیوز؛ میلیون ها قطعه زباله در فضا و در مدار زمین وجود دارد. این زباله ها شامل تکه های کوچک تر از سنگ مرمر تا ماهواره های قدیمی و منهدم شده است. سوال این است: چگونه می توان آن ها را جمع کرد؟ گیرنده gecko دانشگاه استنفورد، یک اتصال مکانیکی برای رباتی است که می تواند با استفاده از چسب های نصب شده روی خودش، سطوح را تمیز کند. این فناوری می تواند در فضا مفید باشد، چون gecko برای اتصال به سطح به نیرویی نیاز ندارد.

ویژگی های گیرنده gecko

مارک کاتکوسکی، استاد مهندسی مکانیک، که آزمایشگاهش این گیرنده را تولید کرد، توضیح داد: " بافت این دستگاه خوب است. این چسب بیشتر اوقات چسبناک نیست. اما وقتی در جهت درست کشیده شود، ذرات را به خود جذب می کند و بسیار محکم آن ها را می گیرد. این چسب قابلیت کنترل را به ما می دهد. "

آزمایشات قبلی گیرنده gecko به تنهایی نشان داد که این چسب می تواند در برابر تابش و دمای شدید در خلا مقاومت کند و می توان آن را به صورت دستی به سطوح ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) متصل کرد. این گیرنده در سال ۲۰۱۹ به ایستگاه فضایی راه یافت و در آوریل امسال، پس از انتظار برای نوبت در آزمایش، فضانوردان با دقت آن را بر روی یکی از ربات های Astrobee پرواز ایستگاه نصب و عملکرد آن را در یک محیط ریز جاذبه آزمایش کردند.

گکو به فضا می رود

با فرستادن گیرنده گکو به ISS، تونی چن، دانشجوی تحصیلات تکمیلی آزمایشگاه بیومتیمیکس درباره تجربه این آزمایش گفت: هر مرحله از راه هیجان انگیز و همزمان اعصاب خرد کن بود. اما باز هم این فکر برای من خوشحال کننده بود که من چیزی را به فضا می فرستم. "

فضانوردان ناسا، کیت روبینز و ویکتور گلوور، در دو مرحله آزمایش در ۹ آوریل و ۱۵ آوریل برای آزمایش این گیرنده کمک کردند. این تیم گکو را بر روی Astrobee نصب کرد. در حال حاضر، Astrobee به عنوان بستری مناسب برای دانشمندان مهمان مورد استفاده قرار می گیرد تا آزمایشات خود را بر روی ISS انجام دهند.

برای آزمایش گکو، چن و ابیشک کولیگی، یک ایستگاه زمینی در آزمایشگاه Pavone ساختند. از آنجا چن با ناسا ارتباط برقرار کرد. محققان با استفاده از یک فید ویدئویی زنده، گریپ را بررسی کرده و آزمایشات را انجام دادند. این آزمایشات شامل اتصال دستی گیرنده به سطح برای اندازه گیری نیروی نگهداری آن و تلاش برای پرواز Astrobee و نشستن فقط با استفاده از گیرنده بود. در طول این فرآیند، چن و کولیگی بازخورد خود را می گفتند، از جمله اینکه آیا گیرنده به درستی نصب شده یا زمانی که فضانورد می تواند آزمایش را شروع کند. به طور کلی، آزمایشات از جمله یک مورد از اتصال Astrobee به دیوار داخل ISS و نشستن آن موفقیت آمیز بود.

کلید واژه :

گیرنده gecko

،

دانشگاه استنفورد

،

ایستگاه فضایی بین المللی

ثبت نظرات
captcha