کد خبر : ۳۴۹۵۷۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

روش جدیدی برای تبدیل میکروپلاستیک ها به CO۲ و H۲O

دانشمندان "موسسه ملی کبک" به روش جدیدی برای تبدیل میکروپلاستیک ها به کربن دی اکسید و آب دست یافته اند که در صورت موفقیت آمیز بودن می تواند تاثیر قابل توجهی بر آلودگی محیط زیست داشته باشد.

روش جدیدی برای تبدیل میکروپلاستیک ها به CO۲ و H۲O

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از نیو اطلس، یکی از مشکلات آلودگی ریزپلاستیک ها یا همان میکروپلاستیک ها این واقعیت است که این ذرات پلاستیکی بسیار کوچک هستند و به همین دلیل وقتی در آب پراکنده می شوند، به سختی به دام می افتند یا خنثی می شوند. به همین دلیل یک تکنیک جدید در حال توسعه است تا آنها را در منبع خود؛ جایی که بسیار متمرکز هستند، از بین ببرد.

اگرچه میکروپلاستیک های موجود در آب اشکال مختلفی دارند، اما بخش عمده ای از آنها از الیاف ریز جدا شده از پارچه های مصنوعی هنگام شستشو هستند. این الیاف از فاضلاب خانه ها یا تأسیسات خشکشویی تجاری در نهایت به رودخانه ها و اقیانوس ها راه می یابند.

در این مطالعه به سرپرستی پروفسور "پاتریک دروگی"، دانشمندان "موسسه ملی کبک"(INRS) می خواهند با از بین بردن الیاف موجود در تاسیسات لباسشویی و خشکشویی به محض ورود به جریان فاضلاب، این روش را پیش ببرند. این روش شامل استفاده از فرآیندی است که به عنوان اکسیداسیون الکترولیتی شناخته می شود و رادیکال های هیدروکسیل را در فاضلاب تولید می کند. این رادیکال ها موجب تجزیه الیاف به کربن دی اکسید غیرسمی و مولکول های آب می شوند.

محققان در آزمایش های آزمایشگاهی که با استفاده از انواع مختلف الکترودهای قابل استفاده مجدد انجام شده است، تاکنون توانسته اند ۸۹ درصد از ذرات پلی استایرن معلق در "فاضلاب شبیه سازی شده" را تجزیه کنند. آنها اکنون در حال آزمایش این فناوری در جریان اصلی فاضلاب هستند که ممکن است چالش های جدیدی را به همراه داشته باشد.

"دروگوی" می گوید: فاضلاب واقعی حاوی مواد دیگری مانند کربنات ها و فسفات ها است که می تواند بر روند تجزیه تأثیر بگذارد و می توانند رادیکال ها را به دام بیندازند و عملکرد فرآیند اکسیداسیون را کاهش دهند.

اگر این آزمایش ها موفقیت آمیز باشد، تیم تحقیقات برای تعیین هزینه این روش و افزایش قابلیت استفاده از آن برای استفاده تجاری ادامه خواهد داد.

این مطالعه در مجله Environment Pollution منتشر شده است.

کلید واژه :

میکروپلاستیک

،

تجزیه میکروپلاستیک

ثبت نظرات
captcha