کد خبر : ۳۴۹۶۶۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

کدام گونه های حیوانی درمعرض انقراض هستند؟

تعدادی از حیوانات به دلیل شکار بیش از حد منقرض شدند یا در معرض انقراض هستند و این روز ها تنها تعداد کمی از آن ها در باغ وحش ها موجود است.

کدام گونه های حیوانی درمعرض انقراض هستند؟

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، در گذشته حیوانات زیادی در جهان زیست می کردند که این روزها تنها نام و عکس آن ها باقی مانده است، در ایران نیز حیواناتی وجود داشتند که به دلایلی به ویژه شکار بیش از حد منقرض شدند، یا در معرض خطر انقراض هستند.

در ادامه این مطلب قصد داریم تا شما را با حیواناتی که در معرض انقراض قرار گرفته اند و تنها تعداد محدودی از آن ها در طبیعت باقی مانده است، آشنا کنیم.

روباه ترکمنی

روباه ترکمنی از خانواده روباه های کوچکتر از روباه قرمز است. رنگ این روباه خاکستری و مایل به نقره است. مشخصه اصلی این روباه دم نسبتا کوتاه آن است که برخلاف سایر گونه ها به زمین نمی رسد و  رنگ مو های انتهایی دم برخلاف روباه معمولی و روباه شنی، قهوه ای تیره یا سیاه است.

تشخیص روباه ترکمنی از روباه معمولی کار دشواری نیست. پشت گوش های روباه ترکمنی به همان رنگ بدنش یعنی دارچینی رنگ و روباه معمولی پشت گوش هایش سیاه رنگ است. جالب است بدانید که روباه معمولی نوک دمش سفید و نوک دم روباه ترکمنی سیاه رنگ است. همچنین کوچک بودن جثه این حیوان ، بادامی تر بودن چشم ها و اندازه دم تشخیصش را آسانتر می کند.

این حیوان به دلیل پوست با ارزشی که دارد، در معرض شکار بیش از حد قرار گرفته، به همین دلیل تعداد این روباه ها به شدت کاهش یافته و خطر انقراض تهدیدشان می کند.

کدام گونه های حیوانی درمعرض انقراض هستند؟

گربه پالاس

 گربه پالاس نیز در لیست قرمز انقراض قرار گرفته است؛  این گربه دارای موهای بلند و  رنگ بدن خاکستری روشن است که گاهی اوقات به زردی یا قرمزی می زند. گربه پالاس دارای سری گرد و پهن با گوش های خوابیده و کوچک است که در بیشترین فاصله از هم هستند.

جالب است بدانید که این گونه به راحتی از صخره ها بالا می رود و به ندرت در نواحی جلگه ای حضور دارد. متاسفانه تعداد محدودی از گربه های پالاس  در مشهد، سرخس و خوش ییلاق شاهرود و همین طور سواحل رود ارس در آذربایجان غربی دیده شده است.

کدام گونه های حیوانی درمعرض انقراض هستند؟

فوک خزری

فوک خزری تنها پستاندار دریای خزر است که به دلیل صید بی رویه این روزها در معرض انقراض قرار گرفته است و در صورت نابودی این گونه با ارزش اکوسیستم دریای خزر آسیب  خواهد دید، فوک ها مهاجرت سالانه گروهی منظمی دارند و مهاجرت آن ها به دمای آب بسیار وابسته است؛ وقتی دمای آب افزایش می یابد، آن ها به بخش هایی که آب عمیق تر و وسردتر است، می روند.

فوک ها در زمستان به سمت سواحل روسیه و قزاقستان می روند و فرزندان خود را در آنجا به دنیا می آورند و در فصل بهار نیز به قسمت میانی و جنوبی دریای خزر مانند ایران و ترکمنستان می آیند.

 

در دهه ۹۰ میلادی جمعیت این گونه حدود یک میلیون فوک خزری بود که اخیرا با سرشماری های صورت گرفته مشخص شد حدود ۱۰۰ هزار فوک خزری باقی مانده است و این کاهش جمعیت شدید به دلایلی مانند آلودگی دریا، صید بی رویه و کم شدن کیلکا غذای اصلی فوک در حوزه برخی کشور های حاشیه رخ داده است.

کدام گونه های حیوانی درمعرض انقراض هستند؟

لاک پشت پوزه عقابی

 لاک پشت پوزه عقابی یا منقارعقابی، گونه ای لاک پشت دریایی از تیره باخه ایان است که به شدت در معرض خطر انقراض قرار دارد.  این لاک پشت به کمک پوزه عقابی خود، اسفنج های دریایی را از بین مرجان ها بیرون می آورد، در ایران زیستگاه این لاک پشت خلیج فارس و در ساحل تخمگذاری می کند و علاقه به استفاده از تخم این جانور باعث شده که در معرض انقراض قرار بگیرد.

کدام گونه های حیوانی درمعرض انقراض هستند؟


بیشتر بخوانید

جوجه تیغی، این پستاندار خزنده را بیشتر بشناسید

مشاهده یوزپلنگ ایرانی جدید در استان سمنان


انتهای پیام/

کلید واژه :

کدام گونه های حیوانی درمعرض انقراض هستند؟

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha