کد خبر : ۳۴۹۷۳۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

سهم ۸۲ درصدی بیماری های غیر واگیر از مرگ و میرهای کشور

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: سالیانه ۳۸۰ هزار مورد مرگ ومیر اتفاق می افتد که ۳۱۳ هزار مورد از آنها سهم بیماری های غیر واگیر است.

سهم ۸۲ درصدی بیماری های غیر واگیر از مرگ و میرهای کشور

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، نمکی ظهر امروز دوشنبه در سفر به خرمشهر و در سالروز آزادسازی این شهر در سومین سمینار بین المللی GSR منطقه آزاد اروند، به سهم عوامل غیر واگیر در مرگ ومیرهای سالیانه اشاره کرد و گفت: از ۳۱۳ مورد مرگ ومیر به علت بیماری های غیر واگیر همچون سرطان، دیابت و فشار خون بالا، ۹۷ هزار مورد به دلیل فشار خون و عوارض ناشی از آن است که وزارت بهداشت در این میان کمترین سهم را دارد.

وی، لازمه کاهش موارد مرگ ومیر این چنینی را تغییر رفتار و الگوی زندگی دانست و افزود: تغییر رفتار در مدرسه شکل می گیرد و اینجاست که نقش سایر دستگاه ها خود را نشان می دهد.

وزیر بهداشت با اشاره به موضوع سمینار بر اهمیت توجه به توسعه انسانی تأکید کرد و گفت: یکی از ابعاد توسعه یافتگی توجه به مسئولیت های اجتماعی است و انسانی توسعه یافته است که نسبت به خود، خانواده، اجتماع و مردمان سرزمین و محیط زیست خود بی تفاوت نباشد.

وی ادامه داد: در گذشته این اعتقاد وجود داشت که انسان ابزار توسعه است اما اکنون مشاهده می شود که انسان هدف عالی است و انسان توسعه یافته محصول توسعه یافتگی است.

نمکی، نادیده گرفتن حقوق شهروندی و مسائل زیست محیطی را مصداق نغز حقوق بشر دانست و تأکید کرد: احساس توسعه نیافتگی می تواند در قالب شهروند یا مدیر اجرایی باشد چرا که اگر مدیر اجرایی طرح یا پروژه ای را بدون توجه به ابعاد فرهنگی و به صرف موارد اقتصادی و زیربنایی در نظر بگیرد، مظهر انسان توسعه نیافته است.

وی افزودن پیوست «حمایت از فقرا» به تمام پروژه ها و طرح ها را با توجه به بحران های اجتماعی پیشنهاد کرد و این کار را به منزله عملکرد صحیح انسان توسعه یافته دانست.

کلید واژه :

بیماری های غیر واگیر

ثبت نظرات
captcha