کد خبر : ۳۴۹۵۶۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

واکسن آمریکایی همچنان جان می گیرد

جدیدترین گزارش ها از نتایج تزریق واکسن فایزر در اروپا نشان می دهد در فنلاند ۳۲ مورد عوارض جانبی در نتیجه تزریق واکسن رصد شده است. همچنین در نروژ نیز ۲۳ نفر در ارتباط با واکسن فوت کرده اند.

واکسن آمریکایی همچنان جان می گیرد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، با گذشت چند روز از ورود واکسن فایزر به کشورهای مختلف و تزریق آن، حجم اعتراضات به دنبال عوارض جانبی شدید و حتی مرگ به دنبال تزریق این واکسن، روز به فزونی یافته است و امیدها برای خلاصی از ویروس کرونا با این واکسن، جای خود را به واقع بینی و حتی بدبینی داده است.

دو روز پس از آغاز تزریق واکسن فایزر در انگلیس دو نفر از کادر درمان با عوارض جانبی روبرو شد. دو پرستار در ایالت آلاسکا نیز دچار همین مشکل شدند. اما این پایان چالش فایزر نبود. یک پرستار و یک پزشک در دو ایالت مختلف آمریکا چند روز پس از دریافت واکسن کووید ۱۹ به این بیماری مبتلا شدند. پس از آن اندک اندک آمار عوارض جانبی شدید در کشورهای دیگر و حتی مرگ و میر پس از دریافت واکسن فایزر نیز اعلام شد. یک پرستار ۴۱ ساله پرتغالی دو روز پس از دریافت واکسن جان باخت. در سوئیس نیز یک فرد دو روز پس از دریافت واکسن در خانه سالمندان فوت کرد.

در کنار این موارد دو فرد در منطقه تحت تصرف رژیم صهیونیستی پس از دریافت واکسن فایزر فوت کردند. یکی از آنها ۷۵ ساله بود و فقط ۲ ساعت پس از واکسیناسیون جان باخت.

اکنون به نظر می رسد این آمار همچنان ادامه دارد.

در همین راستا به برخی از جدید ترین گزارش های عوارض جانبی و مرگ میر پس از تزریق ویروس کرونا در کشورهای اتحادیه اروپا اشاره می کنیم:

گزارش فنلاند از ۳۲ مورد عارضه جانبی پس از دریافت واکسن

روز گذشته خبرگزاری اسپوتنیک در خبری اشاره کرد آژانس دارویی فنلاند به نام فیما (Fimea) از ۳۲ مورد عوارض شدید جانبی در نتیجه تزریق فایزر خبر داده است. در بیانیه این شرکت آمده است: تاکنون ۳۲ مورد عارضه جانبی شدید در نتیجه تزریق واکسن فایزر به وجود آمده است. این موارد شامل گزارش عوارضی مانند واکنش های آنافلاکتیک، درد در اعضای بدن، درد ماهیچه ای، تورم غدد لنف، تهوع، بیماری، خارش، خستگی، سردرد و لرز است.

این آژانس اطلاعات مذکور را از کارمندان بخش خدمات درمان و شهروندان عادی دریافت کرده که واکسن را تزریق کرده اند.

فنلاند نیز مانند بقیه کشورهای اتحادیه اروپا فرایند واکسیناسیون کووید ۱۹ را از اواخر دسامبر ۲۰۲۰ میلادی آغاز کرده است.

۳ مرگ پس از تزریق واکسن در بلژیک

از سوی دیگر آژانس فدرال دارو و محصولات درمانی بلژیک(FAMHP)در ۱۴ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی یکی از شهروندان بلژیکی ۵ روز پس از دریافت واکسن فایزر فوت کرده است. در همین راستا تحقیقاتی در این باره آغاز شده است.

در بیانیه آژانس FAMHP آمده است: در ۱۴ ژانویه ما از مرگ یک شهروند ۸۲ ساله با مشکلات پیش زمینه ای بهداشتی با خبر شدیم که ۵ روز قبل واکسن کووید ۱۹ را تزریق کرده بود. تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام می شود تا ارتباط مرگ وی با واکسن فایزر مشخص شود.

این در حالی است که هفته گذشته نیز ۲ شهروند بلژیکی ساکن خانه سالمندان پس از دریافت واکسن فایزر فوت کرده بودند و تحقیقات درباره مرگ آنان ادامه دارد.

مرگهای مرتبط با واکسن فایزر در نروژ

چهار روز قبل از آغاز سال ۲۰۲۱ میلادی، واکسیناسیون کووید ۱۹ با واکسن فایزر در نروژ آغاز شد و سوین آندرسن ۶۷ ساله در یک خانه سالمندان نخستین نروژی بود که آن را دریافت کرد. از آن زمان تاکنون بیش از ۳۳ هزار شهروند این کشور واکسن را دریافت کرده اند.

این در حالی است که اکنون آژانس دارویی نروژ گزارش های عوارض جانبی شدید در سراسر کشور را بررسی کرده است. خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی به نقل از مقامات نروژی اشاره می کند در این کشور ۲۳ نفر پس از دریافت نخستین دوز واکسن فایزر فوت کرده اند. از این تعداد ۱۳ فوت با کالبدشکافی بررسی شده و نتایج نشان می دهد عوارض جانبی به واکنش های شدیدی در افراد سالمند منجر می شود.

به نوشته اسپوتنیک نیوز، تمام مرگ های بررسی شده به افراد مسن با مشکلات پیش زمینه ای سلامتی در خانه های سالمندان مربوط است. همه فوت شدگان بالاتر از ۸۰ سال داشتند و برخی از آنها بالای ۹۰ سال بودند.

همچنین در این کشور ۲۹ مورد عوارض جانبی ناشی از تزریق واکسن کووید ۱۹ ثبت شده است که سه چهارم آن مربوط به افراد ۸۰ ساله و بالاتر بود.

سازمان جهانی بهداشت از مرگ ۲۳ نروژی پس از دریافت واکسن کووید ۱۹ آگاه است. این سازمان تصمیم دارد تحقیقات را از نزدیک بررسی کند.

انستیتو بهداشت عمومی نروژ نیز در بیانیه اعلام کرد: برای افرادی که وضعیت سلامت ضعیفی دارند حتی عوارض جانبی معتدل ناشی از تزریق واکسن عوا قب خطرناکی دارد.

۱۰۰ گزارش عوارض جانبی شدید در هلند

این در حالی است که حدود ۱۰۰ نفر در هلند از عوارض جانبی شدید ناشی از دریافت واکسن فایزر خبر داده اند. مرکز مراقبت های دریایی لارب در این کشور خبر را اعلام کرده اند. آگنس کانت مدیر لارب گفت: دو نفر دچار عارضه بسیار شدید شده بودند به طوریکه روی بدن آنها کهیر به وجود آمد و چشمان آنها متورم شد. البته این دو نفر به سرعت تحت درمان قرار گرفتند.

به گفته کارشناسان دیگر موارد عوارض جانبی شامل سر درد، خستگی و درد در محل تزریق بوده است.

کانت در ادامه سخنانش افزود: ما تصور می کردیم در هر ۱۰ نفر، ۲۰ تا ۲۵ گزارش عوارض جانبی دریافت کنیم. موارد گزارش شده نیز با پیش بینی ما همخوانی دارد. البته باید در نظر داشت تمام موارد عوارض جانبی به کارشناسان گزارش نمی شوند.

هلند کمپین واکسیناسیون را از ۶ ژانویه آغاز کرد. تاکنون ۴۷ هزار نفر در این کشور واکسن را دریافت کرده اند.

عوارض جانبی در بلغارستان و مرگ در فرانسه

علاوه برآنچه گفته شد در بلغارستان نیز ۴ مورد گزارش ظهور عوارض جانبی شدید در نتیجه دریافت واکسن را گزارش کرده است. در فرانسه نیز یک سالمند دو ساعت پس از دریافت واکسن کووید ۱۹ فوت کرده است.

همچنین خبرگزاری بلومبرگ در بخشی از گزارش خود اشاره می کند مقامات آمریکایی ۲۱ مورد عوارض جانبی شدید ناشی از تزریق واکسن فایزر گزارش کرده اند. وزرات بهداشت رژیم صهیونیستی نیز در اواخر دسامبر اعلام کرد از بین هر هزار نفر یک نفر با عوارض جانبی تزریق این واکسن روبرو می شود.

کلید واژه :

تزریق واکسن آمریکایی

،

فایزر

ثبت نظرات
captcha