کد خبر : ۳۴۹۵۳۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ترفندهای کاهش مصرف سوخت خودرو در زمستان

آیا می دانستید در فصل سرما مصرف سوخت در یک خودروی سواری معمولی حدود ۱۲درصد افزایش می یابد؟

ترفندهای کاهش مصرف سوخت خودرو در زمستان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، روزنامه جام جم نوشت: «در شرایط فعلی و با توجه به همه گیری ویروس کرونا بسیاری از مردم برای رفت وآمدهای روزانه، استفاده از خودروی شخصی را به استفاده از وسایل حمل ونقل عمومی ترجیح می دهند. از طرفی معمولا در زمستان و با سردشدن هوا، رانندگی با خودروی شخصی طرفداران بیشتری پیدا می کند. با افزایش شمار استفاده کنندگان از خودروی شخصی و متعاقب آن افزایش میزان مصرف سوخت، نگرانی های زیست محیطی مانند آلودگی هوا و همچنین قیمت بنزین و مسائل اقتصادی، ازجمله مواردی است که کاربران خودروهای شخصی را تحت تأثیر قرار می دهد. بنابراین دانستن نکات و ترفندهایی که موجب کاهش میزان مصرف سوخت در خودروهای سواری می شوند، در فصل زمستان مهم تر از هر زمانی می شود.

شاید می پرسید چگونه سرمای هوا باعث افزایش تلفات انرژی در خودرو می شود؟ در ادامه ضمن پاسخ به این سؤال ترفندهایی را معرفی می کنیم که با در نظر گرفتن آنها می توانیم قدمی هرچند کوچک در جهت کاهش آلودگی هوا، که این روزها شدیدا گریبانگیر شهرهای بزرگ کشور شده است، برداریم و به حفظ سلامت جامعه کمک کنیم.

در فضای باز پارک نکنید

یک راهکار بسیار ساده برای جلوگیری از تأثیرات منفی ناشی از افت دمای هوا بر عملکرد خودرو، پارک کردن آن در پارکینگ مسقف یا هر فضای سرپوشیده و محفوظ دیگری مانند گاراژ است. در صورتی که به مدت نسبتا طولانی (بیش از دو ساعت) از خودرویتان استفاده نخواهید کرد، به جای پارک کردن آن در کنار خیابان، خودرو را در یک پارکینگ پوشیده و محصور پارک کنید. ارزش استفاده از پارکینگ زمانی بیشتر مشخص می شود که صبح یک روز برفی می خواهید منزل را ترک کنید و با یک خودروی مدفون نشده در برف مواجه می شوید!

بدیهی است فرآیند گرم شدن موتور برای خودرویی که شب تا صبح را در محیط نسبتا گرم و مناسب پارکینگ متوقف بوده، به مراتب آسان تر و سریع تر از خودرویی صورت می گیرد که در فضای باز و در معرض وزش بادهای بسیار سرد زمستانی و همچنین بارش برف و باران، شب را به صبح رسانده است.

از درجا کارکردن و روشن ماندن بی هدف خودرو بپرهیزید

شاید بدیهی به نظر برسد اما تعداد بسیار کمی از رانندگان به درجا کارنکردن خودرویشان اهمیت می دهند! تصور کنید در راه بندان شدیدی گرفتار شده اید و به ناچار مجبورید خودرویتان را به مدت طولانی و در فواصل کوتاهی متوقف کنید. چقدر احتمال دارد از آن دست رانندگانی باشید که در هر توقف خودرو آن را خاموش می کنند؟ از هر ۱۰ راننده شاید یک نفر فقط چنین کاری کند! اما تصور کنید اگر همه این کار را کنند چقدر این موضوع در بهبود آلودگی هوا و کاهش مصرف سوخت مؤثر خواهد بود.

به توصیه کارشناسان اگر زمان توقف خودرو بیش از دو دقیقه طول بکشد، خاموش کردن و استارت مجدد آن سوخت کمتری مصرف می کند و از سوی دیگر روند آلوده شدن هوا را نیز کاهش می دهد.

البته این به شرطی است که از سالم بودن باتری خودرو و استارت خوردن آسان خودرو بلافاصله بعد از روشن شدن چراغ سبز راهنمایی یا بازشدن راه بندان مطمئن باشید. وگرنه در دردسر بدی خواهید افتاد!

استفاده از امکانات گرمایشی خودرو را محدود کنید

تاثیر منفی دیگری که کاهش دمای هوا بر خودرو می گذارد، بهره گیری ناگزیر از بخاری برای گرمایش فضای داخلی اتاقک خودرو است. استفاده همزمان از بخاری و لوازم جانبی دیگری که برای آسایش سرنشینان در فصل زمستان تعبیه شده اند، فشار مضاعفی را بر باتری خودرو اعمال می کند.

همچنین استفاده از امکاناتی مانند چراغ های مه شکن، گرم کن صندلی ها، گرم کن شیشه های جلو و عقب، گرم کن آینه های بغل و سایر ابزارهای گرمایشی، همگی باعث افزایش مصرف انرژی و در نتیجه بالارفتن میزان مصرف سوخت می شود. برای جلوگیری از اتلاف انرژی بهتر است دمای اتاقک خودرو را فقط به مقدار مورد نیازتان گرم کنید. همچنین استفاده همزمان از امکانات گرمایشی را محدود کنید و به حداقل برسانید.

سرعت ممنوع!

خطرات رانندگی با سرعت زیاد و غیر مجاز برای همه امری بدیهی است اما با سرعت رانندگی کردن در فصل زمستان مشکلات دیگری نیز به همراه دارد که موجب افزایش مصرف سوخت می شود. هوای سرد به دلیل تراکم بیشتر باعث بالارفتن کشش آیرودینامیکی در سطح بدنه خودرو می شود. از آنجا که کشش آیرودینامیکی با سرعت رابطه مستقیم دارد، هرچه با سرعت بیشتری برانید هوای سرد متراکم مقاومت بیشتری در برابر سطح بدنه خودرو ایجاد کرده و باعث می شود برای غلبه بر این مقاومت فشار مضاعفی به موتور خودرو وارد شود و در نتیجه مصرف سوخت افزایش یابد.

در استفاده از خودرو صرفه جویی کنید

همان طور که قبلا گفتیم، استفاده از خودرو در فصل زمستان به معنی صرف زمان بیشتر برای رسیدن دمای موتور به میزان مناسب و به اصطلاح گرم شدن آن است. بنابراین بهتر است سفرهای خود را ادغام کنید تا در یک بار استفاده از خودرو چند کار را با هم انجام دهید و از انجام سفرهای غیر ضروری پرهیز کنید.

همچنین با حذف سفرهای کوتاه می توانید از خودرو برای پیمودن مسافت های کم استفاده نکنید تا از این طریق در مصرف سوخت و زمان صرفه جویی کنید. به گفته متخصصان، با فرارسیدن فصل سرما، مصرف سوخت در یک خودروی سواری معمولی حدود ۱۲درصد افزایش می یابد؛ حال آن که این میزان برای سفرهای کوتاهی که بین پنج تا هفت کیلومتر مسافت دارند، به حدود ۲۲ درصد می رسد! به طور کلی باید توجه داشته باشید اگر ناچار به استفاده از خودرو هستید، مطمئن شوید حتما موتور خودرویتان فرصت کافی برای گرم شدن داشته باشد.

صبر کنید موتور خودرو گرم شود

با کاهش دمای هوا در فصل زمستان، خودرو از شرایط ایده آل خود خارج شده و از کارایی اش کاسته می شود. همان طور که می دانید در سرمای زمستان برای هر بار استفاده از خودرو باید مدت زمان بیشتری را صرف آماده به کار شدن خودرو و به اصطلاح گرم کردن موتور آن کنیم که همین امر موجب بالارفتن مصرف سوخت می شود اما از طرف دیگر اگر به موتور خودرو فرصت کافی برای گرم شدن ندهیم، روغن موتور سرد ضمن افزایش اصطکاک می تواند باعث ایجاد ساییدگی در درون موتور خودرو شود که عواقب بدتری را به دنبال دارد. همچنین سرما باعث می شود خاصیت گران روی روغن بیشتر شود و در اصطلاح روغن سفت و چسبناک شده و به راحتی جریان پیدا نکند که همین امر هم به افزایش فشار بر موتور خودرو منجر می شود.

البته لازم است بدانید بیشتر کارشناسان معتقدند برای گرم کردن موتور خودرو، نباید اجازه دهید خودرو بیش از ۳۰ ثانیه به صورت درجا کار کند و سپس به آرامی حرکت کنید. وقتی خودرو با سرعت کم و با دنده سنگین در حال حرکت باشد، موتور سریع تر به دمای مناسب می رسد و هزینه و مصرف سوخت کاهش می یابد.

باد تایرها را افزایش دهید

وضعیت تایرهای خودرو علاوه بر جنبه های ایمنی از نظر میزان مصرف سوخت نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. همان طور که طبق استانداردها باید در فصل تابستان باد تایرها را کاهش دهید تا گرمای هوا باعث انبساط بیش از حد آنها نشود، در زمستان نیز همراه با سردشدن هوا باید میزان فشار باد تایرها را افزایش دهید. این کار باعث می شود مساحتی از تایرها که با سطح جاده در تماس هستند کاهش یافته و اصطکاک میان آنها کم شود و در نتیجه مصرف سوخت کاهش یابد.

معمولا مقدار مناسب باد تایرها در فصول مختلف سال برای خودروها متفاوت است. برای آگاهی یافتن از دستورالعمل تنظیم باد تایرها علاوه بر دفترچه راهنمای خودرو می توانید به برچسب راهنمایی که به طور معمول توسط تولیدکنندگان خودرو در داخل رکاب درِ راننده نصب می شود مراجعه کنید.»

انتهای پیام

کلید واژه :

ترفندهای کاهش مصرف سوخت خودرو در زمستان

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha