کد خبر : ۳۴۹۵۵۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

هدر رفت آب در کشور ۱۳ درصد کاهش یافت

مدیرکل روابط عمومی و ارتباطات مردمی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت:در سال های گذشته میزان هدررفت آب ۳۰ درصد بوده که اکنون ۱۳ درصد است.

هدر رفت آب در کشور ۱۳ درصد کاهش یافت

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، ب«علی سیدزاده» روز پنجشنبه در حاشیه بیستمین نمایشگاه بین المللی صنعت برق و شانزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب ایران و در کارگروه بررسی آب امید و مدیریت مصرف افزود: میزان ۴۰ و ۵۰ درصد هدررفت آب که برخی اعلام می کنند آمار غیر واقعی است.

وی ادامه داد: در سال ۹۸ ، ۲۵.۴ درصد آب در شبکه توزیع هدر رفته که  ۱۳ درصد آن  واقعی بوده است.

این مقام مسوول با بیان اینکه هدررفت آب به صورت واقعی و ظاهری تقسیم بندی می شود خاطرنشان کرد: هم اینک در بیش از یک هزار و ۱۰۰ شهر منطبق بر سند آب کشور ، میزان آب توزیعی در شبکه رصد می شود.

سیدزاده گفت: در سال ۹۸ از مجموع ۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون متر مکعب آب تولیدی در شبکه آب شهری یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون متر مکعب برای شرکت آب و فاضلاب درآمدی نداشته است.

وی با بیان این که به دلیل شرایط فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی بخشی از مردم به سمت انشعاب های غیر مجاز می روند، خاطرنشان ساخت: بخشی از درآمدها به دلیل این انشعاب ها از دست می رود.

سیدزاده ادامه داد:  این انشعاب ها اجازه نمی دهند که میزان رصد دقیق و واقعی باشد و منجر به هدررفت واقعی آب می شود.

وی بیشترین میزان هدررفت آب در شبکه های توزیع را علاوه بر تهران مربوط به خوزستان و شهرهایی اعم از اهواز و مازندران و کمترین میزان را در شهرهایی اعم از مشهد، یزد، اصفهان و خراسان جنوبی اعلام کرد.

مدیرکل روابط عمومی و ارتباطات مردمی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: در کشور، ۶۰ درصد مشترکان زیر ۳۰ درصد آب تولیدی در شبکه توزیع را مصرف می کنند و مابقی مصرف مربوط به ۴۰ درصد مشترکان است که ۷۰ درصد آب توزیعی را به خود اختصاص می دهند.

آب امید

سیدزاده درباره طرح آب امید گفت: در هیات وزیران پیشنهاد وزیر نیرو در خصوص طرح امید مطرح و مصوب شد که بر اساس آن، هر مشترکی یک سوم الگو، مصرف داشته باشد از پرداخت آب بها معاف است.

وی افزود: این طرح که در آن مشترکان به خوش مصرف ها، کم مصرف ها و پرمصرف ها دسته بندی شده اند، برای فرهنگ سازی و تغییر نگرش در خصوص منابع ارزشمند آبی است. 

سیدزاده گفت: سه میلیون و ۹۰۰ هزار خانوار مشمول معافیت در پرداخت آب بها در قالب طرح آب امید هستند.

کلید واژه :

آبفا

،

هدر رفت آب

ثبت نظرات
captcha