کد خبر : ۳۴۹۶۷۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

جایگاه خالی رگولاتوری به ویژه در بخش انرژی کشور

معاون برنامه ریزی وزیر نفت با بیان اینکه ایجاد نهاد رگولاتوری خاص عمومی است، اما هنوز شناخت کلی از آن حاصل نشده است، گفت: با اجرای این نهاد قواعد و مقررات شفاف می شود.

جایگاه خالی رگولاتوری به ویژه در بخش انرژی کشور

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به گزارش ایسنا،   هوشنگ فلاحتیان، امروز در نشست تخصصی «رگولاتوری نفت و نیرو» در روز پایانی ششمین کنگره راهبردی و نمایشگاه نفت و نیرو با بیان اینکه وزارت نفت موافق اجرایی شدن نهاد رگولاتوری در این صنعت است، گفت: ما در کشوری زندگی می کنیم که یارانه های عمده ای در بخش انرژی پرداخت می شود.

وی افزود: در بعضی از حوزه های انرژی باید به قیمت های فوب خلیج فارس می رسیدیم که به دلایل مختلف این کار انجام نشد.

معاون برنامه ریزی وزیر نفت به لزوم اجرای نهاد رگولاتوری اشاره و تصریح کرد: بنا نیست با اجرای رگولاتوری اتفاقی ویژه رخ دهد، بلکه با اجرای این نهاد قواعد و مقررات شفاف می شود.

فلاحتیان عنوان کرد: ایجاد نهاد رگولاتوری خاص عمومی است، اما شناخت کلی از آن حاصل نشده است. امیدواریم با برگزاری چنین رویدادهایی آگاهی رسانی را در این زمینه انجام دهیم.

همچنین محمد ساردویی، معاون پژوهشکده حقوق انرژی دانشگاه تهران نیز در این نشست به رگولاتوری در بخش برق اشاره کرد و گفت: ایران می تواند در حوزه انرژی به بازاری منطقه ای تبدیل شود، زیرا موقعیت جغرافیایی کشور نیز در شرایط خوبی قرار دارد.

بنا به  اعلام وزارت نفت، وی با تاکید بر اینکه وقتی از نهاد رگولاتوری صحبت می کنیم باید به دنبال یک بازار رقابتی باشیم، افزود: رگولاتوری به معنای استقلال و پاسخ گویی است، بی شک سیاست رقابت با ایجاد نهاد رگولاتوری تعیین می شود.

در ادامه این نشست، رضا پدیدار، رئیس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق بازرگانی تهران نیز به ضرورت نهاد تنظیم گر رگولاتوری در حوزه انرژی اشاره و عنوان کرد: باید از اقتصاد نفتی فاصله گرفت، همچنین باید در بخش انرژی نهاد تنظیم گری داشته باشیم که بتواند در این بخش مستقل عمل کند.

وی ادامه داد: رگولاتوری باید با مشارکت فعالان بخش خصوصی، انجمن ها، تشکل ها و اتحادیه های حوزه های نفت، گاز و پتروشیمی انجام شود.

پدیدار تاکید کرد: با تاسیس نهاد رگولاتوری در صنعت نفت، شرایط کسب و کار در این صنعت رونق می گیرد که بسیار حائز اهمیت است.

محمدحسین رحمتی، رئیس امور اقتصاد کلان سازمان برنامه و بودجه نیز به عنوان آخرین سخنران در این نشست تخصصی گفت: جایگاه خالی رگولاتوری به ویژه در بخش انرژی کشور احساس می شود.

وی تصریح کرد: باید تصمیم گیری شود که آیا می خواهیم وزارت انرژی داشته باشیم یا خیر سپس رگولاتوری را در بخش انرژی اجرایی کنیم، نمی توان برای هر دو نهاد انرژی، رگولاتوری ایجاد کرد.

انتهای پیام

کلید واژه :

جایگاه خالی رگولاتوری به ویژه در بخش انرژی کشور

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha