کد خبر : ۳۴۹۵۸۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

نقش تکنولوژی در مقابله با آلودگی هوا

بسیاری از سفرهای درون شهری به دلیل آگاهی از میزان آلودگی هوا در مناطق مختلف می تواند شکل نگیرد و با استفاده از تکنولوژی و مسیریاب بلد می توان جهت مبارزه با آلودگیهوا اقدام کرد.

نقش تکنولوژی در مقابله با آلودگی هوا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، چند سالی است که با آغاز شش ماه دوم سال موضوع آلودگی هوا هم به دغدغه های رایج زندگی در کلانشهرها تبدیل شده است. پدیده وارونگی و حجم بالای آلاینده های موجود در هوا بسیاری را در روزهای خاکستری پاییز و زمستان نگران می کند و این مسأله در کنار آمارهایی مرگ و میر ناشی از آلودگی ها هم بر حجم این دل شوره ها می افزاید. 

سازمان جهانی بهداشت در پایان سال ۲۰۱۸ اعلام کرد که ۷ میلیون نفر در دنیا در اثر آلودگی هوا جان باخته اند. در ایران هم آمار وضعیت بهتری ندارد. در همین چند روز اخیر که آلودگی هوا در شهری چون تهران افزایش یافته بود مراجعه بیماران قلبی به بیمارستان ها ۸ برابر و بیماران تنفسی ۱۰ برابر روزهای دیگر شده بود. 

در سال های اخیر البته دولت ها و شرکت های بزرگ که نقش مهمی در ایجاد آلودگی های زیست محیطی دارند تلاش کردند تا به مدد تکنولوژی بخشی از آسیب های ناشی از آلودگی های هوا را کاهش دهند. اما به تجربه می دانیم که چنین مصیبتی به این زودهای از زندگی روزمره ما پاک شدنی نیست. 

برای همین بهتر است خودمان هم به دنبال راهکارهایی باشیم که کمترین آسیب را از آن ببنیم. در ادامه نگاهی داریم به مجموعه تکنولوژی هایی که در این سال ها برای مقابله با آلودگی هوا و کاهش اثرات آن به به کمک انسان ها آمده است.

هدف قرار دادن خودورهای آلاینده

یکی از مهم ترین حوزه های که در سال های اخیر برای مبارزه با آلودگی هوای روی آن تمرکز شده وسایل نقلیه ای است که از مهم ترین منابع ایجاد آلودگی هوا هستند. تمرکز اصلی هم روی دو بخش مهم از این صنعت واقع شده. نخست تولید خودروهایی که آلایندگی هوا نداشته باشند. مانند خودروهای برقی و هیبریدی و دیگری تمرکز روی سوخت خودروهای بنزینی و دیزلی که حجم بیشتر وسایل نقلیه در دنیا را تشکیل می دهند. 

چند سال پیش شرکت «شل» ترکیبی به اسم GTL تولید کرد که از مشتقات گاز طبیعی است و می تواند جایگزین گازوئیل باشد. این سوخت می تواند ذرات معلق در هوا را تا ۴۰ درصد کاهش دهد. اما علاوه بر تلاش هایی در این حوزه توسعه خودروهای برقی و هیبریدی و ملزم کردن دولت ها به اختصاص بخشی از تولید سالانه خودرهای شان به خودروهای هیبریدی هم در این سال ها از مهم ترین تلاش هایی است که برای مبارزه با آلودگی هوا صورت گرفته. بر همین اساس دستکم ۱۰ کشور دنیا قرار است تولید و تردد خودروهای بنزینی و گازوییلی را تا سال ۲۰۳۰ در کشورهای خود کاملا ممنوع کنند.

حذف آلودگی هوای پیرامونی

یکی دیگر از ایده هایی که در سال های اخیر در حوزه تکنولوژی های مبارزه کننده با آلودگی هوا توسعه یافته تلاش برای حذف آلودگی های پیرامونی است. اگرچه این ایده ای ناامیدکننده است. به این معنی که وقتی زورمان به آلودگی هوا و آلوده کننده های هوا نمی رسد به سراغ ایده هایی برویم که تنها هوای اطراف خودمان را برای تنفس بهبود بخشد. با این حال در بسیاری از موارد چاره ای جز این هم نیست. از این رو ساخت دستگاه های تصفیه کننده هوا در شرکت های های تک فعال در حوزه محیط زیست یکی از ایده های جذاب و رو به توسعه است. استفاده از مواد فتوولتائیک یکی از این ایده هاست. این مواد در نور خورشید می توانند آلاینده ها را از هوا بگیرند و هوای پیرامونی را تمیز کنند. برای همین دستگاه های تصفیه کننده آنها روی سطوح نصب و هوای اطراف را پاک می کند. استفاده از همین ایده پاکسازی پیرامونی موجب شده تا چینی ها بزرگترین دستگاه تصفیه هوای دنیا را به ارتفاع ۱۰۰ متر در شیانگ چین می تواند هوای یک محدوده ی ۱۰ کیلومتری را پالایش کند و توانایی تصفیه ی ۱۰ میلیون متر مکعب هوا را دارد.

تغییر اجباری سبک زندگی با اپلیکیشن های موبایلی

یکی دیگر از راه هایی که در این سال ها برای در امان ماندن از آلودگی هوا در دنیا توسعه یافته استفاده از اپلیکیشن های موبایلی برای آگاهی یافتن از میزان آلودگی هواست. به هر حال با همه تلاش های صورت گرفته در حوزه تکنولوژی های مبارزه با آلودگی هوا می دانیم که حجم ذرات معلق در هوا در کلانشهرها و شهرهای صنعتی همچنان بالاست و این یک تهدید بزرگ برای سلامتی ماست.

شرط عقل دور ماندن از این آلودگی ها تا حد امکان است. برای همین یکی از راه هایی رایج در دنیا طراحی اپلیکشن هایی است که میزان آلودگی هوا را در مناطق مختلف شهری نشان می دهد. در ایران هم به تازگی «نقشه بلد» که یک اپلیکیشن مسیریاب است در کنار اطلاعاتی که برای مسیریابی به کاربرانش می دهد آنها را از میزان آلودگی هوای نقطه به نقطه در شهر آگاه می کند. به این ترتیب ممکن است بسیاری از سفرهای درون شهری به دلیل همین آگاهی از میزان آلودگی ها شکل نگیرد تا شهروندان از حضور در نقاط پرخطر اجتناب کنند.

کلید واژه :

تکنولوژی

،

آلودگی هوا

ثبت نظرات
captcha