کد خبر : ۳۴۹۵۷۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تزریق نانوذرات به زانو برای درمان آرتروز

محققان دانشگاه "پنسیلوانیا" می گویند، تزریق نانوذرات به زانوهای دچار آرتروز می تواند به کند شدن تخریب غضروف ها کمک کند.

تزریق نانوذرات به زانو برای درمان آرتروز

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از نیو اطلس، آرتروز یک وضعیت دردناک، ناتوان کننده و نسبتاً شایع است که کند کردن یا متوقف کردن آن دشوار است، بنابراین گزینه های درمانی عمدتا به کاهش درد محدود می شوند. اما یک مطالعه جدید بر روی موش ها اکنون نشان داده است که تزریق نانوذرات به زانو تحت عنوان نانودرمانی می تواند تخریب غضروف ها را کند کند.

آرتروز(Osteoarthritis) بیماری بسیار شایعی است که در تمام مناطق جغرافیایی دیده می شود. به این بیماری، ساییدگی مفصل، ورم مفاصل و استخوان ها و آماس مفصلی استخوانی هم گفته می شود.

آرتروز یک بیماری تخریبی پیش رونده در غضروف مفاصل است، ولی برخلاف نام گذاری آن، یک بیماری التهابی نیست(بر خلاف روماتیسم مفصلی) چون التهاب در این بیماری یک عارضه ثانویه می باشد.

در آرتروز، تحلیل غضروف مفصلی و درگیری استخوان زیر غضروفی داریم که باعث التهاب بافت های اطراف می گردد. این عارضه ممکن است هر یک از مفاصل را درگیر سازد، ولی شایع ترین مفاصل درگیر عبارتند از مفاصل دست ،پا، زانو، ران و ستون فقرات. این بیماری بسیار شایع است و در ۲۵ درصد ویزیت های پزشکان عمومی و ۸۰ درصد رادیوگرافی افراد بالای ۶۵ سال دیده می شود که البته فقط ۷۰ درصد از آنان علامت دارند.

غضروف ها در مفاصل ما به ویژه در زانوها، جایی که در معرض نیروهای وارده مادام العمر ناشی از راه رفتن و دویدن قرار می گیرد، نقشی اساسی دارند. اما از آنجا که به طور طبیعی خود را ترمیم نمی کنند، می توانند با گذشت زمان یا به علت آسیب تخریب شوند و منجر به درد مرتبط با آرتروز شوند.

دانشمندان در سال های اخیر راه هایی برای کاهش تخریب غضروف با استفاده از یک مولکول مشتق شده از جلبک ها یا حتی رشد مجدد آن با تغییر سلول های بنیادی یا تزریق مولکول های خاص پیدا کرده اند. اکنون محققان در این مطالعه جدید با هدف قرار دادن یک مسیر پروتئینی که قبلاً به رشد غضروف مرتبط شده است، مولکول مخصوص خود را تولید کردند که نویدبخشی را در بازسازی غضروف نشان می دهد.

"لینگ کین" از محققان این مطالعه می گوید: "آزمایشگاه ما یکی از معدود مواردی در جهان است که "سیگنالینگ گیرنده فاکتور رشد اپیدرمال"(EGFR)  در غضروف را مطالعه می کند و از همان ابتدا دریافتیم که کمبود یا غیرفعال شدن "EGFR" سرعت گسترش آرتروز را در موش ها تسریع می کند.

وی افزود: بنابراین ما پیشنهاد کردیم که می توان از آن برای درمان آرتروز استفاده کرد و در این مطالعه برای اولین بار ثابت کردیم که فعال شدن بیش از حد آن داخل زانو، پیشرفت آرتروز را مسدود می کند.

ابتدا این تیم با استفاده از فعالیت بیش از حد EGFR در موش های مهندسی شده این موضوع را تأیید کرد. در این آزمایش مشخص شد که غضروف این حیوانات به مرور زمان تخریب نشد و حتی وقتی محققان با جراحی مقداری از مینیسک آنها را برای شبیه سازی شرایط آرتروز برداشتند، غضروف آنها در برابر آسیب مقاومت کرد.

این روش به شکل معکوس نیز مورد آزمایش قرار گرفت و مشاهده شد که موش هایی که دارویی را برای جلوگیری از عملکرد EGFR دریافت کردند، با تسریع تخریب غضروف مواجه شدند.

محققان در مرحله بعدی نانودرمانی جدیدی را بر اساس این مسیر ایجاد کردند. آنها یک لیگاند EGFR –لیگاند به یک یون یا مولکول متصل به یک اتم فلز گفته می شود- به نام "تبدیل کننده فاکتور رشد-آلفا"(tgf-α) را به نانوذرات مصنوعی متصل کردند که می تواند برای کاهش سرعت تخریب غضروف به زانو تزریق شود.

"شیلیانگ چنگ" از نویسندگان این مطالعه می گوید: لیگاندهای EGFR آزاد، عمر کوتاهی دارند و به دلیل اندازه کوچک نمی توانند درون کپسول مفصلی نگه داشته شوند. نانوذرات به محافظت از آنها در برابر تخریب کمک می کنند، آنها را در مفصل نگه می دارند، سمیت خارج از هدف آنها را کاهش می دهند و آنها را در عمق غضروف های متراکم حمل می کنند تا به کندروسیت ها برسند.

کندروسیت(chondrocyte) به سلول یا یاخته غضروف گفته می شود. وظیفه کندروسیت ساخت و حفظ ماتریس غضروف است که شامل کلاژن و اگریکان و سایر گلیکوپروتئین ها می باشد.

تیم تحقیق این روش را بر روی موش هایی که دارای غضروف آسیب دیده بودند، آزمایش کردند و دریافتند که تخریب غضروف و سفت شدن استخوان کند می شود و به نظر می رسد درد زانوی آنها کاهش می یابد. ضمن اینکه هیچ عارضه جانبی قابل توجهی نیز در آنها مشاهده نشد.

این روش هر چقدر هم که نتایج امیدوار کننده ای داشته باشد، قبل از اینکه بتواند به آزمایشات انسانی منتقل شود، راه درازی در آزمایشات حیوانات دارد.

"جیمو آن" نویسنده مسئول این تحقیق می گوید: در حالی که بسیاری از جنبه های فنی این برنامه هنوز باید بررسی شود، توانایی متوقف کردن یا کاهش روند آرتروز با این تزریق به جای عمل جراحی، چشمگیر است.

این تحقیق در مجله Science Translational Medicine منتشر شده است.

کلید واژه :

تزریق نانوذرات

،

زانو

،

درمان آرتروز

ثبت نظرات
captcha