کد خبر : ۳۴۹۵۹۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

یک دنیا تردید درباره فایزر

موج توقف واکسیناسیون کرونا به علت ابهامات فراوان درباره عوارض واکسن های ساخت کشورهای غربی و مرگ های مشکوک پس از تزریق این نوع واکسن ها به کشورهای شرق آسیا و اقیانوسیه رسید. 

یک دنیا تردید درباره فایزر

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، وطن امروز نوشت: موج توقف واکسیناسیون کرونا به علت ابهامات فراوان درباره عوارض واکسن های ساخت کشورهای غربی و مرگ های مشکوک پس از تزریق این نوع واکسن ها به کشورهای شرق آسیا و اقیانوسیه رسید.

به گزارش «وطن امروز»، حدود ۱۰۰ نفر پس از تزریق واکسن های کرونای فایزر، مدرنا و آکسفورد به طرز مشکوکی مردند تا تردیدها نسبت به عوارض واکسن های آمریکایی و انگلیسی بیشتر شود. هنوز تولیدکنندگان این واکسن ها و مدیران بهداشت آمریکا و انگلیس در این باره موضع گیری نکرده اند اما واکنش کشورها به این واکسن ها نشان می دهد حتی سازمان جهانی بهداشت هم در تأیید واکسن فایزر عجله کرده است.

شرکت فایزر توانست زودتر از دیگر شرکت ها واکسن کرونا را تولید و در دسترس متقاضیان آن قرار دهد اما سوالی که اذهان و افکار عمومی را درگیر خود کرده این است که تا چه اندازه می توان به واکسن فایزر اطمینان و اعتماد کرد.

انتشار وسیع اخبار مرگ ومیر افرادی که واکسن شرکت آمریکایی فایزر را دریافت کرده اند، منجر به استیصال برخی کشورها برای آغاز واکسیناسیون شده است و آنها تصمیم گرفته اند تا حصول اطمینان کامل از ایمنی و مؤثر بودن واکسن کرونا، نسبت به تزریق آن اقدام نکنند. به گزارش گاردین، کشورهای استرالیا، نیوزیلند، تایوان و ژاپن واکسیناسیون را تا ماه ها آغاز نمی کنند و در حال حاضر مشغول بررسی دقیق واکنش مردم سایر نقاط دنیا به واکسن های فایزر، آکسفورد و مدرنا هستند. آنها می گویند عجله ای نیست، منتظر نتایج تزریق فایزر در دیگر کشورها می مانیم!

استرالیا، نیوزیلند و تایوان موفق ترین کشورها در کنترل ابتلاء به کرونا بوده اند و از ابتدای شیوع پاندمی، اقدامات به موقع آنها و همراهی گسترده مردم با پروتکل ها باعث کنترل شیوع بیماری شده است. ژاپن نیز یکی از کشورهایی است که در مرحله سوم تست انسانی واکسن فایزر شرکت کرده و در ازای آن میزان زیادی از این واکسن را دریافت کرده است اما حاضر نیست قبل از بررسی نتایج تزریق آن در سایر کشورها و نیز بررسی مجدد کارایی آن توسط خود، نسبت به واکسیناسیون اقدام کند.

گرگ هانت، وزیر بهداشت استرالیا هم می گوید: استرالیا مفتخر است در گروه «موفق ترین کشورهای جهان در مبارزه با «کووید -۱۹» قرار دارد اما برای آغاز واکسیناسیون تحت فشار نخواهد بود.

استرالیا، نیوزیلند، ژاپن و تایوان تا پایان فوریه (اسفند) یا بعد از آن واکسیناسیون را شروع نمی کنند؛ قرار است با تأخیر عمدی در روند واکسیناسیون، این کشورها داده هایی از اثربخشی و عوارض جانبی واکسن قبل از واکسینه کردن جمعیت آسیب پذیر و عموم مردم کسب کنند. کره جنوبی نیز تصمیم مشابهی گرفته است.

جنیفر مارتین، پزشک استرالیایی و عضو کمیته مشاوره داروسازی و درمانی فارماک، تنها خریدار واکسن در نیوزیلند می گوید: دلیل طولانی بودن روند تأیید واکسن ها در استرالیا و نیوزیلند بررسی های پی درپی نتایج است، زیرا اگر یک خطا مرتکب شویم- زمانی که دارو در میان جمعیتی وسیع توزیع شود- با خطایی در مقیاس بزرگ مواجه خواهیم شد.

مارتین ادامه می دهد: ما بسیار نگران تأثیر واکسن بر افراد بومی هستیم و به نظر می رسد واکنش جمعیت آسیا نیز متفاوت باشد. استرالیا و نیوزیلند می گویند چرا مردم به خطر بیفتند زمانی که می توان کمی بیشتر برای به دست آوردن اطلاعات کامل تر صبر کرد؟

رابرت بوی، متخصص بیماری های عفونی و واکسن از دانشگاه سیدنی نیز می گوید: نگرانی اساسی این است که ما قبلاً هرگز از این نوع واکسن استفاده نکرده ایم، بنابراین مجبوریم با تمام تلاش خود نظارت را انجام دهیم تا اثربخشی و عوارض واکسن را بررسی کنیم.

تأخیر واکسیناسیون در ژاپن

در همین حال رسانه های ژاپنی هم گزارش دادند واکسیناسیون در این کشور تا اواخر فوریه (اسفند) آغاز نخواهد شد و زمانی هم که آغاز شود حدود ۱۰ هزار نفر از کارکنان خط مقدم نبرد با کرونا در اولویت هستند. واکسیناسیون افراد بالای ۶۵ سال، مراقبان سلامت و افرادی با وضعیت سلامتی خاص، ماه مارس پیگیری می شود. این در حالی است که فشارها در ژاپن برای تزریق واکسن کرونا افزایش یافته، زیرا این کشور با آغاز موج سوم شیوع این ویروس مسری مواجه است و نگرانی از افزایش تلفات در این کشور وجود دارد. تعداد موارد جدید ابتلاء به کرونا در ژاپن به روزی حدود ۷۰۰۰ نفر رسیده و نخست وزیر این کشور از اعلام وضعیت اضطراری به مدت یک ماه در توکیو و ۳ استان همسایه با آن خبر داده است.

خودداری ژاپن از تزریق واکسن کرونای فایزر و اصرار به بررسی نتایج تزریق آن در سایر کشورها در شرایطی است که این شرکت آمریکایی بخشی از آزمایش مرحله سوم تست انسانی واکسن خود را روی مردم این کشور انجام داده است.

سازمان غذا و داروی آمریکا هم می تواند خطا کند

آیا امکان دارد سازمان غذا و داروی آمریکا در تأیید واکسن فایزر اشتباه کرده باشد؟ سیدعلی فاطمی، نایب رئیس انجمن داروسازان ایران در این باره گفت: سازمان غذا و داروی آمریکا هم می تواند خطا کند. قطعاً در استفاده از محصولات دارویی و واکسن های جدید، هر کشوری برای خودش نهاد نظارتی دارد.

نایب رئیس انجمن داروسازان ایران ادامه داد: روش های کنترل کیفیت و ایمنی و همچنین کارآزمایی بالینی باید توسط نهادهای نظارتی در هر کشوری دنبال شود و در کشور ما هم، سازمان غذا و دارو و اداره کل آزمایشگاه های مرجع سلامت، چنین وظیفه ای را بر عهده دارند.

فاطمی در واکنش به اظهاراتی که پیرامون واکسن فایزر مطرح است، گفت: سازمان غذا و داروی آمریکا به عنوان یک مرجع مورد تأیید در جهان شناخته می شود و از اعتبار بالایی برخوردار است.

وی در پایان با اشاره به این نکته که FDA هم می تواند خطا کند، در عین حال افزود: تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا، صد درصد و مطلق نیست.

توسل دوبی به واکسن چینی به جای فایزر

در ادامه روند روزافزون بی اعتمادی کشورها به واکسن آمریکایی فایزر، رویترز خبر داد: امارات عربی متحده نیز شهروندان و ساکنان بزرگسال خود را با واکسن کرونای ساخت شرکت سینوفارم چین واکسینه می کند. واکسن فایزر تاکنون حدود یکصد نفر را به کام مرگ فرستاده است. آغاز واکسیناسیون کرونایی به صورت عمده در کشورهای غربی با واکسن های کرونای «فایزر» و «مدرنا»، ضمن رقم زدن مرگ افراد زیادی، عوارض خطرناکی را هم به دنبال داشته است. «بیزنس اینسایدر» خبر داد: تزریق واکسن کرونای فایزر و مدرنا سبب مرگ نزدیک به ۹۰ نفر در کشورهای مختلف شده است. شمار افرادی که به دلیل عوارض این واکسن ها به بیمارستان مراجعه کردند، هزار و ۳۸۸ مورد اعلام شده و ۹۶ نفر نیز در پی تزریق این واکسن ها شاهد عوارض خطرناکی بودند.

کالیفرنیا تزریق واکسن مدرنا را متوقف می کند

راشاتودی نوشت: پس از ثبت موارد زیاد و غیرعادی ناشی از واکنش های منفی به واکسن کرونای شرکت مدرنا، مقام های بهداشت و درمان ایالت کالیفرنیای آمریکا دستور توقف تزریق این واکسن را صادر کردند. اداره بهداشت عمومی کالیفرنیا روز یکشنبه اعلام کرد: تعداد موارد مربوط به واکنش های منفی ناشی از تزریق واکسن کرونای شرکت مدرنا به طور غیرعادی رو به افزایش بوده و تزریق این واکسن متوقف می شود. به گفته مقام های بهداشت و درمان ایالت کالیفرنیا، تعداد کسانی که پس از تزریق واکسن کرونای شرکت مدرنا، واکنش آلرژیک نشان داده اند به سرعت رو به افزایش است.

هنوز هیچ واکسن خارجی ای وارد ایران نشده است

سخنگوی سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت و درمان با اشاره به مرگ شماری از تزریق کنندگان واکسن فایزر آمریکایی به «وطن امروز» گفت: سازمان جهانی بهداشت با جمع آوری مدارک، شواهد و مستندات متقن نسبت به تاثیرپذیری منفی واکسن فایزر یا هر گونه دارو و فرآورده های دارویی دیگر مانع تولید و مصرف آن در دنیا خواهد شد. کیانوش جهانپور با بیان اینکه تاکنون هیچ واکسن کرونای خارجی به کشور وارد نشده است، گفت: چنانچه واکسنی از طریق واردات به ایران بیاید ابتدا باید فرآیند بررسی آن از طریق سازمان غذا و دارو انجام شود و مورد تأیید قرار گیرد تا مشکلی سلامت جامعه را تهدید نکند. وی با بیان اینکه هر گونه واکسنی چه خارجی و چه داخلی باید از فیلتر نهایی بررسی های تکمیلی سازمان غذا و دارو رد شود، افزود: هنوز مجوزی برای واردات واکسن های خارجی مقابله با کرونا صادر نشده و این سازمان به عنوان معیار و مرجع تشخیص کیفیت دارو موظف به بررسی محموله های وارداتی دارو به کشور است. جهانپور خاطرنشان کرد: هر چند دنیا نسبت به تزریق واکسن فایزر آمریکایی حساس شده است و خیلی ها راغب به تزریق این نوع واکسن نیستند اما در ایران با تکیه بر توان داخلی در حال تولید واکسن کرونا هستیم و سیاست وزارت بهداشت همچنان به نتیجه رسیدن توان داخلی برای تولید واکسن است. این نوع واکسن توانسته است مراحل ابتدایی تست های خود را بخوبی پشت سر بگذارد. وی ادامه داد: توانمندی دانشمندان ایرانی در ساخت واکسن کرونا دنیا را شگفت زده کرد. واکسن کرونای ایرانی توسط ۲ شرکت داخلی و یک شرکت ایرانی- کوبایی در حال ساخت است. این واکسن ها با پشت سر گذاشتن تست های اولیه انسانی در ۲ مرحله اکنون در فازهای مطالعات بالینی قرار دارند و تاکنون افراد داوطلب تزریق این نوع واکسن عارضه حاد یا جدی نداشته اند.

چرا واکسن ایرانی کرونا قابل اعتمادتر است؟

مسؤول ICU اورژانس بیمارستان دکتر مسیح دانشوری در پاسخ به این سوال که چرا از برخی کشورها مانند آمریکا و انگلیس نباید واکسن کرونا وارد کنیم، متذکر شد: روزهایی که در اوج شیوع کرونا در ایران قرار داشتیم و مرگ ومیرهای زیادی تجربه می کردیم، نیاز به یکسری داروها برای درمان بیماران کرونایی داشتیم؛ در آن زمان کشورهایی مانند آمریکا که الان سازنده واکسن کرونا هستند با تحریم هایی که اعمال کرده بودند، دسترسی ما به این داروها را از بین برده بودند و اگر همت دانشمندان ایران نبود، چه کسی پاسخ نداشتن داروهای مورد استفاده در درمان کرونا را می داد؟وی ادامه داد: وقتی یک کشور در اوج شیوع کرونا به ما دارو نداد، چرا باید انتظار داشته باشیم که واکسن کرونا به ما بدهد؟ به همین دلیل مقام معظم رهبری نگرانی خود را راجع به واردات واکسن از این کشورها بیان کردند و این نگرانی ایشان کاملاً بجاست و نشان می دهد که نگران مردم هستند؛ از سوی دیگر واکسنی باید برای مردم مورد استفاده قرار گیرد که عارضه کمتر و فایده بیشتری داشته باشد، زیرا ما واکسن کرونا را به افراد سالم جامعه مان تزریق خواهیم کرد و در نتیجه باید عوارض واکسن های کرونا به دقت مورد بررسی قرار بگیرد. وی ادامه داد: نگرانی هایی درباره عوارض ناشی از واکسن کرونا از نوع mRNA وجود دارد؛ برای مثال این واکسن ها ممکن است سرطان زا باشند یا کدینگ های مختلف پروتئینی ایجاد کنند یا باعث ایجاد موتاسیون (جهش) ژنی شوند. وی تأکید کرد: تفاوتی که بین واکسن ایرانی و خارجی وجود دارد این است که این واکسن mRNA در ایران تولید می شود، بنابراین خود دانشمندان ایرانی روی آن کار می کنند و این امر یکی از نگرانی های ما را برطرف می کند، زیرا وقتی این واکسن در کشور خود ما ساخته می شود، دیگر نگران کدینگ ژنتیکی خاصی نیستیم.

کلید واژه :

واکسن فایزر

ثبت نظرات
captcha