کد خبر : ۳۴۹۷۲۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

درمان بیماری های عصبی با افزایش سلول های بنیادی مغز

پژوهشگران "دانشگاه زوریخ" در بررسی جدید خود نشان داده اند که شاید بتوان با افزایش سطح سلول های بنیادی مغز، به درمان بیماری های عصبی کمک کرد.

درمان بیماری های عصبی با افزایش سلول های بنیادی مغز

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از نوروساینس نیوز، بررسی جدیدی که در "دانشگاه زوریخ" (UZH) انجام شده است، نشان می دهد که چگونه با افزایش سن، تشکیل سلول های عصبی جدید آسیب می بیند. ساختارهای پروتئینی در هسته سلول های بنیادی عصبی موجب می شوند پروتئین های مضری که به مرور زمان جمع شده اند، طی تقسیم سلولی روی دو سلول دختر توزیع شوند.

به نظر می رسد که این موضوع، بخش مهمی از توانایی تکثیر سلول ها در بلندمدت برای حفظ ذخیره نورون ها باشد. در هر حال با افزایش سن، مقدار پروتئین های نوکلئیک تغییر می کند و به توزیع ناقص پروتئین های مضر میان دو یاخته دختر منجر می شود. در نتیجه این فرآیند، تعداد نورون های عصبی تازه تولید شده در مغز موش های مسن کاهش می یابد.

عنصر اصلی این فرآیند، پروتئینی موسوم به "lamin B1" است. هنگامی که پژوهشگران، سطح lamin B1 را در موش های مسن افزایش دادند، تقسیم سلول های بنیادی افزایش یافت و نورون های عصبی جدیدی رشد کردند.

"خدیش بن امتیاز" (Khadeesh bin Imtiaz)، از پژوهشگران این پروژه گفت: سلول های بنیادی بدن با افزایش سن، به تدریج توانایی تکثیر خود را از دست می دهند. ما با استفاده از مهندسی ژنتیک و فناوری پیشرفته میکروسکوپی توانستیم مکانیسم مرتبط با این فرآیند را شناسایی کنیم.

این پژوهش، بخشی از چندین پروژه ای است که با هدف فعال سازی مجدد سلول های بنیادی پیری در حال انجام گرفتن هستند. توانایی بازسازی بافت آسیب دیده، با افزایش سن کاهش می یابد و همه انواع سلول های بنیادی بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. "سباستین جسبرگر"(Sebastian Jessberger)، از پژوهشگران این پروژه گفت: اگرچه پژوهش ما به سلول های بنیادی مغز محدود می شود اما مکانیسم های مشابه، نقش اصلی را در روند پیری سایر سلول های بنیادی بر عهده دارند.

این یافته های جدید، گام مهمی برای بررسی تغییرات وابسته به سن در رفتار سلول های بنیادی به شمار می روند. جسبرگر افزود: ما اکنون می دانیم که می توانیم سلول های بنیادی پیر را دوباره در مغز فعال کنیم. ما امیدواریم که یافته های این پژوهش روزی بتوانند به افزایش سطح عصب زایی کمک کنند و عصب زایی را در افراد گوناگون به ویژه افراد مسن که از بیماری هایی مانند آلزایمر رنج می برند، افزایش دهند.

این پژوهش، در مجله "Cell Stem Cell" به چاپ رسید.

کلید واژه :

درمان بیماری های عصبی

،

سلول های بنیادی مغز

ثبت نظرات
captcha