کد خبر : ۳۴۹۶۷۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تراز آب دریاچه ارومیه ۶۸ سانتیمتر افزایش دارد

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تراز آب دریاچه ارومیه نسبت به سال ۱۳۹۳ که شروع عملیات احیای دریاچه بود ۶۸ سانتیمتر افزایش یافته است.

تراز آب دریاچه ارومیه ۶۸ سانتیمتر افزایش دارد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مسعود تجریشی عصر چهارشنبه در پنجمین همایش ملی تنوع زیستی در ارومیه که به صورت وبینار برگزار شد، افزود: از سال ۱۳۹۳ تاکنون هزار و ۳۷۸ کیلومتر مربع به سطح دریاچه ارومیه افزوده شده و هم اکنون بیش از چهار میلیارد متر مکعب نیز آب در دریاچه وجود دارد.

وی با بیان اینکه بیش از هزار و ۳۷۸ کیلومتر مربع بروسعت آب دریاچه از سال ۱۳۹۶ افزوده شده است ادامه داد: دریاچه ارومیه برای رسیدن به تراز اکولوژیک تا سال ۱۴۰۶ نیازمند ۹ میلیارد متر مکعب آب است که بخشی از محل صرفه جویی در بخش کشاورزی و بخش دیگری از رهاسازی آب از سدها  تامین می شود.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: تراز دریاچه ارومیه از پنج بهمن ۱۳۸۴ که ۲ هزار و ۲۷۳ متر بود هم اکنون به ۱۲۷۱.۲۷ متر رسیده است. 

وی اضافه کرد: میزان آب مورد مصرف در بخش کشاورزی سالانه ۹۴۳میلیون متر مکعب بود که هم اکنون به ۵۷۲ میلیون متر مکعب با کاهش سالانه هفت درصدی رسیده است در حالیکه از میزان محصولات تولیدی کشاورزی و تراز آب زیرزمینی هم کاسته نشده است.

به گزارش ایرنا دریاچه ارومیه دارای ۵۷۰ هزار و ۴۷۳ کیلومتر وسعت در سال ۱۳۵۴ به عنوان پارک ملی معرفی شد و در همان سال در کنواسیون رامسر به عنوان تالاب با اهمیت جهانی ثبت و شناخته شد.

با شناسایی آرتمیا اورمیانا در این زیست بوم در دهه ۱۳۶۰ بر اهمیت و اشتهار جهانی این دریاچه در ادبیات بین الملل افزوده شد و این مکان به عنوان زیستگاه پرندگان نیز در همان سالها معرفی شده است.

۲۴۰ مقاله علمی در همایش ملی تنوع زیستی در ارومیه پذیرش شد

دبیر کمیته علمی پنجمین همایش ملی تنوع زیستی در ارومیه  نیز گفت: ۲۴۰ مقاله علمی و پژوهشی از مجموع ۲۶۰ مقاله ارسالی به پنجمین همایش ملی تنوع زیستی در ارومیه پذیرش شده است.

رسول پیر محمدی افزود: این همایش در سالجاری به علت رعایت پروتکلهای بهداشتی با رویکرد مجازی برگزار شد و سه پانل نیز در بخش کشاروزی، اکولوژی و محیط زیست برگزار شد.

دبیر کمیته علمی پنجمین همایش ملی تنوع زیستی در ارومیه گفت: مجموعه مقالات پذیرش شده در این همایش در مجلات تخصصی دانشگاه علوم کشاورزی در ساری منتشر می شوند.

دبیر اجرایی همایش عبداله حسن زاده نیز در حاشیه این وبینار به خبرنگار ایرنا گفت: اطلاع رسانی و فراخوان همایش در اردیبهشت ماه برگزار شد و پس از پذیرش آثار پوسترها نیز به صورت مجازی در حال توزیع برای شرکت کنندگان است.

وی اضافه کرد: با مشارکت مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی آذربایجان غربی و دانشگاه آفاق پنجمین همایش ملی تنوع زیستی و تاثیر آن بر کشاورزی و محیط زیست در ۱۰ محور برگزار شد.

حسن زاده ادامه داد: تنوع زیستی و محیط زیست و منابع طبیعی، تنوع زیستی و مدیریت کشاورزی، تاثیر گونه های جدید دارویی، جانوری، گیاهی، و فناوری های نو بر تنوع زیستی، بحران آب و تنوع زیستی، تنوع زیست و مبارزه با آفات و امراض و بیماری ها در جوامع گیاهی و جانوری از محورهای برگزاری همایش بود.

به گزارش ایرنا این همایش با داوری ۶۰ مقاله توسط داواران متخصص و برگزاری کارگاهی بین المللی پنجشنبه شب به کار خود پایان خواهد داد.

این همایش ملی همه ساله با شرکت محققان کشوری به همت مرکز تحقیقات و آموزش جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی برگزار می شود.

کلید واژه :

دریاچه ارومیه

ثبت نظرات
captcha