کد خبر : ۳۴۹۷۱۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تازه ترین آمار ابتلا به کرونا در جهان

جهان > آمریکاتهران - ایرنا - تازه ترین وضعیت شیوع ویروس کرونا (کووید- ۱۹) در سراسر جهان که سازمان جهانی بهداشت آن را به عنوان پدیده ای «همه گیر» شناسایی و اعلام کرد به نقل از رسانه های…

تازه ترین آمار ابتلا به کرونا در جهان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،

 مبتلایان   فوت شدگان  بهبود یافتگان 
۱۱۲.۲۶۳.۰۲۲ ۲.۴۸۵.۳۸۴ ۸۷.۷۸۸.۸۳۷

 

 

 

۳۰کشور دارای بیشترین تعداد مبتلایان

 

 

ردیف نام کشور  مبتلایان فوت شدگان  بهبود یافتگان 
۱ آمریکا  ۲۸.۸۲۶.۳۰۷ ۵۱۲.۵۹۰ ۱۹.۱۱۴.۵۷۷
۲ هند ۱۱.۰۱۶.۴۳۴ ۱۵۶.۴۹۸ ۱۰.۷۱۲.۶۶۵
۳ برزیل ۱۰.۱۹۷.۵۳۱ ۲۴۷.۲۷۶ ۹.۱۳۹.۲۱۵
۴ روسیه ۴.۱۷۷.۳۳۰ ۸۳.۶۳۰ ۳.۷۲۶.۳۸۸
۵ انگلیس ۴.۱۱۵.۵۰۹ ۱۲۰.۵۸۰ ۲.۴۹۴.۲۱۸
۶ فرانسه ۳.۶۰۵.۱۸۱ ۸۴.۳۰۶ ۳.۲۷۳.۷۴۸
۷ اسپانیا ۳.۱۳۳.۱۲۲ ۶۷.۱۰۱ ۲.۴۷۱.۵۸۹ 
۸ ایتالیا ۲.۸۰۹.۲۴۶ ۹۵.۷۱۸ ۲.۳۲۴.۶۳۳
۹ ترکیه  ۲.۶۳۸.۷۶۷ ۲۸.۰۶۰ ۲.۵۲۳.۷۶۰
۱۰ آلمان ۲.۳۹۴.۵۱۵ ۶۸.۴۴۳ ۲.۱۹۰.۶۰۰
۱۱ کلمبیا ۲.۲۲۶.۲۶۲ ۵۸.۸۳۴ ۲.۱۲۰.۳۶۶
۱۲ آرژانتین ۲.۰۶۴.۳۳۴ ۵۱.۱۹۸ ۱.۸۶۶.۵۰۱
۱۳ مکزیک ۲.۰۴۱.۳۸۰ ۱۸۰.۱۰۷ ۱.۵۹۵.۳۲۰
۱۴ لهستان ۱.۶۴۲.۶۵۸ ۴۲.۱۸۸ ۱.۳۸۴.۳۷۳
۱۵ ایران  ۱.۵۸۲.۲۷۵ ۵۹.۵۷۲ ۱.۳۵۱.۳۹۰
۱۶ آفریقای جنوبی ۱.۵۰۳.۷۹۶ ۴۹.۰۵۳ ۱.۴۱۲.۰۱۵
۱۷ اوکراین ۱.۳۰۷.۶۶۲ ۲۵.۱۵۶ ۱.۱۴۷.۴۲۶
۱۸ اندونزی ۱.۲۸۸.۸۳۳ ۳۴.۶۹۱ ۱.۰۹۶.۹۹۴
۱۹ پرو ۱.۲۸۳.۳۰۹ ۴۵.۰۹۷ ۱.۱۸۳.۲۳۸
۲۰ چک ۱.۱۵۷.۱۸۰ ۱۹.۳۳۰ ۱.۰۱۷.۴۰۶
۲۱ هلند ۱.۰۵۶.۶۳۹ ۱۵.۲۱۷ ---
۲۲ کانادا ۸۴۵.۶۵۲ ۲۱.۶۷۴ ۷۹۲.۶۰۳
۲۳ شیلی ۷۹۹.۴۶۰ ۲۰.۰۴۲ ۷۵۶.۷۶۴
۲۴ پرتغال ۷۹۷.۵۲۵ ۱۵.۹۶۲ ۶۹۹.۲۲۲
۲۵ رومانی ۷۸۱.۳۲۹ ۱۹.۸۹۴ ۷۲۵.۵۲۶
۲۶ بلژیک ۷۵۴.۴۷۳ ۲۱.۹۰۳ ۶۸۰.۸۹۲
۲۷ اسرائیل ۷۵۲.۳۹۸ ۵.۵۸۵ ۷۰۷.۱۷۳
۲۸ عراق ۶۶۷.۹۳۷ ۱۳.۲۷۲ ۶۱۸.۵۰۹
۲۹ سوئد ۶۳۱.۱۶۶ ۱۲.۶۴۹ --
۳۰ پاکستان ۵۷۲.۳۳۴ ۱۲.۶۱۷ ۵۳۵.۴۹۱

 

اخبار خاص کرونا وپیامدهای آن

** ویروس کرونا موسوم به «کووید۱۹» اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ (۲۴ اذر ۱۳۹۸) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری به عنوان ذات الریه نام برده می شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

**«تدروس آدهانوم» مدیرکل سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه ۲۱ اسفندماه ۹۸ در کنفرانسی تاکید کرد که اگرچه واژه «همه گیر» (pandemic) به دلیل حساسیتی که دارد نباید بدون دقت مورد استفاده قرار گیرد اما ارزیابی های این سازمان ویروس کرونا را «همه گیر جهانی» شناسایی و اعلام می کند.

** این در حالی است که دانشمندان مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا رد این ویروس را پیش از این تاریخ رسمی گرفته و نتایج پژوهش شان را در نشریه "بیماری های عفونی بالینی" منتشر کرده اند.این پژوهشگران پس از یازده ماه، با بررسی نتایج قبلی، ۳۹ نفر را در سه ایالت آمریکا شناسایی کرده اند که دو هفته قبل از اعلام رسمی چین، در خون شان پادتن کرونا وجود داشته است. اولین مورد کرونا در آمریکا ۲۱ ژانویه ۲۰۲۰ یعنی سه هفته بعد از اعلام چین شناسایی شد.

** شرکت فایزر آمریکا روز ۱۹ ابان ماه ۱۳۹۹ اعلام کرد که این شرکت به واکسن کرونا دست یافته و این واکسن تا ۹۰ درصد در پیشگیری از ابتلا به کرونا موثر عمل کرده است.

** شرکت "مادرنا"، که یک شرکت آمریکایی است هم روز دوشنبه ۲۵ آبان ماه ۹۹ اعلام کرد که واکسن تولیدی این شرکت برای کرونا تا حدود ۹۵ درصد موثر بوده و ایمنی ایجاد کرده است.

** دانشگاه آکسفورد انگلیس نیز نتایج مرحله آزمایش انسانی واکسن کرونا تولیدی خود را اعلام کرده که براساس آن این واکسن تا ۷۰ درصد باعث جلوگیری از ابتلا به کووید ۱۹می شودو در صورت بالا بردن دُوز می تواند تا ۹۰ درصد نتیجه بخش باشد.

با کشف واکسن کرونا در تعدادی از کشورها، واکسیناسیون در این کشورها آغاز شده است.

واکسیناسیون کرونا در ۱۴ دسامبر ۲۰۲۰ در میان کادر درمانی در آمریکا شروع شد که بیشترین شمار مبتلایان به کرونا را در جهان به خود اختصاص می دهد.

گزارش های خبری نشان می دهد در حال حاضر در اکثر کشورهای ثروتمند و پیشرفته طرح واکسیناسیون علیه ویروس کرونا آغاز شده است.

پیش تر سازمان بهداشت جهانی ضمن هشدار در خصوص احتمال بروز شکاف میان کشورهای فقیر و غنی نسبت به در دسترس بودن واکسن کرونا هشدار داده بود.

** رییس جمهوری اسلامی ایران نیز با بیان این که مانع تراشی های دولت ترامپ درتامین نیازهای ضروری مردم از جمله واکسن در ذهن و خاطر جهانیان خواهد ماند، تاکیدکرد: ساخت واکسن با کمک دانشمندان ایرانی و خرید آن از خارج از کشور در دستور کار است.

روحانی گفت: ستاد ملی برای مهار کرونا تلاش های خود را با دو اولویت هدف گذاری کرده است. اولویت نخست، اجرای پروتکل ها و مراقبت های اجرایی در غربالگری و فاصله گذاری هوشمند به عنوان تضمین شده ترین راه است که علائم مثبت آن را در کنترل موج جدید شاهد بودیم.

روحانی اولویت دوم را تامین و تهیه واکسن دانست وافزود: مقدمات و مسیر ساخت این واکسن با اتکا به توانایی دانشمندان و مراکز تخصصی داخلی فراهم شده و تهیه و خرید آن از خارج از کشور نیز در دستور کار است.

** مدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز گفت: تست های انسانی واکسن کرونای ایرانی انجام شده و مجوز مرحله چهارم تست انسانی این واکسن از کمیته پایش داده و ایمنی دریافت شده است.

** عضو ستاد ملی مقابله با کرونای ایران گفت: تجهیزات خط تولید واکسن در موسسه برکت خریداری شده و در حال نصب است و تا خرداد ۱۴۰۰ که واکسن کرونا برکت تایید شود، این خط تولید نیز به بهره برداری می رسد.

اولین تزریق انسانی مرحله اول مطالعات بالینی نخستین واکسن کرونا ساخت محققان ایرانی در ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) با نام "کُوو ایران برکت" روز سه شنبه (نهم دی ماه) با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، روی داوطلبان انجام شد

دومین تزریق انسانی مرحله اول مطالعات بالینی نخستین واکسن کرونا ساخت محققان ایرانی نیز روزهای ۱۵ و ۱۶ دی ماه به چهار داوطلب دیگر صورت گرفت.

مصطفی قانعی رییس کمیته ستاد مقابله با کرونا اعلام کرد : هر چندتولید واکسن در ۶ یا ۷ شرکت ایرانی آغاز شده اما تزریق همگانی واکسنی که با مشارکت کوبایی ها در ایران تولید می شود تا بهار سال آینده در کشور شروع می شود.

وی افزود: واکسنی که با مشارکت کوبایی ها در ایران تولید می شود در فاز نخست در کوبا به ۵۶ نفر و در فاز دوم به بیش از ۱۰۰ نفر دیگر در این کشور تزریق شده اما در فاز سوم قرار است همزمان با کوبا در ایران نیز به چندین هزار نفر تزریق شود.

وی تاکید کرد: هر چندتولید واکسن در شرکت های ایرانی آغاز شده اما به نظر می رسد که زودتر از همه در ایران واکسن کوبایی وارد بازار شود و سایر واکسن ها نیز طی یک یا دو هفته دیگر مطالعات بالینی آنها آغاز شود.

**وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران گفت که با واردات اولین محموله واکسن اسپوتنیک وی از روسیه، واکسیناسیون کرونا در ایران از سه شنبه ۲۱ بهمن ۹۹ در کشور با اولویت کادر بخش های آی سی یو شروع می شود.

** واکسن نوترکیب پروتئین اسپایک تزریقی استنشاقی کووید - ۱۹ تولید موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی ایران نیز به عنوان دومین واکسن ایرانی کرونا با نام «کوو پارس رازی» به زودی وارد مرحله تست انسانی می شود.

** در همین حال کارشناسان و متخصصان تاکید کرده اند که واکسن های کرونا موجب ایمن سازی دریافت کنندگان واکسن در برابر ویروس می شوند اما نمی توانند کووید ۱۹ را ریشه کن کنند و مانع شیوع آن شوند؛ بنابراین استفاده از ماسک تا پایان واکسیناسیون ضروری است.

** سازمان جهانی بهداشت از کشورهای ثروتمند به خاطر دعوا و منازعه بر سر واکسن انتقاد کرده است.

این انتقاد سازمان پس از آن اعلام شد که اتحادیه اروپا گفت محدودیت هایی برای صادرات واکسن تولید شده در کشورهای این اتحادیه وضع می کند.

تدروس ادهانوم، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت بار دیگر نسبت به ملی گرایی در زمینه واکسن هشدار داده و گفته چنین مساله ای می تواند باعث گسترش همه گیری شود.

کلید واژه :

آمار کرونا

،

ایران

ثبت نظرات
captcha