کد خبر : ۳۴۹۶۷۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

با ورود سامانه بارشی منتظر برف و باران در اغلب استان ها باشید

مدیرکل پیش بینی و هشدار سازمان هواشناسی گفت: روز شنبه سرعت وزش باد در سطح کشور افزایش می یابد و در استان های البرز، تهران، قم، مرکزی، اصفهان، یزد، خراسان جنوبی، فارس، کرمان و سیستان و بلوچستان وزش باد شدید خواهیم داشت.

با ورود سامانه بارشی منتظر برف و باران در اغلب استان ها باشید

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، صادق ضیائیان در تشریح آخرین وضعیت جوی کشور بیان کرد: با ورود سامانه بارشی در حال حاضر بارش برف و باران در شمال غرب کشور آغاز شده است و گستره آن به تدریج آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، خوزستان، شمال چهارمحال و بختیاری و همچنین با شدت کمتر استان های زنجان، همدان و اردبیل را در بر می گیرد.

وی افزود: روز جمعه ۱۸ بهمن بر شدت و گستره این سامانه بارشی افزوده می شود و موجب بارش برف و باران در استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، همدان، مرکز و غرب اصفهان، شمال فارس، شمال بوشهر، زنجان، قزوین، البرز، تهران و سمنان می شود.

مدیرکل پیش بینی و هشدار سازمان هواشناسی افزود: روز جمعه با توجه به جریان های شمالی از سوی دریای خزر در استان های مازندران، گیلان و گلستان بارش پراکنده باران و در ارتفاعات این استان ها بارش برف پیش بینی می شود.

ضیائیان اظهار کرد: روز شنبه ۱۱ بهمن بارش در مناطقی از آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، لرستان، شمال و شرق خوزستان، چهارمحال و بختیاری، شمال فارس، قزوین، زنجان، بوشهر، یزد، البرز، تهران، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، گیلان و مازندران ادامه دارد و در استان های گلستان، سمنان و خراسان شمالی بارش به صورت پراکنده خواهد بود.

وی با بیان اینکه از بعد از ظهر شنبه به تدریج از بارش ها در نیمه غربی کشور کاسته می شود، افزود: فعالیت این سامانه بارشی طی روز یکشنبه ۱۲ بهمن در شمال شرق کشور است و به تدریج از اواخر وقت از کشور خارج می شوند و روز دوشنبه جوی پایدار در اغلب مناطق کشور خواهیم داشت.

مدیرکل پیش بینی و هشدار سازمان هواشناسی اظهار کرد: امروز آلودگی هوا در تهران و کرج ادامه دارد و انتظار داریم از بعدازظهر فردا آلودگی کیفیت با توجه به بارندگی و وزش باد، بهبود یابد.

* وزش باد شدید در چندین استان

ضیائیان ادامه داد: امروز و فردا در مناطقی از گیلان، ایلام و خوزستان همچنین در اردبیل وزش باد شدید خواهیم داشت.

وی اظهار کرد: روز شنبه سرعت وزش باد در سطح کشور افزایش می یابد و در استان های البرز، تهران، قم، مرکزی، اصفهان، یزد، خراسان جنوبی، فارس، کرمان و سیستان و بلوچستان وزش باد شدید خواهیم داشت.

مدیرکل پیش بینی و هشدار سازمان هواشناسی بیان کرد: روز یکشنبه ۱۲ بهمن در استان تهران به ویژه جنوب استان تهران و استان های البرز، سمنان و خراسان شمالی وزش باد شدید خواهیم داشت.

ضیائیان بیان کرد: فردا و شنبه با توجه به بارش برف همراه با وزش باد، در شمال غرب کشور به ویژه مناطق مرتفع و کوهستانی، همچنین ارتفاعات البرز مرکزی و غربی و زاگرس مرکزی امکان کولاک برف وجود دارد و در مناطق کوهستانی البرز مرکزی خطر ریزش بهمن پیش بینی می شود.

* گرد و خاک فردا در جنوب خوزستان

وی بیان کرد: بعد از ظهر فردا خیزش توده گرد و خاک در بخش های جنوبی عراق و نفوذ آن به مناطق جنوبی خوزستان پیش بینی می شود.

مدیرکل پیش بینی و هشدار سازمان هواشناسی اظهار داشت: امروز و فردا شمال خلیج فارس و شنبه و یکشنبه خلیج فارس مواج خواهد بود.

* کاهش دما تا ۱۰ درجه در سواحل خزر

ضیائیان افزود: دمای هوا از فردا تا یکشنبه در استان های ساحلی خزر بین ۶ تا ۱۰ درجه و در شمال غرب و غرب کشور بین ۵ تا ۸ درجه کاهش می یابد.

* وزش باد شدید در پایتخت

وی در تشریح وضعیت جوی پایتخت اظهار داشت: آسمان تهران روز آینده نیمه ابری همراه با غبار صبحگاهی در بعدازظهر افزایش ابر گاهی بارش باران پیش بینی می شود، بیشینه و کمینه دما فردا در پایتخت ۱۶  و ۶ درجه خواهد بود.

مدیرکل پیش بینی و هشدار سازمان هواشناسی اضافه کرد: روزهای شنبه و یکشنبه وزش باد شدید و در برخی ساعات بارش باران در پایتخت پیش بینی می شود.

وی گفت: روز آینده بندرعباس با بیشینه دمای ۲۶ درجه بالای صفر گرمترین مرکز استان و تبریز و اصفهان با کمینه دمای ۴ درجه زیر صفر سردترین مرکز استان ها خواهد بود.

* سرما و باد شدید و چند توصیه به دامداران و کشاورزان

وی تاکید کرد: به دلیل وزش باد شدید و خیلی شدید با سرعت ۶۰ تا ۹۰ کیلومتر بر ساعت از امروز تا فردا در استان های اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، ایلام، خوزستان، بوشهر و زنجان و روز شنبه در بوشهر، فارس، اصفهان، یزد، کرمان، سمنان، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان احتمال آسیب به گلخانه ها و شکستن بوته درختان وجود دارد.

مدیرکل پیش بینی و هشدار سازمان هواشناسی تأکید کرد: توصیه می شود استحکام سازی نهال های تازه کشت شده، خودداری از محلول پاشی و سمپاشی، استحکام و ترمیم سقف و سازه های گلخانه ها و محافظت از کندو ها در دستور کار باشد.

ضیائیان همچنین با اشاره به تشدید فعالیت سامانه بارشی و کاهش دما ضمن هشدار خسارت به محصولات و تجهیزات کشاورزی تاکید کرد: زهکشی و پاکسازی مسیر آب مزارع و باغات با توجه به باز شدن مسیر آبیاری ها در دستور کار باشد؛ همچنین محلول پاشی، سم پاشی و آبیاری با توجه به بارش ها انجام نشود و در سالن های مرغداری و دامداری تهیه تنظیم دما و تامین سوخت سالن ها با توجه به کاهش دما، در دستور کار باشد.

انتهای پیام/

کلید واژه :

با ورود سامانه بارشی منتظر برف و باران در اغلب استان ها باشید

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha