کد خبر : ۳۴۹۵۷۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

شایعات درباره کرونای انگلیسی را باور نکنید

شایعات متعددی این روزها درباره کرونای انگلیسی در شبکه های مجازی پر شده است مانند اینکه این ویروس مرگ و میر بالاتری دارد یا واکسن روی آن تاثیری ندارد؛ شایعاتی…

شایعات درباره کرونای انگلیسی را باور نکنید

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، احمد رستگار متخصص بیماری های عفونی اظهار داشت: تصور غلطی وجود دارد که کرونای انگلیسی مرگ و میر بالاتری دارد؛ در حالی که اینطور نیست بلکه سرعت انتقال این ویروس جهش یافته انگلیسی بالاتر است و افراد زیادی را درگیر می کند اما در همه موارد باعث از دست دادن جان نمی شود.

وی افزود: یکی دیگر از شایعات در مورد این بیماری آن است که واکسن کرونا روی آن تاثیر ندارد؛ در حالی که این موضوع به اثبات نرسیده و این واکسن هنوز در مرحله مطالعات بالینی بوده و واکسیناسیون آن به صورت عمومی آغاز نشده است.

این پزشک ادامه داد: ماسک زدن در برابر ابتلا به کرونای انگلیسی فایده ای ندارد نیز از شایعات دیگری بوده که در فضای مجازی دست به دست می شود؛ در حالی که استفاده از ماسک باعث پیشگیری از ورود قطرات تنفسی افراد به دستگاه تنفسی فرد مقابل می شود و در کاهش ابتلا به کرونا همچنان موثر است.

رستگار تصریح کرد: از دیگر تصورات اشتباه در مورد کرونای انگلیسی آن است که گفته می شود فقط افراد بالای ۶۰ سال به آن مبتلا می شوند اما برای افراد زیر ۲۰ سال نیز در صورت ابتلا، کشنده است؛ اینها همه شایعاتی است که هیچ کدام به اثبات نرسیده و علمی نیستند. پس نباید برای افراد جامعه شرایط استرس زا در مورد این بیماری ایجاد کنیم.

به گفته این متخصص بیماری های عفونی، سرایت پذیری کرونای انگلیسی بیشتر از کرونا است اما بیماری زایی آن شدید نیست و در صورت شیوع کرونای انگلیسی، این ویروس با سرعت بیشتری در جامعه گسترش می یابد و ممکن است تعداد زیادی از افراد به آن مبتلا شوند و به مراکز درمانی فشار وارد شود.

رستگار افزود: با توجه به افزایش احتمالی قدرت سرایت پذیری کرونای انگلیسی، باید فاصله گذاری اجتماعی، رعایت بهداشت فردی و عمومی، شست و شوی دست ها، استفاده از ماسک و پرهیز از حضور از تجمعات همچنان به شدت اجرا شود و مردم مانند همیشه مسوولان بهداشتی و کادر درمان را برای مهار و کنترل این بیماری همراهی کنند.

به گزارش ایرنا، نوع جدید ویروس کرونا که برای اولین بار ماه گذشته در انگلیس مشاهده شد، اکنون در بسیاری از کشورها گسترش یافته، این ویروس به احتمال زیاد توسط مسافرانی که ناآگاهانه این مهاجمان میکروسکوپی را با خود حمل می کردند، منتقل شده است.

این گونه نوع جدید که «B.۱.۱.۷» نام دارد به احتمال زیاد در منطقه جنوب شرقی انگلیس سرچشمه گرفته است؛ طبق گزارش جدیدی از «کالج ایمپریال لندن»، قرنطینه ماه نوامبر (آذر ماه) در انگلیس، در پیشگیری از گسترش این ویروس که بیشتر در جوانان زیر ۲۰ سال شایع است، کار چندانی نکرد.

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که نوع جدید این ویروس مسوول بیش از نیمی از عفونت های جدید در انگلیس است، نوع جدید ویروس کرونا اکنون در دهها کشور از جمله آمریکا وجود دارد که در کلرادو، کالیفرنیا و فلوریدا افراد را آلوده کرده است.

در اروپا، این ویروس در بلژیک، فرانسه، آلمان، ایرلند، ایتالیا، هلند، نروژ، اسپانیا، سوئد و سوئیس مشاهده شده، این ویروس در آسیا، استرالیا، خاورمیانه و آمریکای جنوبی نیز شناسایی شده است.

این نسخه جدید ویروس کرونا از قبل جهش یافته و ۱۷ جهش در آن مشاهده شده و در ایران نیز ابتلای چهار نفر به کرونای انگلیسی گزارش شده است.

کلید واژه :

کرونای انگلیسی

ثبت نظرات
captcha