کد خبر : ۳۴۹۶۳۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

در صورت همکاری مردم، تا ۲۴ درصد از زباله روزانه بازیافت خواهد شد

سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری شهرکرد با بیان اینکه طی دو سال گذشته تاکنون پیشرفت ساخت شهرک زباله متوقف شده است، گفت: با توجه به این وقفه پیش آمده و طی تصمیمات صورت گرفته، پروژه مربوطه به شهرداری واگذار شده است.

در صورت همکاری مردم، تا ۲۴ درصد از زباله روزانه بازیافت خواهد شد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، داوود مومنی با بیان اینکه سایت دفن زباله در اراضی رحمتیه شهرکرد نرسیده به کوه پنجه واقع شده است، اظهار کرد: این سایت با مساحت ۲۲ هکتار در اختیار شهرداری قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه تمامی زباله های شهرکرد شامل زباله های عمرانی، بیمارستانی، پزشکی، خانگی و تا حدودی صنعتی به این مکان انتقال داده می شود، افزود: به جز زباله های شهرکرد، زباله های شهر کیان، طاقانک و بهرام آباد نیز در این مکان دفن می شوند.

سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری شهرکرد با بیان اینکه ۸۰ درصد زمین های واگذارشده به شهرداری ویژه زباله طی ۳۰ تا ۴۰ سال گذشته استفاده شده است، یادآور شد: روزانه تمامی زباله ها با حجم ۱۵۰ تن به سایت زباله انتقال داده شده و طبق محاسبات صورت گرفته، نیاز است سایت از ۲۲ هکتار به ۸۰ هکتار افزایش پیدا کند و مکاتبات لازم برای این واگذاری صورت گرفته است.

مومنی، میزان زباله خانگی شهرکرد را به صورت روزانه ۱۳۵ تن اعلام و اضافه کرد: این مقدار زباله به انضمام دیگر زباله ها به روزی ۱۵۰ تن می رسد.

وی سرانه تولید زباله را در شهرکرد طبق محاسبات انجام شده طی سنوات گذشته به ازای هر فرد روزانه ۷۲۵ گرم عنوان و بیان کرد: این رقم در سطح کشور ۶۵۰ گرم است و با توجه به اینکه رقم زباله تولیدشده در استان از متوسط کشوری بیشتر است، تقاضا برای ۳۰ سال آینده برای اختصاص زمین بیشتر باید در نظر گرفته شود.

مومنی یکی از راه های کاهش دفن زباله در سایت و ممانعت از آلودگی زمین و خاک را بازیافت یا تفکیک از مبدا دانست و ادامه داد: این مسئله توسط شهرداری طی قراردادی با شرکت برنده مزایده منعقد شده و در حال انجام است.

سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری شهرکرد یکی از ملزومات موفقیت تفکیک زباله را همکاری همه جانبه مردم عنوان و خاطرنشان کرد: در صورت همکاری مردم تا ۲۴ درصد از زباله روزانه به بازیافت تبدیل و کاهش هزینه جمع آوری، حمل و دفن زباله را در پی خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه یکی از امور لازم راه اندازی شهرک بازیافت در شهرکرد است، افزود: تقریبا تمامی مراکز استان ها و شهرهای بالاتر از ۱۰۰ هزار نفر دارای شهرک بازیافت بوده و از جمله اقدامات صورت گرفته واگذاری ۱۰ هکتار زمین به شرکت سرمایه گذار و انعقاد قرارداد توسط دستگاه ذیربط و شروع به کار است که این شهرک تاکنون ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته که از دو سال گذشته تاکنون این پیشرفت متوقف شده است.

مومنی با بیان اینکه با توجه به قانون پسماندها، پردازش و مدیریت پسماندها بر عهده شهرداری است، اظهار کرد: با توجه به این وقفه پیش آمده و طی تصمیمات صورت گرفته، پروژه مربوطه به شهرداری واگذار شده است.

سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری شهرکرد گفت: به منظور مدیریت، جمع آوری، حمل و دفن پسماندها، سازمانی به نام مدیریت پسماندها راه اندازی شده و اینک بنا به تصمیمات شهرداری، پیش بینی پروژه های دفن اصولی زباله، سایت دفن زباله، دفن استاندارد زباله های بیمارستانی، بهسازی ورودی دفن زباله، راه اندازی باسکول در ورودی سایت دفن زباله و دیگر پروژه های دفن اصولی زباله را در بودجه آینده پیش بینی کرده ایم که در صورت اختصاص اعتبار به این موراد پرداخته خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: حدود ۳۲ میلیارد تومان تقاضای اعتبار برای جمع آوری، حمل و دفن اصولی به انضمام اجرای پروژه ها در سایت دفن زباله صورت گرفته است.

انتهای پیام

کلید واژه :

در صورت همکاری مردم

،

تا ۲۴ درصد از زباله روزانه بازیافت خواهد شد

ثبت نظرات
captcha