کد خبر : ۳۴۹۶۵۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

احتمال ریزش مو تا ۲ ماه پس از بهبودی از کرونا!

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این که ریزش مو می تواند یکی از عوراض کرونا باشد، گفت: ریزش موی ایجاد شده ناشی از بیماری کرونا ممکن است تا دو ماه بعد از بهبودی نیز ادامه داشته باشد.

احتمال ریزش مو تا ۲ ماه پس از بهبودی از کرونا!

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ دکتر فهیمه عبدالهی با اشاره به این که ریزش موی مقطعی اغلب به دنبال ابتلا به بیماری های گوناگون ایجاد می شود، اظهار کرد: ابتلا به بیماری عفونی و تب دار می تواند عاملی برای ریزش موی مقطعی باشد.

وی کاهش وزن ناگهانی، مصرف برخی داروها، زایمان و شیردهی را از دیگر عوامل ریزش مو عنوان و تصریح کرد: با درمان علت های زمینه ای که باعث ریزش مو شده و مصرف داروهای محرک رشد مو در کنار رفع کمبودهای تغذیه ای، فولیکول مو تقویت می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: بیماری هایی نظیر اختلالات تیروئید، کم خونی و بیماری های عفونی از دیگر عوامل احتمالی ریزش مو هستند. این بیماری ها می توانند باعث آسیب در بخشی از پوست شوند که با ایجاد عفونت های ویروسی و قارچی ریزش مو را به دنبال دارد.

عبدالهی بیان کرد: درمان کم کاری تیروئید و تامین کمبود ذخایر آهن و زینک با مصرف داروهای مکمل می تواند ریزش مو را به میزان قابل توجهی متوقف کند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: بیماری هایی مثل آبله مرغان و سرخک که با تب همراه هستند از دیگر بیماری هایی هستند که به ریزش موی مقطعی دامن می زنند.

این متخصص پوست، مو و زیبایی، در ادامه زایمان و دوران شیردهی را از دیگر علل شایع ریزش موی مقطعی در زنان عنوان و خاطرنشان کرد: این روند ریزش مو ممکن است تا 6 ماه ادامه داشته باشد و اگر درمان آغاز شود تا 90 درصد موی از دست رفته جایگزین می شود، در غیر این صورت حداکثر تا 50 درصد موهای سر بازگشت دارد.

عبدالهی با بیان این که ریزش مو یکی از دیگر از تأثیرات کروناست، خاطرنشان کرد: معمولا ریزش موی ایجاد شده ناشی از بیماری ویروسی کووید19 ممکن است تا دوماه بعد از بهبودی نیز ادامه دار باشد ولی در نهایت سیستم ایمنی بدن و پاسخ بدن به ویروس تعیین می کند که آیا فرد پس از ابتلا به کرونا دچار ریزش مو می شود یا خیر.

بررسی علت ریزش مو؛ درمان ریزش موی مقطعی

وی با بیان این که بیهوشی های ناشی از اعمال جراحی می تواند به میزان قابل توجهی در افزایش ریزش مو تاثیر داشته باشد گفت: تا سه ماه بعد از عمل جراحی موی بیمار به شدت می ریزد که این موضوع به دلیل ناتوانی و اختلال در تغذیه فرد است و با تقویت تغذیه و مصرف داروهای درمانی تا مدتی پس از بیهوشی ریزش مو برطرف خواهد شد.

عبداللهی گفت: بهترین راه حل برای برطرف کردن ریزش موی مقطعی، درمان علت ریزش مو است.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی تصریح کرد: ریزش موی ناشی از ابتلا به بیماری های عفونی در حدی است که فرد حتی تمایلی به شانه کردن موهای خود ندارد و این در حالی است که این عارضه معمولا چند ماه بعد از بهبودی خود به خود متوقف می شود.

وی تاکید کرد: در مبتلایان به بیماری های عفونی و تب دار که یکی از عوارض این بیماری ها ریزش مو است، استفاده از مکمل ها تاثیر چندانی در روند بهبود عوارض ریزش مو ندارد و برای کاهش عوارض باید دوره بیماری طی شود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی با بیان این که درمان ریزش مو به طور مستقیم به علت وابسته است توضیح داد: هیچ درمان اختصاصی و قطعی برای پیشگیری از ریزش مو وجود ندارد بلکه با بررسی عوامل اساسی در ریزش موی افراد درمان های متفاوت ارائه می شود.

وی با تاکید بر این که در برخی افراد فرآیند ریزش مو ژنتیکی است یادآور شد: در این موارد بر اساس سن، جنس و نوع ریزش درمان های دارویی و موضعی تجویز می شود.

عبدالهی در پاسخ به این سوال که آیا شوینده ها و شامپوها تاثیری در روند کاهش ریزش مو دارند یا خیر گفت: شامپوها به تنهایی نمی توانند در جلوگیری از ریزش مو موثر باشند و غالباً این موضوع که مواد خاصی در ترکیبات برخی شامپوها برای کاهش ریزش مو موثر است، صرفا جنبه تبلیغاتی دارد و برای جلب توجه مشتریان از آنها استفاده می شود.

وی با تاکید بر این که ترکیبات موجود در شامپوها تارهای مو و سطح خارجی پوست سر را تحت تاثیر قرار می دهند خاطرنشان کرد: حقیقت این است که اگر قرار به ریزش مو باشد، نوع شامپوی استفاده شده تاثیری در روند آن ندارد و صرفاً اثرات مثبت شامپو در درمان برخی بیماری های پوستی سر مانند شوره یا پسوریازیس و کاهش خشکی و چربی پوست ثابت شده، اما در درمان و پیشگیری از ریزش مو نقش مهمی ایفا نمی کند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی انتخاب شوینده مناسب موی سر را مورد تاکید قرار داد و افزود: انتخاب نوع شامپو اهمیت بالایی دارد؛ به این شکل که شامپو باید با مو و پوست سر سازگاری داشته باشد و در عین حال به موها هم آسیب نرساند به طور مثال افرادی که دارای شوره سر و یا چربی پوست هستند می توانند ضمن انتخاب درست شوینده سازگار با پوست و مو به میزان قابل توجهی ریزش مو را کاهش دهند.

وی با بیان این که شوره سر به علت پوسته های جدا شده از سر و به دنبال زیاد شدن قارچ های طبیعی که در سر زیست می کنند، ایجاد می شود، گفت: این شامپو با دو مکانیزم شوره را بهبود می بخشد، یعنی حاوی موادی است که باعث جدا شدن راحت تر پوسته ها می شود و از طرف دیگر می تواند حاوی موادی باشد که به عنوان ضد قارچ عمل کند و شوره سر را کاهش دهد.

عبدالهی با اشاره به اثرات احتمالی اشعه UVآفتاب بر موی سر خاطرنشان کرد: هنوز تاثیرات مستقیم و مضر آفتاب بر موی سر ثابت نشده ولی این موضوع که موی سر خصوصاً در تابستان می تواند به میزان قابل توجهی از پوست سر در برابر آفتاب محافظت کند کاملاً ثابت شده است.

کلید واژه :

ریزش مو

،

بهبودی از کرونا!

ثبت نظرات
captcha