کد خبر : ۳۴۹۵۵۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آیا به میزان کافی ویتامین C مصرف می کنید

متخصصان می گویند به دلیل اهمیت بالای ویتامین C در تقویت سیستم ایمنی بدن، مصرف مقدار کافی آن برای هر فرد ضروری است.

آیا به میزان کافی ویتامین C مصرف می کنید

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به نقل از اِوری دی هلث، ویتامین C بی تردید یکی از مهمترین مواد مغذی است که انسان ها با مصرف مواد غذایی آن را کسب می کنند. براساس اعلام سرویس بهداشت همگانی انگلیس، این ویتامین نقش ویژه ای در تقویت سیستم ایمنی بدن ایفا می کند.

فصل پاییز و زمستان، زمان همه گیری بیماری آنفلوانزا است که البته امسال تحت الشعاع همه گیری کووید ۱۹ قرار گرفته است. از این رو، مصرف کافی ویتامین C و متعاقب آن تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار با اهمیت است. با توجه به اهمیت این ویتامین، دانستن این نکته که آیا به میزان کافی ویتامین C مصرف می کنید یا نه، ضروری است.

متخصصان می گویند از رایج ترین علائم کوتاه مدت کمبود ویتامین C می توان به بی حالی، خستگی، تحریک پذیری و زودرنجی، کاهش وزن و درد های عضلانی و درد مفاصل اشاره کرد. ویتامین C باعث جذب بهتر آهن می شود، از این رو کمبود آن می تواند به بیماری های مرتبط با کمبود آهن دامن بزند.

در صورتی که کمبود این ویتامین در بدن برای بلند مدت (چند ماه) ادامه یابد می تواند منجر به بروز علائمی مانند خونریزی و کبود شدگی، تغییر در لثه ها مانند تورم، خونریزی و تغییر رنگ آن ها به بنفش، از دست دادن دندان ها، خشکی و شکنندگی مو، پوست خشک و خشن، کم خونی و ضعف در ترمیم جراحات اشاره کرد.

پزشکان می گویند می توان با راهکار های متعدد کمبود ویتامین C در بدن را درمان کرد. یکی از این روش ها مصرف قرص های جوشان این ویتامین یا قرص های خوراکی آن است. مواد غذایی مانند مرکبات، فلفل، آویشن، کلم بروکسل، سبزی هایی مانند جعفری، لیمو، غلات کامل، کیوی، توت فرنگی، گوجه فرنگی، آناناس و زعفران از جمله منابع طبیعی ویتامین C هستند.

به دلیل آن که ویتامین C محلول در آب است، بدن می تواند به راحتی میزانی که بیشتر از نیازش است را دفع کند. با این حال، زیاده روی در مصرف این ویتامین دارای عوارض جانبی مانند اسهال است.

کلید واژه :

ویتامین C

ثبت نظرات
captcha