کد خبر : ۳۴۹۶۵۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

هشدار سازمان جهانی بهداشت درباره توزیع ناعادلانه واکسن کرونا

مدیرکل سازمان جهانی بهداشت هشدار داد که توزیع ناعادلانه واکسن کرونا، علاوه بر اینکه یک فاجعه اخلاقی به شمار می رود ۹.۲ تریلیون دلار به اقتصاد جهان زیان می زند.…

هشدار سازمان جهانی بهداشت درباره توزیع ناعادلانه واکسن کرونا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، تدروس آدانوم روز سه شنبه با ایراد سخنانی در جلسه هیئت مدیره سازمان جهانی بهداشت در ژنو که به صورت بر خط در شبکه های مجازی پخش شد، بیان داشت که جهان در آستانه یک اشتباه اخلاقی فاجعه بار قرار دارد و قیمت این اشتباه جان انسانهایی را در فقیرترین کشورهای جهان خواهد گرفت.

وی افزود: اینک که من با شما سخن می گویم کشورهای ثروتمند واکسن کرونا را توزیع می کنند درحالی که کشورهای کمتر توسعه یافته باید منتظر بمانند و نظاره گر باشند. «هر روز که زمان می گذرد این شکاف بیشتر و عمیق تر می شود.»

مدیرکل سازمان جهانی بهداشت با بیان اینکه توزیع ناعادلانه واکسن کرونا باعث شکست اقتصاد جهانی خواهد شد، افزود: بر اساس یافته های اتاق بازرگانی بین المللی توزیع ناعادلانه واکسن کرونا ۹.۲ تریلیون دلار به اقتصاد جهان زیان می زند که حدود نیمی از آن به کشورهای ثروتمند تحمیل می شود.

وی خاطر نشان کرد که هرچند توزیع ناعادلانه واکسن کرونا می تواند مصارف سیاسی کوتاه مدتی برای دولت ها داشته باشد اما در دراز مدت خلاف منافع بهداشت جهانی خواهد بود. آدانوم به این نکته هم اشاره کرد که شنبه آینده، یک سال پس از اعلام وضعیت اضطراری درباره همه گیری کرونا می گذرد و «زمان برای مقابله با این بیماری کوتاه است.»

ویروس کرونا موسوم به «کووید۱۹» اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ (۲۴ اذر ۱۳۹۸) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد. ابتدا از این بیماری به عنوان ذات الریه نام برده می شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

مدیرکل سازمان جهانی بهداشت ۲۱ اسفندماه ۹۸ در کنفرانسی تاکید کرد که اگرچه واژه «همه گیر» (pandemic) به دلیل حساسیتی که دارد نباید بدون دقت مورد استفاده قرار گیرد اما ارزیابی های این سازمان ویروس کرونا را «همه گیر جهانی» شناسایی و اعلام می کند.

حدود ۵۰ کشور جهان واکسیناسیون علیه ویروس کرونا را آغاز کرده اند. اخیرا برخی شرکت های داروسازی از تاخیر در توزیع واکسن خبر داده اند که این مساله در کنار شیوع گونه جدید و مسری تر ویروس کرونا، باعث نگرانی دولت ها شده است.

کلید واژه :

سازمان جهانی بهداشت

،

واکسن کرونا

ثبت نظرات
captcha