کد خبر : ۳۴۹۷۱۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

لیزر در پزشکی چه کاربردهایی دارد

استفاده از فناوری های مرتبط با لیزر در پزشکی کاربردهای گسترده ای پیدا کرده و به کمک پزشکان در درمان بیماری ها آمده است.

لیزر در پزشکی چه کاربردهایی دارد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری،کاربردهای گسترده فتونیک و لیزر در علوم مخابراتی، ارتباطات و فیزیک، بسیار وسیع است. با این همه علم پزشکی نیز، بسیاری از فرایندهای درمانی خود را با کمک دستگاه های متکی به لیزر انجام می دهد.

این علم در کشور ما نیز به شکل قابل توجهی گسترش یافته است. ستاد توسعه فناوری های فتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این راستا، یکی از محورهای فعالیت خود را حمایت از طرح های منتخب و درخشان استارتاپی و فناورانه حوزه پزشکی و تجهیزات مرتبط با آن قرار داده است.

تمام انواع لیزر با تابش نور، انتقال انرژی می دهند. در جراحی بافت نرم یا بافت سخت، انرژی لیزر مانند یک وسیله برنده یا تبخیر کننده بافت، سبب برداشته شدن بافت مورد نظر می شود.

البته کاربردهای نور لیزر در پزشکی، بسیار متنوع است. علاوه بر اینکه امروز در کشور ما از لیزر در برخی جراحی ها استفاده می شود، کاربردهای مختلف درمانی دیگری نیز پیدا کرده است.

نابود کردن سنگ کلیه از کاربردهای رایج لیزرها در کشور است. از لیزر درمانی، همچنین برای تشخیص و درمان سرطان ها استفاده می شود. لیزر در چشم پزشکی هم، برای اصلاح انحنای عدسی چشم به کار می رود و در آندوسکوپی فیبر نوری، برای تشخیص زخم روده، کاربرد دارد.

امروزه، بیماری های کبدی و ریوی نیز با استفاده از لیزر قابل درمان هستند. لیزرها، همچنین برای مطالعه ساختار داخلی میکرو ارگانیسم ها و سلول ها کمک کننده هستند و برای تولید واکنش های شیمیایی نیز از لیزر استفاده می شود.

انواع میکروسکوپ های نوری هم وجود دارند که از منابع نوری لیزری در آن استفاده می شود. این سیستم ها قابلیت اندازه گیری تا حد 100 نانومتر را نیز دارا می باشند. در بسیاری از دستگاه های پزشکی مانند شمارنده ها و آنالیزگرهای سلول نیز، از انواع لیزرها استفاده می شود.

تولید پلاسما و از بین بردن تومور، نیز از جمله دیگر کاربردهای این نور ارزشمند است. از دستگاه های فعال بر اساس لیزر، همچنین در مراکز دندانپزشکی نیز استفاده می شود.

بهبود نتایج درمان، کاهش آلودگی و عفونت، کاهش خونریزی در عمل، کنترل دقیق در عمل های جراحی، کاهش محدوده جراحی، بهبود سریع جراحی و کاهش زمان درمان، کاهش میزان مصرف دارو و  اقتصادی بودن آن نسبت به دیگر روش های موجود، از جمله مزایای استفاده از لیزر در محیط های درمانی و بیمارستانی محسوب می شود.

ستاد توسعه فناوری های فتونیک، لیزر، مواد پیشرفته، آمادگی دارد طرح های کاربردی، برجسته و مورد نیاز کشور، در زمینه استفاده از لیزر در حوزه پزشکی را مورد بررسی قرار دهد و از طرح های منتخب حمایت کند.

کلید واژه :

لیزر در پزشکی

ثبت نظرات
captcha