کد خبر : ۳۴۹۵۸۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

حدود ۷۰ درصد فاضلاب های خانگی آب خاکستری است

دبیر کانون تفکر آب دانشگاه یزد با بیان این که حدود ۷۰ درصد فاضلاب های خانگی، آب خاکستری با قابلیت تفکیک بهتر است، یزد را استان پیشرو در بازچرخانی و استفاده از آب های نامتعارف خواند.

حدود ۷۰ درصد فاضلاب های خانگی آب خاکستری است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر «حسین ملکی نژاد» در هشتاد و یکمین نشست کانون تفکر آب دانشگاه یزد که با محوریت بررسی پیش نویس بیانیه بازچرخانی آب و استفاده از آب های نامتعارف به صورت مجازی برگزار شد، گفت: طی ۱۲ جلسه داده ها و نظرات موجود در زمینه بازچرخانی آب مورد بررسی قرار گرفت که چکیده آن در قالب بیانیه ای در کانون تفکر آب جهت تدوین نهایی به بحث گذاشته می شود.

وی در ادامه دو موضوع انتقال آب از منطقه ای به منطقه دیگر و جابجایی آب در فرآیند شیرین سازی آب شور دریا برای مصرف را اصلی ترین مباحث گنجانده شده در این بیانیه دانست و افزود: استان یزد جزء استان های پیشرو در مبحث بازچرخانی آب بوده و به عنوان استان مقصد در روند انتقال آب مورد توجه قرار دارد که می بایست ملاحظات اکولوژیکی و فرهنگی منطقه نیز در این فرآیند لحاظ شود.

ملکی نژاد همچنین به مباحث دیگری مانند پتانسیل توسعه صنعت، به ویژه صنایع کم آبخواه، بقای انکار ناپذیر بخش کشاورزی، نگرانی از صنایع آلوده کننده و پرآبخواه، جداسازی آب خاکستری و ایجاد تصفیه خانه های محلی نیز اشاراتی داشت.

وی با استناد به گزارش های کارشناسان شرکت آب منطقه ای و اداره کل حفاظت محیط زیست استان، پیشرو بودن استان یزد در حوزه تصفیه و استفاده مجدد از آب را امیدوارکننده دانست و بر جدیت هرچه بیشتر این امر تاکید کرد.

وی افزود: حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد فاضلاب خانگی، آب خاکستری با قابلیت تفکیک بهتر است که تا حد قابل توجهی نیاز آب فضای سبز را تامین می کند.

دبیر کانون تفکر آب دانشگاه یزد تبلیغات را گامی موثر در اجرایی شدن بیانیه های کانون های تفکر عنوان کرد و لزوم همکاری مسئولان ارشد استانی و دستگاه های اجرایی را در جهت تاثیرگذاری بیانیه ها را یادآور شد.

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از روابط عمومی دانشگاه یزد، در ادامه این نشست بخش نخست بیانیه کانون تفکر آب مورد بحث قرار گرفت و نظرات اعضا در خصوص تکمیل و تصحیح محتوایی و نگارش تخصصی بیانیه اعمال شد.

کلید واژه :

فاضلاب های خانگی

،

آب خاکستری

،

ثبت نظرات
captcha