کد خبر : ۳۴۹۶۶۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

خودروهای هیبریدی یا سبز حافظ محیط زیست

خودرو های هیبریدی (خودروی سبز) مزایایی دارند که می توانند یاور و محافظ محیط زیست باشند، اما در کنار این مزایا دارای معایبی هم هستند.

خودروهای هیبریدی یا سبز حافظ محیط زیست

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، با افزایش جمعیت و رشد شهر نشینی این روزها تعداد خودرو بیشتر از گذشته افزایش پیدا کرده است. افزایش این خودروها سبب شده است که در هر روز و زمانی در کلانشهر ها و به ویژه تهران شاهد ترافیک باشیم، خودروهایی که در آلوده شدن هوا سهمی خواهند داشت. گرچه سهم آلودگی هوای آن ها از نیروگاه ها و صنایعی که از مازوت استفاده می کنند کمتر است، اما کنترل این آلودگی که به سبب خودروها ایجاد می شود، می تواند در کاهش آلودگی هوا تاثیر گذار باشد.

حالا که تعداد خودروها افزایش پیدا کرده و تمامی شهرها درگیر ترافیک شده اند، نمی توان موجب منع تردد یا کاهش تعداد خودروها شد، اما با پیشرفت تکنولوژی خودروهای هیبریدی می توانند جایگزین خودروهایی شوند که چند برابر این خودروها سوخت مصرف می کنند.

در خودروهای هیبریدی، موتور بنزینی معمولاً کوچک تر است. کوچک بودن موتور بنزینی به این معنی است که سوخت کمتری مصرف می کنند، سبک تر هستند و فقط برای شتاب گرفتن و بالا رفتن از سربالایی به کمک موتور برقی خودروی هیبریدی می آیند. به عبارت دیگر زمانی که از سوخت کمتری استفاده شود، آلودگی هوای کمتری ایجاد خواهد شد.

استفاده از خودروهای هیبریدی یا سبز می تواند حافظ محیط زیست باشد و در حال حاضر محبوبیت این خودروها در بین رانندگان در حال افزایش است و این نوع خودروها، بخش بزرگی از بازار جهانی خودرو را قبضه کرده اند.

علیرضا افضلی کارشناس و فعال محیط زیست در گفت وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، در این باره اظهار کرد: این روزها محدودیت ذخایر نفتی دنیا و نقش بارز خودروهایی با سوخت فسیلی به عنوان یکی از منابع بزرگ آلودگی هوا در شهرهای بزرگ، از دلایل مهم برای استفاده بهینه از سوخت های برقی است.

وی افزود:  در صد سال اخير کمتر تلاشی برای کم کردن آلاينده ها و يا استفاده از منابع ديگر انرژی صورت گرفته و بيشتر تلاش خودروسازان صرف بهبود راندمان، راحتی و کارآيی محصولاتشان بوده است.

او در ادامه بیان کرد: يکی از روش هايی که برای مقابله با آلودگی هوا پيشنهاد شده، استفاده از خودروهای الکتريکی است، اگرچه اين خودروها ايجاد آلودگی نمی کنند، اما خود دارای مشکلات و محدوديت هایی از جمله حداکثر سرعت محدود هستند که باعث می شود تا اين خودروها از لحاظ مشخصات و کارکرد کاملا غیر قابل مقايسه با خودروهای احتراقی باشند.

این کارشناس محیط زیست با بیان اینکه خودروهای فسیلی سه برابر خودروهای هیبریدی سبب ایجاد آلودگی می شوند، گفت: تنها راه نجات از آلودگی هوا استفاده از خودروهای هیبریدی است، گرچه این خودروها گران قیمت هستند و هرکسی نمی تواند آن ها را تهیه کند، بنابراین دولت باید برای این موضوع راه حلی اندیشد.

او افزود: ناگفته نماند که استفاده از خودروهای هیبریدی نیز سبب آلودگی و تخریب محیط زیست خواهد شد، اما این آسیب چند برابر کمتر از خودروهایی است که از سوخت فسیلی استفاده می کنند، البته این خودروها در برابر ویژگی های مثبت، ویژگی های منفی نیز دارند.

افضلی تشریح کرد: خودروهای هیبریدی کوچک تنها ۱۰ درصد کمتر از گازهای آلاینده مولد مه دود تولید می کنند و مدل های هیبریدی اندازه متوسط و شاسی بلندهای بزرگ هم به ترتیب ۱۵ درصد و ۲۱ درصد انتشار آلاینده های مولد مه دود را نسبت به خودروهای مرسوم کاهش می دهند.

در مجموع خودروهای هیبریدی در کنار اینکه دوستدار محیط زیست هستند اما به نظر تعدادی از کارشناسان مخرب محیط زیست نیز هستند، زیرا باطری این خودروها بر پایه فلزاتی چون نیکل، کبالت و لیتیوم است که فرآیند استخراج این فلزات به شدت محیط زیست را تخریب می کند. در برخی روش ها برای رسیدن به مواد مورد نظر، خاک با مواد اسیدی شسته می شود تا مواد اضافی آن جدا شود و فلز مورد نظر باقی بماند که این موضوع می تواند به محیط زیست صدمات جبران ناپذیری وارد کند.

همچنین در فرآیند ساخت خودرو نیز به دلیل اینکه این خودروها اجزای بیشتری نسبت به خودروهای معمولی دارند، هزینه و انرژی بیشتری برای ساخت آن ها صرف خواهد شد که به تبع مصرف انرژی بیشتر، آلودگی بیشتری به محیط زیست وارد می کند. در نتیجه خودروهای هیبریدی می توانند یاور و دوست محیط زیست و در مواردی هم دشمن محیط زیست باشند.


بیشتر بخوانید

هوای تهران بعد از سه هفته آلودگی قابل قبول شد

متهم اول آلودگی هوا چیست؟

بستن نیروگاههای دارای سوخت مازوت موجب کمبود برق می شود


انتهای پیام/

کلید واژه :

خودروهای سبز دوست یا دشمن محیط زیست؟

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha