کد خبر : ۳۴۹۶۹۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

داروی روده به تسریع بهبود بیماران کرونایی کمک می کند

محققان در جریان مطالعه ای متوجه شدند، داروی «کلشی سین» (colchicine) که معمولا برای درمان روده استفاده می شود، می تواند نیاز بیماران کرونایی بستری در بیمارستان…

داروی روده به تسریع بهبود بیماران کرونایی کمک می کند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به گزارش روز دوشنبه روزنامه دیلی میل، محققان برزیلی که این مطالعه را انجام داده اند، ادعا می کنند که داروی کلشی سین می تواند به تسریع روند بهبودی بیماران مبتلا به وضعیت متوسط تا شدید کرونا که در بیمارستان بستری هستند، کمک کند.

محققان این مطالعه را روی ۷۵ بیمار کرونایی بستری در بیمارستان انجام دادند. آنها این افراد را به دو گروه تقسیم کردند و به یک گروه علاوه بر درمان های معمول کرونا، برای مدت پنج روز، روزی سه بار قرص نیم میلی گرمی کلشی سین می دادند و سپس برای پنج روز دیگر همین دوز قرص را دوبار در روز به آنها ارائه دادند اما به گروه دوم علاوه بر درمان های معمول کرونا، تنها دارونما دادند. 

نتیجه این آزمایش نشان داد که قرص کلشی سین، مدت زمانی را که این بیماران به لوله تنفسی نیاز داشتند به بیش از یک سوم کاهش داد. به طوری که بیماران کرونایی که دارونما مصرف می کردند، شش و نیم روز به لوله تنفسی نیاز داشتند اما این مدت برای بیمارانی که کلشی سین دریافت کرده بودند، به چهار روز کاهش یافت. علاوه بر این، متوسط مدتی که بیماران دریافت کننده کلشی سین در بیمارستان بستری بودند هفت روز و این مدت برای بیمارانی که دارونما دریافت کرده بودند، ۹ روز بود.

هم اکنون از کلشی سین برای درمان و پیشگیری از ابتلا به التهاب سیستمیک که مشخصه بارز ابتلا به نقرس و شدیدترین موارد ابتلا به کروناست، استفاده می شود. این دارو واکنش بیش از حد گلبول های سفید خون را به عفونت که می تواند موجب نارسایی عضو و مرگ شود، متوقف می سازد.  

هفته گذشته مطالعه ای که توسط محققان کانادایی انجام شد، نشان داد که دوز روزانه این قرص، خطر بستری شدن بیماران کرونایی آسیب پذیر را تا ۲۵ درصد کاهش می دهد. 

محققان می گویند، کلشی سین را می توان به عنوان یک درمان کمکی (مکمل) برای بیماران موارد متوسط تا شدید کرونا که در بیمارستان بستری هستند، در نظر گرفت.

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا موسوم به کووید ۱۹، اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ میلادی (۲۴ آذر ۱۳۹۸) در شهر «ووهان» در مرکز چین گزارش شد. ابتدا از این بیماری به عنوان ذات الریه نام برده شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در روز ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ میلادی (۹ دی ماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

مشروح این مطالعه در مجله پزشکی انگلیسی RMD Open منتشر شده است.

ثبت نظرات
captcha