کد خبر : ۳۴۹۶۳۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تایید اولین ترکیب دارویی HIV با اثری بلندمدت

سازمان غذا و داروی آمریکا اولین ترکیب دارویی ضد HIV با اثر بلندمدت را تایید کرد. این ترکیب دارویی به صورت تزریق های ماهانه بوده و جایگزینی برای قرص هایی است…

تایید اولین ترکیب دارویی HIV با اثری بلندمدت

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به گزارش روز یکشنبه پایگاه خبری ساینس ، تایید این ترکیب دارویی که با عنوان Cabenuva شناخته می شود، امکان درمان افراد مبتلا به HIV را با حفظ حریم خصوصی آن ها و ردگیری ساده تر مصرف داروها فراهم می کند. تایید این دارو در مقایسه با گذشته  که بیماران ناچار به مصرف روزانه چندین وعده قرص در فواصل زمانی کوتاه بودند، پیشرفت بزرگی محسوب می شود و کیفیت زندگی بیماران مبتلا به HIV را بهبود می بخشد.

داروی Cabenuva ترکیبی از دو داروی Rilpivirine  و Cabotegravir است که توسط شرکت های Johnson&Johnson و ViiV Healthcare تولید شده اند. به گفته تولید کنندگان این دارو، اثرات مصرف آن در فواصل دوماهه نیز در دست مطالعه است.

سازمان غذا و داروی آمریکا مصرف Cabenuva را برای بزرگسالانی که بیماری خود را با استفاده از داروهای متداول HIV کنترل کرده اند و همچنین افرادی که هیچ اثری از مقاومت ویروسی در برابر دو داروی مذکور در آن ها دیده نمی شود، مورد تایید قرار داده است.

به گفته شرکت ViiV، تزریق اولین دوز از دارو مبلغ ۵۹۴۰ دلار آمریکا و تزریق دوزهای بعدی آن ۳۹۶۰ دلار هزینه دارد. این مبلغ تقریبا با هزینه لازم برای تهیه قرص های متداول در روش های درمان فعلی بیماری HIV، برابری می کند.

آخرین آمار سازمان جهانی بهداشت در مورد اچ آی وی: 

- اچ آی وی و ایدز یکی از بزرگترین معضلات حوزه سلامت عمومی؛ به ویژه در کشورهای کم درآمد است و آمار نشان می دهد تا به حال بیش از ۳۳ میلیون نفر در سراسر جهان جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده اند.

- با افزایش آگاهی افراد در زمینه پیشگیری، تشخیص، درمان و مراقبت های لازم در مقابل انواع عفونت، بیماری ایدز به یک شرایط کنترل شده تبدیل شده و برای بیمار امکان زندگی طولانی و سالم را فراهم می کند.

- بر اساس آمار انجام شده تا پایان سال ۲۰۱۹ میلادی، ۳۸ میلیون نفر به ایدز مبتلا هستند.

- در نتیجه تلاش های بین المللی برای مقابله با اچ آی وی، پوشش خدماتی به طور پیوسته رو به افزایش است. در سال ۲۰۱۹ میلادی ۶۸ درصد از بزرگسالان و ۵۳ درصد از کودکان مبتلا به ایدز در کشورهای فقیر  و متوسط تحت درمان های ضد ویروسی مادام العمر قرار گرفتند.
- پوشش درمان های ضد ویروسی برای زنان باردار و شیرده مبتلا به HIV  در حدود ۸۵ درصد گزارش شده است.

- در اواخر سال ۲۰۱۹ میلادی بر اساس آمار حدود ۸۱ درصد از افراد مبتلا از شرایط خود آگاه بودند. از این میان ۶۷ درصد تحت درمان ضد ویروسی دریافت کردند.

- تا ژوئن سال ۲۰۲۰ میلادی، ۲۵.۴ درصد به داروهای ضدویروسی دسترسی داشتند که نسبت به سال گذشته ۲.۴ درصد رشد داشته است.

- بین سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۹ میلادی، میزان ابتلا ۳۹ درصد و مرگ و میر مرتبط با اچ آی وی ۵۱ درصد کاهش یافت و زندگی ۱۵.۳ میلیون نفر به دلیل درمان های ضد ویروسی نجات یافت.

علائم و نشانه های بیماری ویروسی اچ ای وی بسته به مرحله عفونت متفاوت است. معمولا برخی از بیماران در ماه های اولیه آلودگی از شرایط خود آگاهی ندارند. ممکن است در چند هفته اول ابتلا به عفونت، علائمی شبیه به آنفلوآنزا از جمله تب، سردرد، بثورات پوستی یا گلودرد دیده شود.

عفونت به تدریج سیستم ایمنی را تضعیف می کند و علائم دیگری مانند تورم غدد لنفاوی، کاهش وزن، تب، اسهال و سرفه دیده می شود. بیماری ایدز در صورت عدم درمان می تواند شرایط پیچیده ای مانند سل، مننژیت، عفونت های باکتریایی شدید و سرطان هایی مانند لنفوم و سارکوم را ایجاد کند.

ایدز چیست؟
HIV نوعی ویروس نقص ایمنی است که سبب عفونت سلول های سیستم ایمنی و اختلال در عملکرد آنان می شود. با پیشرفت عفونت، سیستم ایمنی ضعیف تر می شود و در نهایت به سندرم نقص ایمنی پیشرفته (AIDS) منجر می شود. ۱۰ تا ۱۵ سال طول می کشد تا فرد آلوده به ویروس HIV به ایدز مبتلا شود. هیچ درمانی برای این بیماری کشنده وجود ندارد و داروهای ضد ویروسی فقط قادرند روند سرعت بیماری را کند کنند.

مهمترین علل ابتلا به ایدز
رابطه جنسی محافظت نشده، انتقال خون آلوده، به اشتراک گذاشتن سرنگ آلوده، انتقال از مادر به جنین و زایمان و شیردهی، مهمترین علل انتقال بیماری هستند.

امروزه پیشرفت های علمی چشمگیری در درمان ایدز حاصل شده و قوانینی برای محافظت از بیماران وضع شده است؛ همچنین بشر درک بهتری از این شرایط دارد اما هنوز افراد اطلاعات درستی از نحوه محافظت خود و دیگران از این بیماری ندارند.

سازمان جهانی بهداشت خواستار "اتحاد جهانی" برای تداوم خدمات ضروری به بیماران مبتلا به HIV در دوران شیوع کووید ۱۹ و دوران پساکروناست.

محافظت از این افراد به دلیل نقص سیستم ایمنی، در دوران پاندمی کووید ۱۹ ضروری است. مطالعات نشان می دهد این بیماران در برابر ویروس جدید کرونا آسیب پذیرترند و از طرفی درمان های ضد ویروسی نباید به دلیل مشکلات بهداشتی و درمانی ناشی از کرونا مختل شود.

متخصصان سازمان جهانی بهداشت در اوایل سال جاری در مورد اختلال ایجاد شده در درمان بیماران مبتلا به ویروس اچ آی وی به دلیل پاندمی کرونا هشدار دارند اما در حال حاضر به دلیل تلاش بی وقفه کادر درمانی در سراسر جهان تعداد کشورهایی که در خدمت رسانی به بیماران مبتلا به اچ ای وی ضعیف عمل کردند، ۷۵ درصد کاهش یافته است و دلیل عمده آن تبعیت از دستورالعمل های سازمان جهانی بهداشت بوده است.
در ادامه این گزارش آمده است که بسیاری از کشورهای در زمینه دارورسانی و ارائه خدمات، سازوکارهای نوآورانه و موثری داشته اند که در کنترل و مراقبت از بیماران مبتلا به اچ ای وی نقش بسزایی داشته است.

آمار جدید نشان می دهد در اواسط سال ۲۰۲۰ میلادی حدود ۲۶ میلیون نفر تحت درمان های ضدویروسی بوده اند که نسبت به سال گذشته ۲.۴ درصد افزایش داشته است.

کلید واژه :

ترکیب دارویی HIV

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha