کد خبر : ۳۴۹۶۵۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

"آیا کسی فریاد جنگل های بازفت را می شنود؟"

بازفت پایتخت طبیعت ایران که زیبایی اش را مدیون وجود جنگل های بلوط با مناظر زیبا و سرسبز است اکنون به آهی در دل طبیعت دوستان تبدیل شده است.

"آیا کسی فریاد جنگل های بازفت را می شنود؟"

نابودی جنگل ها حکایت تلخ این روز های درختان زاگرس است که به دلایلی از جمله سخت گذر بودن مسیر گازرسانی به روستاها، سرما و تجارت زغال همراه است.

 

جنگل های استان چهارمحال و بختیاری در گروه جنگل های جنوب غرب و غرب کشور قرار می گیرند.

 

بخش زیادی از جنگل های این استان در پنج منطقه بازفت، اردل، ناغان، لردگان، دوراهان، و فلارد قرار گرفته اند.

جنگل های این استان در حدود ۳۰۷ هزار هکتار به صورت نواری از کوه های بازفت در شهرستان کوهرنگ آغاز و به سمت کوه های فلارد در شهرستان لردگان کشیده می شوند. پوشش بیشتر جنگل های این استان بلوط است.
عوامل تخریب بسیاری در خصوص زوال درختان بلوط در جنگل های استان چهارمحال و بختیاری وجود دارد که مهم ترین آن ها عبارتند از خشکسالی، ورود آفت ها مانند آفت های چوب خوار، بریده شدن درختان برای تولید ذغال توسط سودجویان، استفاده جنگل نشینان از چوب درختان بلوط برای تولید حرارت و... است.

تصاویری که می بینید را مردم منطقه بازفت از جنگل های منطقه برای باشگاه خبرنگاران جوان چهارمحال و بختیاری ارسال کرده و گفته اند: "آیا کسی فریاد جنگل های بازفت را می شنود؟" 

 

6/1

6/2

6/3

6/4

6/5

6/6

> <

 


به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،  بیشتر بخوانید

جنگل های بلوط چهارمحال و بختیاری قربانی سودجویی در روند توسعه


 

عباس قنبری عدیوی رئیس بنیاد ایرانشناسی شعبه چهارمحال و بختیاری گفت: زاگرس میراث بزرگ بشری است و نابودی جنگل ها، گونه های حیوانی و گیاهی آن به نابودی حیات انسان می انجامد.

او اظهار داشت: زاگرس به عنوان نخستین خاستگاه و محل سکونت بشر با قدمت و پیشینه بالا در حوزه باستان شناسی و مطالعات ایرانشناسی مطرح است.


عسگری دشتکی یکی از جنگلبانان نمونه کشور و استان چهارمحال و بختیاری که کار خود را به عنوان جنگلبان از اواخر سال ۹۴ آغاز کرده است با اشاره به اینکه در بحث قاچاق چوب و چرای غیرمجاز با عوامل متخلف برخورد های فیزیکی نیز داشته است، تصریح کرد: ۲۷ اسفند ماه سال ۹۸ به دنبال درگیری در موضوع ورود دامداران غیرمجاز به مراتع از ناحیه پای چپ و مچ دست راست آسیب دیدم از همین رو به عنوان جنگلبان ایثارگر نمونه معرفی شدم.

این جنگلبان با بیان اینکه در آن زمان منطقه کوهستانی اردل هیچ پوشش گیاهی نداشت گفت: بحث ما مدیریت و الگوسازی رفتار های اجتماعی و فرهنگ سازی بود و همین موضوع منجر به درگیری من با مرتعداران شد.

قوانین برخورد با متخلفان سختیگرانه تر شود

عسگری دشتکی قطع جنگل را یک مصیبت برای طبیعت دانست و ادامه داد: کوره های زغال یک مشکل است، زیرا وقتی کوره زغال احداث شود اول باید درخت قطع شود و این خود به نابودی جنگل می انجامد.

جنگلبان نمونه کشوری با بیان اینکه منابع طبیعی در چند سال اخیر عملکرد خوبی در بحث اطفای حریق داشته است، تاکید کرد: اداره کل منابع طبیعی در این زمینه مدیریت خوبی داشته است با دست خالی در بحث اطفا حریق عملکرد خوبی را ارائه کرده است.

او با بیان اینکه هر انسانی نسبت به منابع طبیعی ادای دین دارد، ادامه داد: دستگاه های قضایی قوانین سختگیرانه تری در برخورد با متخلفان داشته باشند.

این جنگلبان تاکید کرد: انتظار است که مردم برای حفاظت از طبیعت و انتقال این سرمایه به نسل های آینده احساس مسئولیت کنند و مسئولان نیز برای حفاظت بیشتر از طبیعت همت بیشتری داشته باشند.

بار سنگین حفاظت از عرصه های جنگلی روی دوش ۹۰ جنگلبان

سید اسماعیل صالحی سرپرست منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه هم اینک ۹۰ نفر جنگلبان حفاظت از عرصه های جنگلی استان را بر عهده دارند، اظهار داشت: براساس میانگین جهانی دو هزار هکتار جنگل یک نفر جنگلبان باید وجود داشته باشد، ولی ما در استان به طور تقریبی به ازای هر ۱۰ هزار هکتار یک نفر قرقبان داریم که البته بعضی جا ها مساحت زیر پوشش یک قرقبان بیش از این میزان است.

چشم طمع و نیاز عامل قطع جنگل

علی محمدی مقدم مدیرکل سابق منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری گفت: وقتی پای زغال، کوره زغال و قاچاق چوب و زغال در میان باشد مساله طمع مطرح می شود چرا که این سودجویی و زیاده خواهی را نشان می دهد.

 

او با اشاره به اینکه پارسال۹۰ تن چوب و زغال و پنج ماهه ابتدای امسال ۵۰ تن چوب و زغال در استان کشف و ضبط شده است، ادامه داد: تامین انرژی گرمایشی و آب گرم به دلیل سخت گذار بودن منطقه و دسترسی نداشتن جنگل نشینان به نفت و گاز آن ها را مجبور به قطع درخت و رفع نیاز از این راه می کند.

 

انتهای پیام/ش

کلید واژه :

آیا کسی به داد جنگل های بازفت خواهد رسید؟ +تصاویر

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha