کد خبر : ۳۴۹۶۵۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

روزمره ترین مواد و خوراکی ها و محصولاتی که باعث ابتلا به سرطان می شود

غذای کنسروی، چای داغ، دود اگزوز، شکر تفلون و فست فود از جمله عوامل ابتلا به سرطان هستند که هر روز با آن ها سرو کار داریم.

روزمره ترین مواد و خوراکی ها و محصولاتی که باعث ابتلا به سرطان می شود

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، بار ها درباره سرطان و عوامل ایجاد آن از مواد خوراکی تا دود اگزوز خودرو گفته ایم. در گذشته سرطان زایی فست فود ها را بیشتر هم ردیف سیگار معرفی کردیم و هنوز هم این عوامل در کنار آلودگی های دیگر جزو عوامل سرطان زاست. به مناسبت شروع هفته ملی مبارزه با سرطان و اهمیت پیشگیری از این بیماری این بار به روزمره ترین مواد و خوراکی ها و محصولاتی که باعث ابتلا به سرطان می شود، اشاره می کنیم:

غذا های کنسروی
سبزیجات زمانی که به صورت کنسروی نگهداری می شود، مواد مغذی کمتری دارند و دلیل آن هم مقدار سدیمی است که در فرایند محافظت و نگهداری به کنسرو اضافه شده است، همچنین میوه های کنسروی هم در شربت ذرت فروکتوزی نگهداری می شود. مشکل دیگر هم قوطی های کنسرو است. این قوطی ها با ماده شیمیایی به نام «بیسفنول ای»، (BPA) پوشش دهی شده اند. این ماده به عنوان بازدارنده هورمونی شناخته می شود و با ابتلا به سرطان ارتباط دارد. جالب است بدانید در مواد غذایی حاوی اسیدی کنسروی مانند گوجه فرنگی تاثیر این ماده بیشتر می شود.

گوشت فراوری شده
طبق مطالعات انجام شده مصرف گوشت فراوری شده مانند سوسیس، کالباس، همبرگر های آماده و. به دلیل وجود نیتریت، نمک زیاد و مواد افزودنی سبب افزایش بروز سرطان های معده و روده بزرگ می شود.

پیشنهاد
هر چه تنوع رنگی میوه ها و سبزیجات تازه مصرفی شما بیشتر باشد، مواد مفید بیشتری به بدن شما خواهد رسید. مصرف بیشتر میوه ها و سبزی ها سبب کاهش خطر سرطان ریه، دهان، مری و روده می شود.

روغن های هیدروژنه
این روغن ها به طور مستقیم با ابتلا به بیماری های قلبی، پایین آوردن سیستم دفاعی بدن و ابتلا به سرطان مرتبط است. سازمان بهداشت جهانی هم مردم را از مصرف این نوع روغن برحذر می دارد.

پیشنهاد
بهترین جایگزین برای این روغن ها، استفاده از روغن هایی مانند زیتون، نارگیل و روغن دانه انگور است که بهترین این گزینه ها برای پخت و پز (در دمای بالا) روغن دانه انگور است.


بیشتر بخوانید:

درمان سرطان به کمک طب سنتی و طب مکمل


نوشابه های گازدار
نوشابه ها مملو از شکر و برای سلامتی بسیار مضر است. نوشیدنی هایی مانند نوشابه که حاوی کافئین گازدار است برای افراد مبتلا به ریفلاکس های معده مضر است. تحقیقات نشان داده است، که مصرف این نوشیدنی ریسک سرطان را افزایش می دهد. این تنها درباره نوشابه نیست بلکه شامل تمامی نوشیدنی های دارای ترکیبات شیمیایی مانند آب میوه ها و نوشابه رژیمی و ورزشی و ... هم می شود.

شکر
دانشمندان هم اکنون می دانند که مصرف بیش از حد شکر نه تنها می تواند عامل دیابت باشد، بلکه سلول ها را هم تخریب می کند و ریسک سرطان را در فرد بالا می برد.

«یوهان تولین» بیولوژیست مولکولی در دانشگاه لوون بلژیک می گوید: «مصرف زیاد شکر چرخه بسته ای از تولید انرژی لازم برای رشد سلول های سرطانی را ایجاد می کند که بزرگ شدن توده ها در بدن نتیجه آن است.»

غذا های آماده و فراوری شده
به طور کلی هرغذایی که داخل پلاستیک پیچیده شده باشد، در مقیاس صنعتی تولید شود، تاریخ مصرف طولانی داشته باشد یا به صورت ساندویچی برای رفع سریع گرسنگی آماده شده باشد احتمال ابتلای فرد به سرطان را بالاتر می برد.

چای داغ
نتایج یک تحقیق نشان داده است، مردم شمال شرق ایران که روزانه دو فنجان چای داغ می نوشند، ۹ درصد بیشتر نسبت به افرادی که صبر می کنند تا چای شان سرد شود احتمال ابتلا به سرطان مری دارند.

دود اگزوز و آفت کش
بنابر اعلام آژانس بین المللی مطالعات سرطان، در دود خروجی از اگزوز خودرو ها بیش از ۳۰ نوع ماده سرطان زا دیده می شود. همچنین در آفت کش های مزارع (که کشاورزان برای زمین های زراعی استفاده می کنند) هم مواد سرطان زای بسیاری دیده می شود.

ویروس ها و سرطان
موسسه ملی بهداشت آمریکا (NIH) فهرستی شامل ۲۰۰ ماده سرطان زا تدوین کرده است که عامل تومور بدخیم در انسان هستند. حدود ۱۲ درصد از موارد ابتلا به سرطان در انسان به ویروس ها نسبت داده می شود و تاکنون هیچ واکسنی برای آن تولید نشده است. محققان معتقدند که اتخاذ راهکار های مناسب برای جلوگیری از انواع عفونت ضروری است تا به عوامل ویروسی سرطان زا اجازه رشد و گسترش ندهد.

سیگار، تریاک و قلیان
۱۰ درصد از ایرانیان ۴۰ سال به بالا به نوعی، تریاک مصرف می کنند، این در حالی است که تریاک یکی از عوامل مهم سرطان زاست و سرطان زایی آن از سیگار بیشتر است. مصرف قلیان هم عامل سرطان زای دیگری است که حتی دامن گیر زنان ایرانی هم شده است.

نکاتی درباره ظروف سرطان زا
استفاده از ظروف استیل می تواند سرب موجود در خود را وارد غذا کند و موجب سرطان فرد شود. ظروف تفلون هم به دلیل تخریب لایه های تفلون سرطان زاست. ظرف های آلومینیومی موجب کم خونی، آلزایمر، ضعف اعصاب و لرزش دست
می شود.

پیشنهاد
بهترین ظروف می تواند شیشه ای، سنگی، چینی، مسی قلع اندود شده، برنجی و چدن اصل باشد که بهتر است افراد از این وسایل بیشتر استفاده کنند.

امواج تلفن همراه
اشعه تلفن همراه توانایی نفوذ به بدن و ایجاد آسیب دارد و هزاران مطالعه بررسی شده از سوی محققان وجود دارد که ادعا می کنند تلفن همراه باعث ایجاد سرطان می شود.

دکتر ملک زاده نایب رئیس کمیته ملی مدیریت سرطان وزارت بهداشت درباره شایع ترین سرطان ها در بین ایرانی ها چنین می گوید: «سرطان پروستات، پوست، معده، روده بزرگ و مثانه شایع ترین سرطان ها در میان مردان و سرطان پستان، روده بزرگ، تیروئید، پوست و معده، پنج سرطان شایع در بین زنان ایرانی است و چنان چه هر دو جنس را با هم در نظر بگیریم، سرطان پستان، پروستات، روده بزرگ، پوست و معده، پنج سرطان شایع در بین ایرانیان است.»

منبع: خراسان

انتهای پیام/

کلید واژه :

روزمره ترین مواد و خوراکی ها و محصولاتی که باعث ابتلا به سرطان می شود

ثبت نظرات
captcha