کد خبر : ۳۴۹۵۵۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ساخت زیست پلیمر پایدار با استفاده از قند چوب

دانشمندان دانشگاه بث(Bath) با استفاده از قندی که از چوب گرفته می شود موفق به ساخت یک پلیمر زیستی و پایدار شده اند.

ساخت زیست پلیمر پایدار با استفاده از قند چوب

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از آی ای، پلیمرها به اشکال مختلفی از نایلون های بکار گرفته شده در لباس ها گرفته تا سطح ماهی تابه های نچسب در خانه های ما حضور دارند و با تأثیر مخرب خود بر محیط زیست، به مشکل رو به افزایش زباله های پلاستیکی در سطح جهان می افزایند.

با این حال، ممکن است نوع جدیدی از پلیمر که توسط دانشمندان دانشگاه "بث" ایجاد شده است، همان چیزی باشد که برای پایداری پلاستیک ها و قطع روابط آنها با سوخت های فسیلی لازم است. این تیم، پلیمر جدید خود را با  استفاده از دومین قند فراوان در طبیعت یعنی "گزیلوز" یا "زایلوز"(xylose)، قندی که ابتدا از چوب گرفته شده و به قند چوب مشهور است، ساخته است.

"زایلوز" قندی است که برای اولین بار از چوب استخراج شد. "زایلوز" به عنوان یک مونوساکارید نوع آلدوپنتوز طبقه بندی می شود. این به این معنی است که "زایلوز" دارای ۵ اتم کربن بوده و یک گروه آلدهید دارد. "زایلوز" پیش ساز همی سلولز است که یکی از ماده های مهم طبیعت است. همچنین به خاطر وجود گروه هیدروکسیل آزاد، یک قند احیاکننده به شمار می رود.

طبق گفته دانشمندان، آنها می توانند صدها گرم از این پلیمر جدید را به راحتی تولید کنند و تولید آن به سرعت مقیاس پذیر است. آنها می گویند این یک ماده پایدار از یک منبع طبیعی فراوان است.

"زایلوز" مانند هر قند دیگری به دو شکل به نام های D و L وجود دارد که تصاویر آینه ای از یکدیگر هستند.

آنچه محققان در این مطالعه انجام دادند این بود که نشان داده اند که ترکیب پلیمر با شکل L به جای ماده طبیعی "D-آنانتیومر زایلوز" باعث استحکام بیشتر این پلیمر جدید می شود.

دکتر "آنتوان بوچارد" محققی که رهبری این مطالعه را بر عهده داشت، گفت: ما بسیار هیجان زده هستیم که توانسته ایم این مواد پایدار را از چوب که یک منبع طبیعی فراوان است، تولید کنیم. اتکای پلاستیک ها و پلیمرها به سوخت های فسیلی یک مشکل اساسی است و پلیمرهای مشتق شده از طبیعت -آنهایی که از مواد خوراکی تجدیدپذیر مانند گیاهان به دست می آیند- بخشی از راه حل برای پایداری پلاستیک ها هستند.

وی افزود: این پلیمر، همه کاره است، زیرا خصوصیات فیزیکی و شیمیایی آن می تواند به راحتی اصلاح شود، یک ماده بلوری یا حتی یک لاستیک انعطاف پذیر ایجاد کند و همچنین ویژگی های شیمیایی بسیار خاصی را ارائه دهد.

محققان می گویند علاوه بر اینها، این پلیمر کاربردهای متنوعی دارد. این ماده می تواند به عنوان پایه ساخت "پلی اورتان" در تشک ها، بندهای کفش و موارد دیگر باشد. البته به همین جا ختم نمی شود. با اتصال آن به سایر گروه های شیمیایی مانند رنگ ها به مولکول قند، می توان عملکردهای دیگری را از آن به دست آورد.

این روش جدید در حال حاضر توسط این تیم تحقیق، ثبت اختراع شده است و این تیم علاقه مند به همکاری با شرکای صنعتی برای افزایش تولید و کاوش کاربردهای جدید آن به عنوان گام بعدی است.

این مطالعه در مجله Angewandte Chemie Inteational Edition منتشر شده است.

کلید واژه :

زیست پلیمر

،

قند چوب

ثبت نظرات
captcha