کد خبر : ۳۴۹۵۷۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ساخت سنسور تشخیص آلایندگی زیر ۲ میکرون

محققان در یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید سنسور تشخیص آلایندگی های زیر ۲.۵میکرون شدند که شهرداری به دلیل کمبود بودجه از این طرح حمایت نکرده است.

ساخت سنسور تشخیص آلایندگی زیر ۲ میکرون

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، سعید دهقانی اظهار کرد: با توجه به اینکه مشکل اصلی شهر تهران آلودگی هواست و ایستگاه هایی برای اندازه گیری غلظت آلایندگی ها در سطح شهر وجود دارد در صدد برآمدیم که سنسورهایی را طراحی کنیم که به صرفه تر از دستگاه های موجود واقع در ایستگاههای اندازه گیری غلظت آلاینده های کنونی باشد.

وی با بیان اینکه دستگاهی که طراحی کردیم ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون را اندازه گیری می کند، گفت: در حال حاضر نزدیک به ۴۰ دستگاه در ایستگاههای سنجش آلودگی و اندازه گیری غلظت آلاینده های آلودگی شهر تهران وجود دارد که توسط شهرداری و سازمان محیط زیست راه اندازی شده اند.

وی با بیان اینکه این دستگاه ها هزینه بر هستند و تمام آلایندگی ها را نشان می دهند، گفت: اما با طراحی این سنسور آلاینده های کمتر از ۲.۵ میکرون اندازه گیری می شوند و ما با براساس اطلاعاتی که این سنسور ارائه می دهد می توانیم با داده کاوی پیش بینی کنیم که در ۲۴ ساعت آینده چه مناطقی آلوده تر هستند یا وزش باد چه مناطقی را از آلودگی کمتر می کند که این کار را ایستگاههای کنونی انجام نمی دهد.

دهقانی افزود: این سنسور قابل نصب در بیمارستان، پارک، مناطق صنعتی، مدارس و… است و می توان با تحلیل ساده وضعیت آلاینده ها را در روز بعد پیش بینی کرد.

مدیرعامل شرکت گفت: این سنسور آزمایش های خود را پس داده به طوریکه در ۵۰ نقطه تهران نصب شد.

وی با بیان اینکه از این سنسورها می توان در مناطق به دور از اینترنت هم استفاده کرد، گفت: در واقع استفاده از این سنسور نیاز به هیچ گونه زیرساختی ندارد زیرا بدون اینترنت هم قابل استفاده است و می توان مبتنی بر اینترنت اشیا داده های سنسور را دریافت کرد و به تحلیل داده پرداخت.

به گفته دهقانی، همچنین این سنسور بدون نیاز به مکان فیزیکی در دکلی قابل نصب خواهد بود و امکان استفاده از پنل خورشیدی نیز دارد.

مدیر شرکت با تاکید بر اینکه در هر جای دنیا این اقدام انجام می شود، خاطر نشان کرد: اما این طرح بعد از یک سال با شهرداری تهران مورد پیگیری مسئولان قرار نگرفت و کماکان از روش قدیمی و هزینه بر استفاده می شود. در واقع بعد از یک سال قرارداد با شهرداری، از سوی این سازمان اعلام شد که بودجه ای برای اجرای طرح ندارند.

کلید واژه :

سنسور ذرات معلق

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha