کد خبر : ۳۴۹۶۸۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

مقاومت نوع جدید ویروس کرونا در برابر واکسن

خبرگزاری بلومبرگ با اشاره به شناسایی چندین گونه جهش یافته ویروس کرونا در کشورهای مختلف از مقاومت نسبی این ویروس ها در برابر واکسن و افزایش بدبینی نسبت به پایان…

مقاومت نوع جدید ویروس کرونا در برابر واکسن

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از این خبرگزاری آمریکایی، هرچند تاکنون چندین واکسن در برابر ویروس کرونا موثر بوده اند اما انواع جدید ویروس مقاوم در برابر واکسن در حال ظهور است و این امر خوش بینی نسبت به پایان همه گیری را کاهش داده است.

در حالیکه جهان در آستانه ورود بیش از دو واکسن برای مقابله با کووید-۱۹ است، اما انواع جهش یافته ویروس هایی که در سراسر جهان در حال ظهور هستند شرکت های داروسازی را مجبور کرده تا به توسعه تقویت کننده هایی روی آورند که بتواند سالها در بدن فعال باقی بماند و شخص را مصون نگه دارد.

در حال حاضر دو واکسن «مدرنا» و «فایزر- بیون تک» در آمریکا مورد استفاده قرار گرفته اند. همزمان مطالعات جدید نشان می دهد که دو واکسن دیگر از شرکت داروسازی «جانسون اند جانسون» و «نواواکس» در حال ورود به بازار برای مقابله با گونه های جهش یافته ویروس کرونا هستند. به طور قطع این خبر خوبی برای وعده پایان همه گیری که تاکنون جان بیش از دو میلیون نفر را در سراسر جهان گرفته است.

اما خبر بد این است که برخی گونه های جهش یافته ای که هم اکنون در آفریقای جنوبی و برزیل مشاهده شده به واکسن ها و درمان های آنتی بادی مقاومت نسبی نشان داده اند. براساس آخرین آزمایش های انجام گرفته بر روی واکسن جانسون اند جانسون در آمریکا تا ۷۲ درصد کارآیی مشاهده شده اما تزریق آزمایشی این واکسن در آفریقا تنها ۵۷ درصد تاثیر را نشان داده است. واکسن نواواکس در انگلیس هم تا ۸۹ درصد اثربخشی را نشان داد اما همین واکسن در آفریقای جنوبی تنها ۴۹ درصد کارآیی را مشخص کرد.

درواقع نتایج جدید نشان می دهد واکسن ها در برابر دستکم یکی از انواع ویروس جهش یافته در حال ظهور کارآیی چندانی ندارد.  

«آنتونی فائوچی» رئیس موسسه آلرژی و بیماری های عفونی آمریکا دیروز جمعه در یک نشست خبری ویدئویی گفت: «اکنون ما شاهد پیامدهای بالینی در دنیای واقعی هستیم و می بینیم که به چالش کشیده خواهیم شد».

برای مقابله با این چالش چه باید کرد؟

نخستین گام این است که بدانیم جهش ویروس چه زمانی رخ می دهد. «دکتر راشل والنسکی» (Rochelle Walensky)، رئیس مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) در این خصوص گفت: «دولت فدرال آمریکا اکنون از هر ایالت می خواهد دستکم ۷۵۰ نمونه در هفته ارسال کند تا توالی یابی شود و مشخص گردد کدام یک از انواع جهش ها در حال انتشار هستند».

وی در عین حال هشدار داد که سیستم موجود در ایالات متحده برای شناسایی جهش های مختلف بسیار کند است و مداخلات بهداشت عمومی قادر به مهار آنها نیست.

والنسکی تاکید کرد: «هنگامی که شخصی علائم بیماری را داشته باشد، آزمایش بدهد، نتیجه مثبت اعلام شود و سپس توالی یابی انجام گیرد، ما در این مدت زمان بسیاری را برای انجام کنترل واقعی مبتلایان و ردیابی تماس ها از دست داده ایم. ما باید هر مورد را به گونه ای درمان کنیم که گویی در حال حاضر به یک نوع متفاوت از گونه قبلی ویروس کرونا مبتلا شده است».

همزمان دو شرکت داروسازی مدرنا و فایزر که تنها واکسن های تائید شده ای هستند که تاکنون علیه مقابله با کووید-۱۹ وارد بازار آمریکا شده اند، اعلام نمودند که واکسن های آنها باید به اندازه کافی آنتی بادی علیه نوع جهش یافته آفریقای جنوبی تولید کند تا موثر عمل کند.

نوع جدید ویروس کرونا با نام B.۱.۳۵۱ که به سرعت در سراسر قاره آفریقا گسترش یافته است، دستکم در ۲۴ کشور خارج از قاره آفریقا دیده شده است. این هفته در آمریکا دو مورد مبتلا به این ویروس در ایالت کارولینای جنوبی شناسایی شد. همزمان نوع دیگر بسیاری مسری تر ویروس کرونا که برای نخستین بار در تاریخ ۲۹ دسامبر (۹ دی) انگلیس مشاهده شد، در کمتر از یک ماه به ۲۹ ایالت آمریکا راه یافته و مقامات بهداشتی آمریکا هشدار داده اند که این ویروس ممکن است به سرعت در سراسر کشور مسلط شود.

براساس آخرین آمار منتشر شده تا به امروز بیش از ۱۰۲ میلیون و ۶۳۵ هزار نفر در سراسر جهان به ویروس کرونا مبتلا شده و از این میان بالغ بر دو میلیون و ۲۱۶ هزار نفر جان خود را از دست داده اند.

کلید واژه :

ویروس کرونا

،

واکسن

ثبت نظرات
captcha