کد خبر : ۳۴۹۶۰۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ایران در فهرست کشورهای آلاینده و تولیدکننده گازهای گلخانه ای

عضو شورای شهر تهران گفت: ایران جزو 10 کشور پرمصرف گاز و 20 کشور پرمصرف برق در جهان است و در فهرست کشورهای آلاینده و تولیدکننده گازهای گلخانه ای قرار دارد.

ایران در فهرست کشورهای آلاینده و تولیدکننده گازهای گلخانه ای

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، سیدآرش حسینی میلانی رئیس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران در میزگرد تخصصی بررسی وضعیت آلودگی هوای تهران اظهارداشت: 17 تا 20 دستگاه متولی آلودگی هوا هستند ولی یک متولی و مسئول برای نظارت و رصد اقدامات وجود ندارد.

وی گفت: ایران جزو 10 کشور پرمصرف گاز و 20 کشور پرمصرف برق در جهان است و در فهرست کشورهای آلاینده و تولیدکننده گازهای گلخانه ای قرار دارد. 

 حسینی میلانی با تأکید بر اینکه ظرفیت تهویه طبیعی تهران به عنوان دارایی با ارزش و حائز اهمیت محیط زیستی، مغفول مانده است و تأثیرگذاری جریان هوا و کوه ها و روددره های این کلان شهر بر شرایط آب و هوایی و آلودگی هوای آن می بایست مورد توجه قرار گیرد، افزود: توچال با حدود 3500 هکتار فضای سبز، تهویه طبیعی و ریه تنفسی پایتخت محسوب می شود و هر نوع تخریبی در آن، اثرات منفی و مخربی بر آینده شهر و شهروندان آن برجای خواهد داشت. 

حسین شهیدزاده، مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در این میزگرد با اعلام اینکه استفاده از فیلتر دوده در خروجی اگزوز خودروها می تواند تا 99 درصد آلودگی هوای آنها را کاهش دهد، اظهار کرد: موتورسیکلت های کاربراتوری اغلب فرسوده اند و چند برابر خودروها آلایندگی دارند. 

وی با تأکید بر اینکه قبل از نوسانات اقتصادی، قیمت هر دستگاه موتورسیکلت انژکتوری 12 میلیون تومان بود که 8 و نیم میلیون تومان آن در قالب وام بدون بهره از سوی شهرداری تهران پرداخت می شد، تصریح کرد: 500 هزار تومان، پرداختی بابت اسقاط هر دستگاه موتورسیکلت فرسوده بود و 3 میلیون تومان باقی مانده نیز قسط بندی می شد، تصریح کرد: با تغییرات اقتصادی، قیمت موتورسیکلت انژکتوری به 28 میلیون تومان و موتورسیکلت فرسوده، حداقل به 6 میلیون تومان رسیده است.

وی از تغییر روش محاسبه نوسازی موتورسیکلت های آلاینده خبر داد و خاطرنشان کرد: با روش جدید، میزان وام را به حداقل 75 درصد قیمت روز موتورسیکلت های انژکتوری افزایش داده خواهد شد و در مرحله نخست، موتورسیکلت هایی که وسیله امرار معاش مالکان آنها هستند، نوسازی می شوند. 

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در این نشست با اشاره به اینکه قرار بود بارگذاری ها در پایتخت کنترل شود اما در طرح تفصیلی سال 85 این مهم محقق نشد، اظهار کرد: ظرفیت اکولوژیک تهران، توان و محدوده مشخصی دارد و بارگذاری ها بیش از توان این کلان شهر است که دیگر تحمل جمعیت بیشتری را ندارد. 

 شینا انصاری با بیان اینکه دستگاه های ذی مدخل در قانون هوای پاک باید در چارچوب این قانون حرکت کرده و به آیین نامه های آن عمل کنند، تصریح کرد: متأسفانه در سال های اخیر، خارج از مصوبه ممنوعیت احداث صنایع در اطراف تهران، 7 شهرک صنعتی، 5 منطقه ویژه اقتصادی و 46 واحد خودرویی در شرق، جنوب و جنوب غرب پایتخت بارگذاری شده که بیش از ظرفیت این کلان شهر هستند و مسائل و مشکلات محیط زیستی فراوانی را ایجاد کرده اند. 

میقات حبیبیان، رئیس انجمن علمی هوای پاک و عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز در این میزگرد با تأکید بر اینکه برای مقابله با آلودگی هوا باید حس تعلق و مسئولیت پذیری و سرمایه اجتماعی را ارتقاء داد، خاطرنشان کرد: به بخش هایی از قانون هوای پاک عمل نشده و بخش هایی از آن هم نیارمند تغییرات است و از این رو، بازنگری برنامه پایش و پیگیری قانون هوای پاک برای کنترل و کاهش آلودگی هوای تهران الزامی است.

انتهای پیام/

کلید واژه :

ایران در فهرست کشورهای آلاینده و تولیدکننده گازهای گلخانه ای

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha