کد خبر : ۳۴۹۵۷۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

شناسایی علامت هشدار دهنده اولیه در پیش بینی بیماری قلبی

یک مطالعه جدید نشان داده است که تجمع کلسیم در شریان اصلی خارج از قلب می تواند پیش بینی کننده حمله قلبی یا سکته مغزی در آینده باشد.

شناسایی علامت هشدار دهنده اولیه در پیش بینی بیماری قلبی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، نتایج این تحقیق می تواند به پزشکان کمک کند سال ها قبل از بروز علائم، افراد در معرض خطر بیماری های قلبی عروقی را شناسایی کنند.

تیم بین المللی محققان با ارزیابی ۵۲ مطالعه قبلی دریافتند افرادی که دارای کلسیفیکاسیون آئورت شکمی هستند، خطر بروز بیماری قلبی عروقی در آنها در آینده دو تا چهار برابر بیشتر است.

این مطالعه همچنین نشان داد که هر چه کلسیم موجود در دیواره رگ های خونی بیشتر باشد، خطر بروز مشکلات قلبی عروقی در آینده بیشتر خواهد بود و افرادی که همزمان مبتلا به کلسیفیکاسیون آئورت شکمی و بیماری مزمن کلیه هستند، حتی بیش از افراد مبتلا به کلسیفیکاسیون آئورت شکمی در معرض خطر قرار دارند.

کلسیم می تواند در دیواره رگ های خونی جمع شده و رگ ها را سخت کند، مانع از خون رسانی شده و یا باعث پارگی پلاک شود، که دلیل اصلی حملات قلبی و مغزی است.

از عوامل مؤثر در کلسیفیکاسیون شریان می توان به رژیم غذایی نامناسب، سبک زندگی بی تحرک، سیگار کشیدن و ژنتیک اشاره کرد.

«جوش لوئیس»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه ادیت کووان استرالیا، در این باره می گوید: «بیماری قلبی یک قاتل خاموش است زیرا بسیاری از افراد نمی دانند که در معرض خطر هستند یا علائم هشدار دهنده اولیه مانند کلسیفیکاسیون شریان شکمی یا عروق کرونر را دارند.»

وی در ادامه می افزاید: «آئورت شکمی یکی از اولین مکان های تجمع کلسیم در رگ ها، حتی قبل از قلب، است. اگر این موضوع را سریع تشخیص دهیم می توانیم با تغییر در سبک زندگی و تجویز دارو به توقف روند پیشرفت بیماری کمک کنیم.»

کلید واژه :

بیماری قلبی

ثبت نظرات
captcha