کد خبر : ۳۴۹۷۱۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

جولان کرونا در کشور اینبار از نوع انگلیسی

دانشگاه و آموزش > پژوهش های پزشکیتهران- ایرنا- اکنون بیش از یک سال از شیوع همه گیری ویروس کرونا می گذرد؛ در یک سالگی کرونا علاوه بر دست و پنجه نرم کردن با ویروس قدیمی، موجی جدید از شیوع نوع دیگر این بیماری، به…

جولان کرونا در کشور اینبار از نوع انگلیسی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، اکنون کرونای انگلیسی در صدر اخبار قرار گرفته و این گونه جدید ویروس با سرعت بالایی که منشا آن کشور انگلیس بوده حالا به بسیاری از کشورها از جمله ایران رسیده و پژوهشگران به این موضوع پی برده اند که سرعت انتقال این گونه جدید تا ۵۶ درصد بالاتر است و کودکان و جوانان را بیشتر درگیر می کند.

کرونای انگلیسی از ۳۰ شهریور ماه در انگلیس و بیشتر در جنوب و جنوب شرق این کشور البته با مرکزیت لندن شناخته شد و تا سوم آذر حدود هزار و ۱۰۸ بیمار را با تغییرات ژنتیکی شناسایی کردند و همزمان در دانمارک و استرالیا هم تعداد کمی از این ویروس پیدا شده است؛ بنابراین ترس از گسترش این ویروس در اروپا وجود دارد و به همین علت کشورهای اروپایی راه های خود را با انگلیس مسدود کردند تا جلوی سرایت آن را بگیرند.

در ایران نیز پروازها به انگلیس و بالعکس قطع شد و همچنین برای مسافران از تمام کشورهای اروپایی که قصد سفر به ایران داشتند، اقدام های سختگیرانه از سوی وزارت بهداشت در نظر گرفته شد از جمله اینکه باید با تست منفی وارد کشور شوند و در فرودگاه هم تست شده و حتی با منفی بودن تست آن ها باید ۱۴ روز در منزل قرنطینه شوند.

اکنون در ایران بیش از ۲۵ نفر مبتلا به کرونای انگلیسی شناسایی شدند و ویروس جهش یافته انگلیسی بسیار سرایت پذیر است و افراد با سن پایین را هم مبتلا می کند و تنها راه مقابله با آن رعایت دقیق پروتکل ها است.

سازمان بهداشت جهانی نیز به تمام کشورها توصیه می کند که برای شناسایی تغییرات و جهش ها، رفتار و ساختار ویروس را پیگیری کنند. همچنین با مطرح کردن اطلاعات و داده هایشان، به بررسی و نتیجه گیری درباره این بیماری کمک کنند.

نکته مهم دیگری که سازمان بهداشت جهانی به آن اشاره می کند، توجه به کیت های تست پی سی آر (PCR) است. این تست مواد ژنتیکی ویروس را بررسی می کند. سازمان بهداشت جهانی به آزمایشگاه هایی که از تست تجاری پی سی آر استفاده می کنند، توصیه کرده که اگر کیت ها نمی توانند ژن های ویروسیِ هدف را به خوبی شناسایی کنند، حتما با شرکت سازنده کیت ها برای دریافت اطلاعات بیشتر در این خصوص تماس بگیرند. برای کنترل ویروس کرونا و شکل های جهش یافته آن، نیاز است که تست های دیگری هم با هدف گرفتن شناسایی ژن های ویروسیِ مختلف انجام شوند. این تست ها موجب می شوند امکان شناخت گونه های دیگر ویروس به وجود بیاید.

سازمان بهداشت جهانی از کشورهای مختلف می خواهد سطح شیوع بومی بیماری را ارزیابی و اقدامات لازم برای پیشگیری و کنترل بیماری را عملیاتی کنند. رعایت دستورالعمل ها و پروتکل های بهداشتی بر اساس دستورات سازمان بهداشت در کنترل و مقابله با بیماری نقش مهمی دارد.

کرونای انگلیسی مرگ بار است

مسعود مردانی عضو ستاد ملی مقابله با کرونا در این زمینه به خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا می گوید: ویروس کرونای انگلیسی جهش یافته مسری تر و مرگ بار تر است و در افراد زیر ۲۰ سال نسبت به ویروس کرونای معمولی بیشتر ایجاد بیماری می کند.

وی اظهار می دارد: این ویروس ۷۰ درصد آلوده کننده تر است و مطالعات نشان داده میزان مرگ و میر آن بیشتر از ویروس کرونای معمولی بوده و به شدت واگیردار است. حضور یک نفر بیمار کرونایی در فضایی بسته می تواند تمام افراد حاضر در آن فضا را مبتلا کند. اصلی ترین راه انتقال این بیماری، از طریق قطره های درشت تنفسی است که با سرفه یا بازدم خارج می شوند. این قطرات ریز ممکن است روی سطوح هم بنشینند و دیگران پس از لمس آن ها و دست زدن به دهان و چشم خود به این بیماری مبتلا شوند.

 

ماسک بزنید

مردانی با بیان اینکه ویروس کرونا با هر جهشی خطرناک است، توصیه می کند: در هر صورت برای جلوگیری از ابتلا به کرونا استفاده از ماسک تمیز و مناسب الزامی است، باید تا حد امکان از تجمع، به خصوص  حضور در فضاهای بسته خودداری کرده و پس از تماس با هر فرد یا سطحی، دست ها را ضدعفونی کرد.

این متخصص بیماری های عفونی ادامه می دهد: ویروس کرونا آن هم از نوع انگلیسی برای هر بدن شرایط خاصی را ایجاد می کند، میزان شدت بروز علائم کرونا در هر فرد با میزان جهش یافتگی ویروس و مقاومت بدن رابطه مستقیم داشته و شدت بروز علائم در افراد مختلف، شدت متفاوتی دارد و از فرد بی علامت تا فردی که درگیری شدید ریوی را تجربه می کند، شامل می شود.

علایم کرونای انگلیسی

مردانی، سردرد، سرگیجه، درد معده، اسهال، استفراغ، حالت تهوع، از دست رفتن حس بویایی یا چشایی، ورم سطح داخلی پلک، بی اشتهایی، سرفه خشک، تب، تنگی نفس و گرفتگی عضلانی از علایم کرونای انگلیسی عنوان می کند و می گوید: در صورت ابتلا به این علایم با از مصرف خودسرانه دارو جلوگیری و سریعا به پزشک مراجعه کرد.

وی تصریح می کند: استفاده از روغن های گیاهی حین طبخ غذا، مصرف روزانه سبزیجات و دو عدد میوه، نوشیدن دو لیوان شیر در روز و مواد لبنی، مصرف اب و مایعات فراوان برای همه افراد توصیه می شود.

علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا نیز در این زمینه با اشاره به قدرت بالای ویروس انگلیسی کرونا، می گوید: یکی از ویژگی های ویروس انگلیسی این است که جوانان را درگیر می کند و این نشان می دهد که این ویروس سن و سال نمی شناسد، زیرا این ویروس بسیار مهاجم و سرکش است و سرعت ابتلای آن نیز بسیار بالاست.

وی ادامه می دهد: ویروس انگلیسی در شهریور ماه سال جاری در جنوب این کشور پیدا شد اما انگلیس اواسط آذرماه آن را علنی کرد و بلافاصله ما تمام پروازهای مستقیم و غیرمستقیم خود را از این کشور قطع کردیم.

رئیسی افزود: قرمز شدن وضعیت ۹ شهر در استان خوزستان حاکی از خیز تند این ویروس در این استان است و هم اکنون آژیر خطر در این استان به صدا در آمده است، اما در استان مازندران این ویروس که خیز بلندی بر داشته بود، به خوبی مهار و روند آن نزولی شده است.

وی می گوید: پیش از شناخت نوع و رفتار ویروس جدید کرونا، باید رفتار خود در مقابل با این ویروس بشناسیم و رعایت پروتکل های بهداشتی، بهتری روش برای مقابله با این ویروس است زیرا قدرت کشندگی کرونای انگلیسی  ۳۰ درصد بیشتر از ویروس معمولی است.

 

عادی انگاری شروع خیز چهارم کرونا

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا خاطرنشان می کند: تغییر رفتار و عادی انگاری مردم اولین گرینه شروع خیز چهارم ویروس است و در همه اپیدمی ها نسبت ابتلا و مرگ و میر آقایان نسبت به خانم ها بیشتر بوده و در این بیماری فوت بزرگسالان نسبت به کم سن سال ها بیشتر است، زیرا که این ویروس قدرت سرایت بالایی دارد.

کلید واژه :

کرونا انگلیسی

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha