کد خبر : ۳۴۹۶۶۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

هشدار اتحادیه اروپا به شرکت واکسن سازی آسترازنکا

کمیسر بهداشت اتحادیه اروپا روز چهارشنبه در ادامه کشمکش ها با شرکت تولید واکسن کرونا آسترازنکا هشدار داد که این شرکت سریع تر به تعهدات اخلاقی و حقوقی خود در…

هشدار اتحادیه اروپا به شرکت واکسن سازی آسترازنکا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، از تارنمای اتحادیه اروپا، «استلا کریاکیدس» با صدور بیانیه ای یادآور شد که دوشنبه گذشته «نارضایتی عمیق» خود پیرامون مسئله کاهش و تاخیر در میزان محموله های توافق شده با شرکت آسترازنکا  ابراز کرد و خواستار تسریع در روند توزیع دوزهای واکسن شد.

وی افزود: از آن زمان تاکنون تمام تلاش های خود را برای حل این مساله به کار بردیم. اما پیشرفتی حاصل نشده و اعضای اتحادیه از رفتار و توضیحات این شرکت عمیقا ناراضی هستند.

این مقام اروپایی بیان داشت که ۲۷ کشور عضو اتحادیه تاکید دارند که آسترازنکا باید طبق تعهداتش در توافق عمل کند، «چرا که ما در شرایط همه گیری هستیم و هر روز جان انسان ها از دست می رود.»

کریاکیدس با اشاره به اینکه قرارداد با استرازنکا زمانی منعقد شد که واکسنی در کار نبود و اتحادیه اروپا از پول مالیات دهندگان برای ظرفیت سازی تولید واکسن هزینه کرد، خاطر نشان ساخت که شانه خالی کردن از بار این مسئولیت صحیح نیست.

او با گوشه چشمی به چراغ سبز آسترازنکا برای تحویل محموله های دارویی به انگلیس هشدار داد که در این وضعیت منطق «اولویت با کسی است که اول سفارش دهد» درست نیست زیرا هیچ بندی در قرارداد درباره تخصیص اولویت ذکر نشده است.

این مقام اروپایی با اشاره به نشست پیش رو مقامات بهداشتی اتحادیه اروپا بار دیگر از این شرکت انگلیسی-سوئدی خواست تا وفق تعهدات اخلاقی و حقوقی اش در راستای اعتماد سازی عمل کند.

اتحادیه اروپا ۴۰۰ میلیون دوز از واکسن کرونا از شرکت آسترازنکا پیش خرید کرده است.

چارلز میشل رئیس شورای اروپایی یکشنبه گذشته در مصاحبه با رادیو اروپا (Europe ۱) در انتقاد از شرکت های تولیدی فایزر و آسترازنکا بر ضرورت «گفت وگوی شفاف» پیرامون مسئله تاخیرها تاکید کرد و اطمینان داد اتحادیه اروپا «همه روش های قانونی» برای تضمین تعهد به قراردادهای امضا شده را به کار خواهد بست.

وی تاکید کرد که یک برنامه زمان بندی دقیق تر ضرورت داشته تا براساس آن کشورهای عضو اتحادیه اروپا بتوانند برنامه های واکسیناسیون خود را طراحی کنند.

کمیسیون اروپا همزمان با شیوع انواع جدید، مسری و کشنده تر ویروس کرونا، تسریع در روند واکسیناسیون به عنوان راهکار مقابله ای در برابر «سناریوی اپیدمیولوژیک نگران کننده» حاضر را از دولت های قاره سبز خواستار شد.

کلید واژه :

واکسن سازی آسترازنکا

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha