کد خبر : ۳۴۹۶۹۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

خروج واکسن کرونا از شبکه بهداشت به بازار سیاه غیرممکن است

رییس شبکه بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این مورد که آیا احتمال نشت واکسن کرونا از نظام شبکه بهداشت به بازار سیاه وجود دارد، گفت: نشت واکسن های…

خروج واکسن کرونا از شبکه بهداشت به بازار سیاه غیرممکن است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، جعفر صادق تبریزی درباره برخی مباحث مطرح شده مبنی بر تفاوت های استفاده از سامانه تی تک و سامانه های بهداشت در فرآیند واکسیناسیون کرونا افزود: سامانه تی تک و سامانه های بهداشت شامل سیب، ناب، سینا و پارسا در تقابل با هم یا مخالف هم نیستند و در واقع تکمیل کننده یکدیگر محسوب می شوند و قبل از تزریق واکسن کرونا، اصالت واکسن از تی تک استعلام می شود.

وی ادامه داد: تزریق واکسن کرونا در نظام شبکه بهداشت، اولین واکسیناسیون در کشور نیست و سامانه تی تک تاکنون در هیچ واکسیناسیونی دخالت نداشته است. سامانه تی تک قابلیت ثبت خدمات را ندارد. بلکه وظیفه سامانه تی تک این است که اصالت دارو یا کالا یا واکسن را تایید کرده و بگوید که آیا آن دارو یا واکسن اصالت دارد یا تقلبی است.

وی ادامه داد: استفاده از سامانه تی تک در واکسیناسیون به این معنی نیست که خدمات در آن ثبت شود، بلکه تاییدیه اصالت واکسن را می دهد.

عضو کمیته اجرایی واکسیناسیون کرونا گفت: وب سرویسی بین این سامانه ها برقرار و قبل از تزریق واکسن، استعلامی از سامانه تی تک انجام می شود و این سامانه تایید می کند که واکسن اصیل است و از مجاری رسمی وارد کشور شده و می توانیم آن را تزریق کنیم.

هر شناسه واکسن به نام یک کد ملی ثبت می شود

تبریزی اظهار کرد: همه واکسن ها شناسه اصالت دارند و در سامانه سیب یا سینا یا ناب یا پارسا که مربوط به حوزه بهداشت است، ثبت می شوند.

وی افزود: شناسه مربوط به واکسن که در سازمان غذا و دارو صادر شده را در سامانه های بهداشت وارد می کنیم و از طریق وب سرویس استعلامی از تی تک گرفته می شود که اصالت واکسن تایید شود. این شناسه واکسن به نام یک کد ملی ثبت می شود.

آیا احتمال نشت واکسن کرونا به بیرون وجود دارد؟

رییس شبکه بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پاسخ به این سوال که آیا احتمال نشت واکسن کرونا از نظام شبکه بهداشت به بازار سیاه وجود دارد، بیان کرد: نشت واکسن های کرونا در نظام شبکه بهداشت امکان پذیر نیست. زیرا یک واکسن با یک شماره مشخص به یک فرد با کد ملی مشخص تزریق می شود.

اطلاعات اشخاص چطور در سامانه های بهداشت ثبت می شود؟

وی در پاسخ به این سوال که اگر اطلاعات شخصی در سامانه های بهداشت ثبت نشده باشد، چه اقدامی باید انجام بدهد نیز اظهار کرد: هر شخص که جزو اولویت های واکسیناسیون کرونا باشد و در جمعیت تحت پوشش خانه بهداشت یا پایگاه جامع سلامت قرار نداشته باشد، می تواند به نزدیک ترین خانه بهداشت یا پایگاه جامع سلامت محل زندگی خود مراجعه کند تا برای او پرونده بهداشت ثبت شود.

تبریزی افزود: اغلب افرادی که بیماری زمینه ای دارند در سامانه های بهداشت ثبت شده اند. همچنین سالمندان و افراد دارای بیماری زمینه ای نیز در سامانه ها ثبت شده اند. افرادی که در سامانه ثبت نشده باشند، می توانند با مراجعه به خانه بهداشت یا پایگاه جامع سلامت در سامانه ثبت شوند.

به گزارش ایرنا، واکسیناسیون کرونا به گفته وزیر بهداشت از ۲۱ بهمن ماه با اولویت کادر درمانی شاغل در بخش های مراقبت های ویژه کووید ۱۹ آغاز می شود.

تاکنون اولین محموله واکسن کرونای روسی با عنوان «اسپوتنیک وی» وارد کشور شده و قرار است که محموله های بعدی این واکسن و همچنین ۴.۲ میلیون دوز واکسن آسترازنکا از سبد کوواکس در هفته ها و ماه های آتی وارد کشور شود. همچنین واکسن های ایرانی یا تولید مشترک کرونا نیز در ماه های آینده در دسترس خواهد بود.

فرآیند واکسیناسیون بر اساس سند ملی واکسیناسیون کرونا در کشور انجام خواهد شد. بر اساس اعلام علی رضا رییسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، واکسیناسیون کرونا اجباری نیست و هیچ گونه تعهدی از افراد برای تزریق واکسن کرونا گرفته نمی شود. همچنین تزریق این واکسن برای اولویت های اول تا سوم رایگان خواهد بود.

کلید واژه :

واکسن کرونا

،

شبکه بهداشت

،

بازار سیاه

ثبت نظرات
captcha