کد خبر : ۳۴۹۶۷۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

خاک ارزشمندترین و پیچیده ترین منبع طبیعی روی زمین است

استاد پیشکسوت دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی با اشاره به اینکه ایران با میانگین فرسایش ۲۰ تن در هکتار بیشترین نرخ فرسایش خاک را دارد، گفت: فرسایش عاملی است که کیفیت خاک کشاورزی را کاهش می دهد و باروری زمین های کشاورزی را پایین می آورد.

خاک ارزشمندترین و پیچیده ترین منبع طبیعی روی زمین است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، غلامحسین حق نیا در وبیناری با موضوع خاک میراث طبیعی و محیط زیست که در صفحه اینستاگرام مرکز مفاخر دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: دانشمندان و اخترشناسان طی ده ها سال گذشته نتوانستند سیاره ای مانند زمین پیدا کنند زیرا این سیاره بی همتا است و منابع ارزشمندی مانند خاک، آب و هوا را در اختیار دارد.

وی با اشاره به اینکه در هرم زندگی خاک در قاعده و پایه آغاز بشریت است، افزود: برخی به صورت اشتباه خاک را ماده ای می دانند که در همه جا حضور دارد و مورد فرسودگی و آلودگی واقع نمی شود، درحالی که در تمام بشریت تمدن هایی بودند که به علت استفاده نادرست از خاک واژگون شدند. زمین نخستین در قرن اخیر به علت فعالیت های فزاینده انسان جای خود را به زمینی درحال گرم شدن داده است که با بیش جمعیتی و نابودی جنگل ها روبه رو است. بسیاری از خاک های روی زمین با سرعتی بی سابقه روبه فنا است.

استاد پیشکسوت دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی در خصوص اهمیت خاک در تامین نیازهای امنیت غذایی، بیان کرد: مطالعات صورت گرفته نشان می دهد که تا سال ۲۰۵۰ بایستی ۵۰ درصد تولید بیشتر بر زمین کمتر، با صرف انرژی و کود شیمیایی کمتری داشته باشیم. این مسئله چالشی ترسناک است که پیش رو داریم. از این رو خاک ارزشمندترین و پیچیده ترین منبع طبیعی روی زمین است و بستر تنوع زیستی که بنیان کارکرد طبیعت و محیط زیست است و تن درستی بشریت به آن وابسته است. خاک ها امانتی هستند که از نیاکان به ما سپرده شده و باید دست نخورده باقی بماند زیرا بدون خاک حیاط امکان ندارد.

زندگی ۵ تن موجود زنده در یک هکتار خاک

حق نیا ادامه داد: در دنیا بیش از ۱۰۰ هزار نوع خاک مختلف داریم که از نظر خاصیت و ویژگی بسیار متفاوت هستند. برای تشکیل یک سانتی متر خاک به طور معمولی به زمانی حدود هزار سال وقت نیاز است. درحالی که میانگین سرعت از دست رفتن خاک ۱۰ برابر سرعت بازسازی آن است. در خاک گیاهانی می رویند که ۹۹ درصد انرژی مورد نیاز بشر را تامین می کنند. در یک هکتار خاک ۵ تن زندگی جانوری وجود دارد.  تنها در یک مشت خاک تعداد ریز جاندارانی که درحال زندگی هستند به اندازه کل انسان هایی است که از ابتدا در زمین زندگی کردند، می رسد.

علت گرم شدن زمین، جذب ۱۰ درصد از کربن هواست

وی تشریح کرد: ۱۰ درصد کربن هوا در خاک ذخیره می شود و این عامل نشان دهنده علت گرم شدن زمین بر اثر آلودگی هوا است. رقم محافظه کارانه ای که برای ارزش خاک های کره زمین عنوان کردند ۲۵ تریلیون دلار در سال است. ۷۰ درصد وزن کتاب ها و مجلات از خاک و بهترین ظروف چینی نیز از خاک ساخته می شوند. با این وجود کل بودجه ای که در سال های گذشته برای پژوهش های خاک صورت گرفته است کمتر از هزینه ارسال مریخ نورد کنجکاوی به فضا است. به همین دلیل اطلاعاتی که از سیاره های دیگر داریم بیشتر از خاک زمین است.

استاد پیشکسوت دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی گفت: سالانه نزدیک به ۳۰ میلیون هکتار از زمین های کشاورزی به شهری تبدیل می شوند. در ایران سهم سرانه زمین های کشاورزی از سال ۱۳۴۳ تا ۱۳۹۳ از ۰.۶ هکتار به ۰.۲ رسیده است و پیش بینی می شود که تا سال ۱۴۰۵ به ۰.۰۱۶ برسد. از طرفی دیگر در مناطق شهری مردم بالقوه در مجاورت آلاینده ها و بیماری های خاک زی قرار دارند که از راه های تنفس و تماس پوستی سلامت خود را در  مخاطره می بینند. در یک گزارش مطالعه کردم که نوشته بود اگر مواد دفعی انسانی و حیوانی به جای دور ریختن در زمین حفظ و نگهداری شود برای تغذیه کل جهان کافی خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه خاک نماد پایداری، نوسازی و بهسازی است، افزود: خاک ها پوسته نازکی از سطح زمین را می پوشانند و معمولا ۱.۵ تا ۲ متر ارتفاع دارند و از آمیزه ای از آب، هوا، ذرات معدنی و آلی جانداران بر اثر فرایندهای فیزیکی، شیمیایی و زیستی از سنگ ها به وجود می آیند. عوامل و فرایندهایی که خاک را شکل می دهند محیطی را خواهند ساخت که به تنوع زیستی منجر می شود. خاک ها بوم نظام های پیچیده ای هستند که با دیگر اجزای محیط مانند آب و هوا برهم کنشی نیرومند ایجاد می کنند.

استاد پیشکسوت دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی خاطرنشان کرد: خاک یکی از مهمترین اجزای محیط طبیعی و عمدتا تجدیدناپذیر است. همه اقتصادها به دو بخش کالا و خدمات وابسته است که به وسیله محیط طبیعی تامین می شوند. خاک به عنوان یک منبع طبیعی در کارکردهای اقتصادی، محیطی، اجتماعی و تجاری نقش کلیدی دارد. کارکرد محیطی خاک را می توان در سه قسمت نگهداری زیست توده، نگهداری محیط و مخزن ژن تقسیم کرد.

حق نیا اظهار کرد: در خصوص کارکرد زیست توده می توان به فراهمی خوراک، علوفه برای دام، انرژی تجدیدپذیر و مواد خام را نام برد که پایه حیاط بشر را تشکیل می دهد. ظرفیت خاک در خصوص حفاظت از محیط برای انتقال مواد میان هوا، آب زیرزمینی و پوشش گیاهی، خنثی سازی و تصفیه می تواند نمود پیدا کند که انسان را در برابر آلودگی های آب زیرزمینی و زنجیره غذایی محافظت کند. عملکرد خاک از آنجایی اهمیت فزاینده پیدا می کند که بسیاری از مواد جامد، مایع و گاز را از راه های گوناگون از طریق تجزیه فیزیکی و جذب از حالت زیان بار خارج و به عناصر سودمندی مانند مواد آلی که مورد نیاز گیاهان هستند، تبدیل می کند.

حق نیا ادامه داد: خاک ها زیستگاه جانداران بی شمار و ذخیره ژنی به شمار می رود. تعداد گونه های موجود در خاک بیش از همه جاندارانی است که بر روی زمین زندگی می کنند. خاک ها بنیان اصلی تنوع زیستی به شمار می روند. خاک ها کارکردهای غیر بوم شناختی نیز دارند که به کاربری های فنی صنعتی و... تقسیم می شود مانند تفریح، خانه سازی، جاده سازی، فرودگاه، آسمان خراش ها، ورزش و زدایش مواد ناخواسته که همگی نیاز به خاک و در ارتباط با خاک هستند. قبل از هرگونه کاربری باید حتما در خصوص خاک منطقه مطالعه صورت بگیرد.

خاک؛ مهمترین میراث تاریخی

وی بیان کرد: تمام مواد خام مانند مواد شنی، ریگی و انرژی برای توسعه اجتماعی و اقتصادی بشریت ضروری است. خاک ها بخش اصلی زمین نما یا میراث فرهنگی دنیا هستند که در آن زندگی می کنیم. در دل خاک گنجینه های باستان شناسی و مردم شناسی ارزشمندی را برای درک بهتر تاریخچه خود و زمین نگهداری می کنیم. خاک ها از آسیب های گوناگون نیز در امان نیستند. از جمله چالش های مهم زیست محیطی در خصوص خاک می توان به مواردی مانند فرسایش خاک، آلودگی خاک و کاهش کیفیت خاک و دشواری های تغییر اقلیم اشاره کرد.

ایران دارای بیشترین فرسایش خاک

حق نیا با اشاره به اینکه ظرفیت بازسازی خاک ها در وضعیت طبیعی کمتر و کندتر از نیاز جوامع مدرن است، تشریح کرد: فرسایش خاک تهدیدی بسیار مهم برای محیط زیست و امنیت غذایی انسان است. آسیب های ناشی از این فرسایش ها برای صدها سال باقی خواهند ماند. خاک حافظه تاریخی دارد و خاکی که دریده شده است هرگز به حالت اولیه خود باز نخواهد گشت. فرسایش یکی از بلاهای بسیار مهم است که برای خاک اتفاق می افتد. ایران با میانگین فرسایش ۲۰ تن در هکتار بیشترین نرخ فرسایش خاک را دارد. ۷۵ درصد سطح کره زمین تا به امروز به دست بشریت تغییر کرده است و این عدد تا سال ۲۰۵۰ به بیش از ۹۰ درصد خواهد رسید.

استاد پیشکسوت دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی افزود: فرسایش عاملی است که کیفیت خاک کشاورزی را کاهش می دهد و باروری زمین های کشاورزی را پایین می آورد. در نهایت سلامت کل بوم نظام با تهدید روبه رو می شود. زمانی که رگباری به وجود می آید ممکن است یک میلی متر از سطح خاک را جابه جا کند. اما این یک میلی متر در سطح هکتار معادل ۱۵ هکتار خاک است.

وی ادامه داد: انسان بدون برهم کنش مثبت با دیگر گونه ها توان ماندگاری نخواهد داشت؛ از این رو ضرورت دارد که با دیگر گونه ها زندگی ای مسالمت آمیز داشته باشیم. منابع زمین به ویژه خاک باید به صورتی بهره برداری شود که با طبیعت هماهنگ باشد و سازگاری داشته باشد درحالی که ما انسان ها متاسفانه کمتر به این مسائل توجه کردیم.

انتهای پیام

کلید واژه :

ایران بیشترین نرخ فرسایش خاک را دارد

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha