کد خبر : ۳۴۹۵۶۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

مهمترین مسئله استان یزد، آب است

نماینده مردم یزد در شورای عالی استان ها با تاکید بر مدیریت کمی و کیفی منابع آب استان، اظهار کرد: مردم یزد همواره قدر آب را دانسته و با کمترین مقدار آب بیشترین برداشت را داشته اند که باید این سنت حسنه همیشه ادامه داشته باشد.

مهمترین مسئله استان یزد، آب است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، «سید محمود میرابوالقاسمی» صبح امروز در دیدار اعضای شورای اسلامی استان با «محمد مهدی جوادیان زاده» مدیر عامل شرکت آب منطقه ای یزد که در سالن کوثر استانداری برگزار شد، با بیان این که در استان یزد به خاطر برداشت بی رویه منابع آب زیرزمینی و نبود مدیریت صحیح منابع آب متاسفانه شاهد افت کمی و کیفی منابع آب هستیم، تصریح کرد: اولویت اول متولیان آب باید حفظ کمی و کیفی منابع آب استان باشد.

وی گفت: در برخی شهرستان ها به خاطر برداشت بی رویه آب توسط معادن و به کار نگرفتن روش های نوین آبیاری در بخش کشاورزی و همچنین رعایت نکردن شهروندان در مصرف بهینه آب متاسفانه تبعات منفی از جمله افت کمی و کیفی سفره های آب زیرزمینی، افزایش بیماری های صفراوی و کلیوی، تغییر نوع کشت و شور شدن خاک را به دنبال داشته است.

میرابوالقاسمی ادامه داد: موضوع آب و تامین آب شرب پایدار برای مردم به ویژه در روستاها از موضوعات اساسی است که رهبر فرزانه انقلاب نیز در سفر خود به استان یزد در سال ۸۶ به آن اشاره کردند و فرمودند: «مهمترین مسئله استان یزد، آب است.»

رئیس شورای اسلامی استان گفت: مردم یزد همواره قدر آب را دانسته و با کمترین مقدار آب بیشترین برداشت را داشته اند که باید این سنت حسنه همیشه ادامه داشته باشد.

وی ایجاد قنات را میراث ماندگار یزد خواند و از مسولان درخواست کرد مسئله حفظ، مرمت و احیای قنوات استان را در اولویت قرار دهند.

نماینده مردم یزد در شورای عالی استان ها به افزایش هزینه آب بها در سال جاری اشاره کرد و خواستار شد: درآمد حاصل از این موضوع به شهرستان های استان با اولویت مناطق محروم اختصاص یابد.

میرابوالقاسمی در پایان از اعلام آمادگی شورای اسلامی استان برای همکاری با شرکت آب منطقه ای یزد در زمینه مدیریت مصرف آب و برنامه های طرح سازگاری با کم آبی استان خبر داد و افزود: به زودی تفاهم نامه ای بین شورای استان یزد و شرکت آب منطقه ای به امضا می رسد.

«محمد مهدی جوادیان زاده» مدیر عامل شرکت آب منطقه ای یزد نیز در این نشست از تدوین برنامه پنج ساله در کارگروه سازگاری با کم آبی استان برای جبران کسری مخزن سفره های آب زیرزمینی خبر داد.

وی اظهار کرد: وضعیت منابع آبی استان به دنبال بارش های اخیر بهبود یافته است اما باید توجه کنیم که همچنان سفره های آب زیرزمینی استان، سالیانه به میزان ۲۳۰ میلیون مترمکعب کسری مخزن دارند که آماری نگران کننده است.

انتهای پیام

کلید واژه :

مهمترین مسئله استان یزد

،

آب است

ثبت نظرات
captcha