کد خبر : ۳۴۹۵۸۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

احتمال پیدایش واریانت جدید کروناویروس در ایران

متخصص ژنتیک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر اینکه همیشه باید هوشیارانه وضعیت اپیدمیولوژیک، بالینی و ژنتیکی بیماران را در صورت مشاهده علائم جدید و یا گرایشات واضح معنادار آماری، رصد کرد، گفت: با توجه به اظهارات اخیر دکتر زالی فرمانده ستاد کرونا در کلانشهر تهران مبنی بر بروز تغییراتی در شیوع و بروز کووید۱۹، اگر این تغییرات از نظر اپیدمیولوژیست ها معنادار شده باشد، می توان به احتمال وجود سویه جدید فکر کرد.

احتمال پیدایش واریانت جدید کروناویروس در ایران

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر حسن رودگری با بیان اینکه بر اساس چرخه حیات ویروس و تعاملاتش با محیط اطراف و در مسیر انتقال بین افراد جامعه، تدریجا در یک بازه زمانی احتمال پیدایش جهش ماندگار و به دنبالش بروز واریانت های جدید در همه جوامع وجود دارد و ممکن است آن واریانت با ایجاد فنوتیپ جدید به یک strain (سویه، سوش) تبدیل شود، گفت: با چنین فرضی باید هرگونه تغییرات اپیدمیولوژیک همانند تغییرات چشمگیر در عدد مولد پایه (فارغ از مؤلفه رفتاری جامعه که بر آن مؤثرند)، سرعت انتقال بیماری، تغییر در ترکیب سنی و جنسی، میزان ماندگاری در بیمارستان و مرگ و میر مبتلایان و یا همچنین تغییرات بالینی همانند افزایش شیوع قابل اعتنای برخی علائم قبلی و یا پیدایش سمپتوم های جدید را مد نظر داشت.

مدیر پژوهش سازمان نظام پزشکی کشور تاکید کرد: این تغییرات اگر از نظر اپیدمیولوژیست ها معنادار شده باشد، آنگاه می توان به احتمال وجود سویه جدید فکر کرد.

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات ژنومیک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: اخیرا فرمانده عملیات مدیریت کرونای کلانشهر تهران از تغییراتی در شیوع و بروز کووید۱۹ خبر داده است که به لحاظ علمی و پژوهشی باید توسط محققان جدی گرفته شود و بخصوص افزایش ابتلای نوجوانان و کودکان باید توسط بررسی های دقیق تر ژنتیکی بر روی توالی ژنوم و پروتئین های جداری بخصوص انواع S و N و همچنین RBD پیگیری شود. 

وی با بیان اینکه هرچند احتمال ورود واریانتی از بیرون وجود دارد و یا حتی ممکن است تا بحال  وارد شده باشد، عنوان کرد: اما نباید تنها به این اندیشید که واریانت های جدید همیشه از خارج می آیند. اگر فرض را بر این بگذاریم که سخنان فرمانده عملیات مدیریت کرونای تهران نشانی از وجود سوش جدیدی از ویروس است، آنگاه به لحاظ زمانی (اگر این سخن به تایید اپیدمیولوژیست ها نیز برسد) کمتر می شود نتیجه گرفت که این ناشی از سوش آفریقایی، انگلیسی و یا آمریکای جنوبی است، چراکه شیوع واریانت جدید وارداتی تا زمانی که بتواند خود را جایگزین ورژن رایج کند و بر آمار اثر بگذارد، بر اساس سرعت انتقالش، کمی بیش از این زمان می برد. 

دکتر رودگری با تاکید بر اینکه باید هشدار فرمانده عملیات مدیریت کرونای تهران را به لحاظ علمی جدی تلقی کرد، گفت: حداقل باید در رابطه با بررسی ژنتیکی و اثبات وجود و یا نبود جهش های جدید که ممکن است سویه (strain) ساز باشند، تحقیق و بررسی شود، چون این امر هم از لحاظ بهداشت پیشگیری، هم درمان مبتلایان و هم واکسن سازی مهم است.

مدیر پژوهش سازمان نظام پزشکی کشور  در پایان خاطرنشان کرد: همیشه باید هوشیارانه وضعیت اپیدمیولوژیک، بالینی و ژنتیکی بیماران را در صورت مشاهده علائم جدید و یا گرایش معنادار آماری رصد کرد. اکنون اخذ نظر اپیدمیولوژیست ها و ژنتیست ها در خصوص تغییرات مورد اشاره در ترکیب سنی بیماران و افزایش تعداد کودکان مبتلا را باید در دستور کار قرار داد.

کلید واژه :

واریانت جدید کروناویروس

،

ایران

ثبت نظرات
captcha