کد خبر : ۳۴۹۶۶۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آزمایش های امیدبخش داروی پلیتیدپسین کرونا در اسپانیا

متخصصان و محققان حوزه علوم پزشکی با انتشار گزارشی تازه، از نتایج بسیار امیدوارکننده داروی "پلیتیدپسین" (Plitidepsin) در درمان بیماری کووید-۱۹ خبر دادند.

آزمایش های امیدبخش داروی پلیتیدپسین کرونا در اسپانیا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، داروی ضد تومور پلیتیدپسین که پژوهش بر آن در شرکت داروسازی فارمامار اسپانیا آغاز شده، در آزمایشگاه های فرانسه و ایالات متحده آمریکا مورد بررسی قرار گرفته و نتایج بسیار امیدوار کننده این تحقیق، راه را برای آزمایش های انسانی باز کرده است.

بر اساس نسخه ابتدایی مقاله منتشر شده دکتر "دیاری دو گیرونا" در نشریه "ساینس"، آزمایش پلیتیدپسین روی حیوانات نشانگر کارایی ۹۹ درصدی این دارو در جلوگیری از شیوع ویروس در بدن جانداران است. این میزان از کارایی نسبت به دیگر داروهای ضد ویروسی که تاکنون برای درمان بیماران کووید به کار رفته، بسیار بیشتر است.

نویسنده این گزارش می گوید: آزمایشات ما نشانگر کاهش ۹۹ درصدی تکثیر ویروس و حجم آن در دستگاه تنفسی (ریه) حیوانات است. مطالعات نشان می دهد که پلیتیدپسین راه پروتئین eEF1A را سد می کند، پروتئینی که در سلول های انسانی توسط ویروس سارس-کووید-۲ شناسایی شده و از راه چسبیدن به آن در بدن منتشر می شود.

بنابر گزارش یورونیوز، در صورت مثبت بودن نتیجه آزمایش های انسانی، انتظار می رود پلیتیدپسین به عنوان موثرترین داروی مبارزه با بیماری کووید-۱۹ به کار گرفته شود. هرچند هنوز خبری در مورد زمان احتمالی آزمایش های انسانی منتشر نشده است. پلیتیدپسین در ماه مارس گذشته به همراه چند داروی دیگر به عنوان داروهایی که بالقوه قدرت مهار ویروس کرونا را دارند از سوی محافل پژوهشی پزشکی مطرح شده بود.

کلید واژه :

داروی کرونا

،

پلیتیدپسین

،

اسپانیا

ثبت نظرات
captcha