کد خبر : ۳۴۹۵۴۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

جهان ناچار به همزیستی با کووید۱۹ است

مدیرعامل شرکت مدرنا، استفان بنسل، در یک کنفرانس گفت: ویروس کرونا «برای همیشه» همراه بشر خواهد بود.

جهان ناچار به همزیستی با کووید۱۹ است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از ساینس، این درحالی است که بسیاری از متخصصان و مقامات حوزه سلامت معتقدند کووید ۱۹ به احتمال زیاد به شکل یک بیماری بومی باقی می ماند و همواره در جوامع بشری وجود خواهد داشت.

تخصصان همواره باید مراقب گونه های جدید ویروس باشند تا امکان تولید واکسن مناسب برای مقابله با آن فراهم شود.

محققان آمریکایی در روز چهارشنبه از شناسایی دو گونه جدید ویروس در آمریکا خبر دادند که یکی از آن ها به سرعت در حال گسترش در آمریکا است.

فایزر پیش از این اعلام کرد واکسن این شرکت در برابر گونه های جدید ویروس که در انگلیس و آفریقای جنوبی شناسایی شدند، موثر است. شرکت مدرنا نیز مجوز اضطراری تزریق واکسن به افراد ۱۸ ساله و بزرگتر را دریافت کرده است، اما تا کنون در رابطه با اثرگذاری آن روی گونه های مختلف ویروس کووید ۱۹ اطلاعاتی منتشر نشده است.

بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت،در حال حاضر ۴ گونه از ویروس کووید ۱۹ در سراسر جهان به صورت بومی درآمده اند، اما این گونه ها به اندازه ویروس اصلی مرگبار و مسری نیستند.

به گزارش ایرنا ویروس کرونا موسوم به «کووید ۱۹» اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ میلادی (۲۴ آذر ۱۳۹۸) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد.

ابتدا از این بیماری به عنوان ذات الریه نام برده شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ میلادی (۹ دی ماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

تدروس آدهانوم مدیرکل سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه ۲۱ اسفندماه ۹۸ در کنفرانسی تاکید کرد که اگرچه واژه همه گیر (pandemic)  به دلیل حساسیتی که دارد نباید بدون دقت مورد استفاده قرار گیرد اما ارزیابی های این سازمان ویروس کرونا را «همه گیر جهانی» شناسایی و اعلام می کند.

شرکت فایزر آمریکا روز ۱۹ ابان ماه ۱۳۹۹ اعلام کرد که این شرکت به واکسن کرونا دست یافته و این واکسن تا ۹۰ درصد در پیشگیری از ابتلا به کرونا موثر عمل کرده است.

انگلیس اولین کشوری است که واکسن کووید ۱۹ فایزر را تایید و شروع به واکسیناسیون کرد.

کلید واژه :

همزیستی با کووید ۱۹

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha