کد خبر : ۳۴۹۶۴۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آخرین وضعیت ابتلا به کرونا در جهان

آخرین وضعیت شیوع ویروس کرونا ( کووید ۱۹) در سراسر جهان که سازمان بهداشت جهانی آن را به عنوان پدیده ای «همه گیر» شناسایی و اعلام کرد به نقل از رسانه های معتبر…

آخرین وضعیت ابتلا به کرونا در جهان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،

تعداد کل مبتلایان تعداد کل فوت شدگان تعداد کل بهبود یافتگان 
۱۰۰.۳۴۶.۴۶۳ ۲.۱۵۱.۵۴۵ ۷۲.۳۹۷.۵۴۵

۳۰ کشور دارای بیشترین تعداد مبتلایان 

ردیف نام کشور  مبتلایان فوت شدگان  بهبود یافتگان 
۱ آمریکا  ۲۵.۸۶۱.۵۹۷ ۴۳۱.۳۹۲ ۱۵.۶۱۷.۳۶۰
۲ هند ۱۰.۶۷۷.۷۱۰ ۱۵۳.۶۲۴ ۱۰.۳۴۵.۹۸۵
۳ برزیل ۸.۸۷۲.۹۶۴ ۲۱۷.۷۱۲ ۷.۷۰۹.۶۰۲
۴ روسیه ۳.۷۵۶.۹۳۱ ۷۰.۴۸۲ ۳.۱۷۴.۵۶۱
۵ انگلیس ۳.۶۶۹.۶۵۸ ۹۸.۵۳۱ ۱.۶۴۸.۲۱۸
۶ فرانسه ۳.۰۵۷.۸۵۷ ۷۳.۴۹۴ ۲.۷۶۶.۶۵۵
۷ اسپانیا ۲.۶۹۷.۲۹۴ ۵۶.۲۰۸ -- 
  ایتالیا ۲.۴۷۵.۳۷۲ ۸۵.۸۸۱ ۱.۸۹۷.۸۶۱
۹ ترکیه  ۲.۴۳۵.۲۴۷ ۲۵.۲۱۰ ۲.۳۱۴.۴۰۳
۱۰ آلمان ۲.۱۵۴.۶۵۶ ۵۳.۴۰۲ ۱.۸۲۳.۵۰۰
۱۱ کلمبیا ۲.۰۲۷.۷۴۶ ۵۱.۷۴۷ ۱.۸۴۹.۱۹۴
۱۲ آرژانتین ۱.۸۷۴.۸۰۱ ۴۷.۰۳۴ ۱.۶۶۶.۵۲۷
۱۳ مکزیک ۱.۷۷۱.۷۴۰ ۱۵۰.۲۷۳ ۱.۳۳۵.۸۷۶
۱۴ لهستان ۱.۴۸۲.۷۲۲ ۳۵.۶۶۵ ۱.۲۴۳.۵۷۵
۱۵ آفریقای جنوبی ۱.۴۱۷.۵۳۷ ۴۱.۱۱۷ ۱.۲۴۱.۴۲۱
۱۶ ایران ۱.۳۸۵.۷۰۶ ۵۷.۵۶۰ ۱.۱۷۷.۳۶۷
۱۷ اوکراین ۱.۱۹۷.۱۰۷ ۲۲.۰۵۷ ۹۶۵.۸۳۵
۱۸ پرو  ۱.۰۹۹.۰۱۳ ۳۹.۷۷۷ ۱.۰۱۲.۴۵۰
۱۹ اندونزی ۱.۰۱۲.۳۵۰ ۲۸.۴۶۸ ۸۲۰.۳۵۶
۲۰ هلند ۹۵۲.۹۵۰ ۱۳.۵۷۹ --
۲۱ جمهوری چک ۹۴۶.۹۴۶ ۱۵.۶۱۸ ۸۱۹.۶۶۲
۲۲ کانادا ۷۵۳.۰۱۱ ۱۹.۲۳۸ ۸۳۱.۳۹۴
۲۳ رومانی ۷۱۲.۵۶۱ ۱۷.۸۴۱ ۶۵۳.۱۲۵
۲۴ شیلی ۷۰۳.۱۷۸ ۱۷.۹۹۹ ۶۵۸.۳۲۴
۲۵ بلژیک ۶۹۴.۸۵۸ ۲۰.۸۱۴ ۶۲۵.۸۵۷
۲۶ پرتغال ۶۴۳.۱۱۳ ۱۰.۷۲۱ ۴۶۱.۷۵۷
۲۷ عراق  ۶۱۴.۵۷۶ ۱۳.۰۰۰ ۵۸۳.۱۲۷
۲۸ اسرائیل ۶۰۶.۳۶۵ ۴.۴۹۸ ۵۲۹.۸۳۴
۲۹ سوئد ۵۴۷.۱۶۶ ۱۱.۰۰۵ --
۳۰ پاکستان ۵۳۵.۹۱۴ ۱۱.۳۷۶ ۴۹۰.۱۲۶

 

اخبار خاص کرونا وپیامدهای آن

**ویروس کرونا موسوم به «کووید۱۹» اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ (۲۴ اذر ۱۳۹۸) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد ابتدا از این بیماری به عنوان ذات الریه نام برده می شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

**«تدروس آدهانوم» مدیرکل سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه ۲۱ اسفندماه ۹۸ در کنفرانسی تاکید کرد که اگرچه واژه «همه گیر» (pandemic) به دلیل حساسیتی که دارد نباید بدون دقت مورد استفاده قرار گیرد اما ارزیابی های این سازمان ویروس کرونا را «همه گیر جهانی» شناسایی و اعلام می کند.

**این در حالی است که دانشمندان مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا رد این ویروس را پیش از این تاریخ رسمی گرفته و نتایج پژوهش شان را در نشریه "بیماری های عفونی بالینی" منتشر کرده اند.

این پژوهشگران پس از یازده ماه، با بررسی نتایج قبلی، ۳۹ نفر را در سه ایالت آمریکا شناسایی کرده اند که دو هفته قبل از اعلام رسمی چین، در خون شان پادتن کرونا وجود داشته است. اولین مورد کرونا در آمریکا ۲۱ ژانویه ۲۰۲۰ یعنی سه هفته بعد از اعلام چین شناسایی شد.

** شرکت فایزر آمریکا روز ۱۹ ابان ماه ۱۳۹۹ اعلام کرد که این شرکت به واکسن کرونا دست یافته و این واکسن تا ۹۰ درصد در پیشگیری از ابتلا به کرونا موثر عمل کرده است.

** شرکت "مادرنا"، که یک شرکت آمریکایی است هم روز دوشنبه ۲۵ آبان ماه ۹۹ اعلام کرد که واکسن تولیدی این شرکت برای کرونا تا حدود ۹۵ درصد موثر بوده و ایمنی ایجاد کرده است.

**دانشگاه آکسفورد انگلیس نیز نتایج مرحله آزمایش انسانی واکسن کرونا تولیدی خود را اعلام کرده که براساس آن این واکسن تا ۷۰ درصد باعث جلوگیری از ابتلا به کووید ۱۹ می شود و در صورت بالا بردن دُوز می تواند تا ۹۰ درصد نتیجه بخش باشد.

با کشف واکسن کرونا در تعدادی از کشورها، واکسیناسیون در این کشورها آغاز شده است.خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی نوشت که از زمان آغاز واکسیناسیون جهانی علیه بیماری مرگبار کرونا در یک ماه گذشته، تاکنون بالغ بر از ۳۷ میلیون و ۹۰۰ دوز واکسن در ۵۱ کشور جهان تزریق شده است.

در حال حاضر شمار روزانه تزریق واکسن کرونا در کشورهای مختلف در جهان به ۲.۴۴ میلیون دوز رسیده است.

واکسیناسیون کرونا در ۱۴ دسامبر در میان کادر درمانی در آمریکا شروع شد که بیشترین شمار مبتلایان به کرونا را در جهان به خود اختصاص می دهد.

گزارش های خبری نشان می دهد در حال حاضر در اکثر کشورهای ثروتمند و پیشرفته طرح واکسیناسیون علیه ویروس کرونا آغاز شده است.

این در حالیست که تاکنون هنوز خبری در خصوص آغاز واکسیاسیون کرونا در کشورهای متوسط و فقیر منتشر نشده است.

پیش تر سازمان بهداشت جهانی ضمن هشدار در خصوص احتمال بروز شکاف میان کشورهای فقیر و غنی نسبت به دردسترس بودن واکسن کرونا هشدار داده بود.

** رییس جمهوری اسلامی ایران نیز با بیان این که مانع تراشی های دولت ترامپ درتامین نیازهای ضروری مردم از جمله واکسن در ذهن و خاطر جهانیان خواهد ماند،تاکیدکرد: ساخت واکسن با کمک دانشمندان ایرانی و خرید آن از خارج از کشور در دستور کار است.

روحانی گفت: ستاد ملی برای مهار کرونا تلاش های خود را با دو اولویت هدف گذاری کرده است. اولویت نخست، اجرای پروتکل ها و مراقبت های اجرایی در غربالگری و فاصله گذاری هوشمند به عنوان تضمین شده ترین راه است که علائم مثبت آن را در کنترل موج جدید شاهد بودیم.

روحانی اولویت دوم را تامین و تهیه واکسن دانست و افزود: مقدمات و مسیر ساخت این واکسن با اتکا به توانایی دانشمندان و مراکز تخصصی داخلی فراهم شده و تهیه و خرید آن از خارج از کشور نیز در دستور کار است.

**مدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز گفت: تست های انسانی واکسن کرونای ایرانی انجام شده و مجوز مرحله چهارم تست انسانی این واکسن از کمیته پایش داده و ایمنی دریافت شده است.

دکتر حامد حسینی روز ۲۷دی به ایرنا افزود: در این مرحله هم هفت داوطلب دیگر، واکسن ایرانی را دریافت می کنند.

مدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه مدت زمان تزریق واکسن این مرحله یک هفته ای است، افزود:درمرحله چهارم تست انسانی واکسن کرونا با دوز ۵ میکروگرم آغاز می شود،دوز قبلی واکسن یا ۳ میکروگرم یا واکسن نما (پلاسبو) بود؛ به این معنی که از ۱۴ داوطلب اول ۱۲ داوطلب دوز سه میکروگرم و ۲ داوطلب هم پلاسبو را دریافت کردند.

وی ادامه داد: واکسن مرحله دوم برخی از داوطلبان این هفته تزریق می شود. تاکنون ۱۴ داوطلب در سه مرحله واکسن ایرانی کرونا را دریافت کردند. 

اولین تزریق انسانی مرحله اول مطالعات بالینی نخستین واکسن کرونا ساخت محققان ایرانی در ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) با نام "کُوو ایران برکت" روز سه شنبه (نهم دی ماه) با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، روی داوطلبان انجام شد

دومین تزریق انسانی مرحله اول مطالعات بالینی نخستین واکسن کرونا ساخت محققان ایرانی نیز روزهای ۱۵ و ۱۶ دی ماه به چهار داوطلب دیگر صورت گرفت.

مصطفی قانعی رییس کمیته ستاد مقابله با کرونا اعلام کرد : هر چندتولید واکسن در ۶ یا ۷ شرکت ایرانی آغاز شده اما تزریق همگانی واکسنی که با مشارکت کوبایی ها در ایران تولید می شود تا بهار سال آینده در کشور شروع می شود.

وی افزود: واکسنی که با مشارکت کوبایی ها در ایران تولید می شود در فاز نخست در کوبا به ۵۶ نفر و در فاز دوم به بیش از ۱۰۰ نفر دیگر در این کشور تزریق شده اما در فاز سوم قرار است همزمان با کوبا در ایران نیز به چندین هزار نفر تزریق شود.

وی تاکید کرد: هر چندتولید واکسن در شرکت های ایرانی آغاز شده اما به نظر می رسد که زودتر از همه در ایران واکسن کوبایی وارد بازار شود و سایر واکسن ها نیز طی یک یا دو هفته دیگر مطالعات بالینی آنها آغاز شود.

**در همین حال کارشناسان و متخصصان تاکید کرده اند که واکسن های کرونا موجب ایمن سازی دریافت کنندگان واکسن در برابر ویروس می شوند اما نمی توانند کووید ۱۹ را ریشه کن کنند و مانع شیوع آن شوند؛ بنابراین استفاده از ماسک تا پایان واکسیناسیون ضروری است.

**«جونگ نان شان» پزشک مشهور چینی که چندی پیش برای خدمات برجسته خود جهت مقابله با کرونا نشان افتخار ملی این کشور را دریافت کرد، گفت:می دانستیم که ویروس کرونا از انسان به انسان منتقل می شود اما اکنون نمونه هایی از سرایت آن از محیط به انسان نیز پیدا شده است.

شان که ریاست مرکز ملی تحقیقات بالینی بیماری های تنفسی چین را هم بر عهده دارد، افزود: این کشف یک پدیده جدید برای همه ما به شمار می رود و باید نسبت به این مساله بیشتر توجه شود.

وی تاکید کرد: پژوهشگران باید در مورد این پدیده نوظهور، شیوه سرایت آن و چگونگی پیشگیری و مهار آن تحقیقات لازم را انجام و نتایج آن را در اختیار مردم و پزشکان قرار دهند.  

اظهارات جونگ در میان شیوع موارد زیادی از ویروس کرونا در شهرهای چین صورت گرفت که ناشی از آلودگی بسته بندی خارجی غذاهای وارداتی با زنجیره سرد بود.

https://www.worldometers.info/coronavirus

کلید واژه :

وضعیت ابتلا به کرونا در جهان

ثبت نظرات
captcha